جوش های سختی که ایجاد می شوند، از سلول های مرده پوست، چربی و باکتری های زیر سطح پوست هستند. شرایط شما بسته به نوع آکنه شما و شدت آن درمان خواهد داشت. کیست و ندول باید توسط یک پزشک درمان شود. ممکن است شما آکنه را تجربه کرده باشید. آکنه یک بیماری بسیار شایع پوستی است که در اشکال مختلف ظاهر می شوند.

برخی از انواع جوش ها سخت، ناراحت کننده و تحریک کننده هستند. آنها می توانند در بالا و یا در زیر سطح پوست باشند. جوش سخت در حالی ایجاد می شود که سلول های مرده، پوست، چربی و باکتری ها در زیر سطح پوست هستند که برای جلوگیری از بدتر شدن و ایجاد ترک و زخم باید توسط پزشک درمان شوند.

چه چیزی باعث جوش های سخت می شود؟

آکنه یک بیماری بسیار رایج در میان نوجوانان و بزرگسالان است. به طور کلی حدود 17 میلیون آمریکایی مبتلا به آکنه هستند. آکنه زمانی رخ می دهد که منافذ پوست یا فولیکول های مو مسدود شده باشند و راهی برای خروج نداشته باشند.

مسدود شدن منافذ پوست:

سلول های مرده پوست سموم، چربی تولید شده توسط بدن وخشک نشدن پوست

باکتری به نام آسنس پراپینی باکتریوم باعث توسعه جوش سخت می شود. زمانی که سلول های مرده پوست، چربی پوست و باکتری به سطح پوست وارد شوند در زیر پوست باکتری می تواند به سرعت تکثیر پیدا کند که همین موضوع می تواند باعث تحریک و حتی آلوده شدن پوست شود. جوش های سخت به عنوان حمله هایی در زیر پوست ظاهر می شوند گاهی اوقات آنها با چرک پر شده اند. چیز هایی ممکن است باعث آکنه شوند و آن را تحت تاثیر قرار دهند که شامل:

نوسان هورمون ها، داروها، فشار، استفاده از مواد آرایشی، اصطکاک بر روی پوست توسط کلاه یا یک کوله پشتی و شاید از همه مهمتر ژنتیک.

چگونه جوش های سخت درمان می شوند؟

پاپول و پوستول اغلب به عنوان یک فرم خفیف آکنه هستند. شما با محصولات ضد  OTCحاوی بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک ممکن است قادر به درمان آنها باشند. اگر شما به دنبال دستور العمل در محصول منحصر به فردی هستید، پوست شما ممکن است در عرض چند هفته روشن شود. اگر شما به موفقیت در درمان  OTCنرسیده اید با پزشک خود در مورد گزینه های دیگر صحبت کنید. کیست های ندول باید توسط یک پزشک درمان شود. پزشک شما ممکن است درمان های موضعی، درمان دارویی خوراکی و یا حتی یک روش پرتو درمانی برای شما توصیه کند. برخی درمان های موضعی که برای درمان آکنه وجود دارند که در دسترس هستند و بعضی ها هم نیاز به نسخه ی پزشکی دارند. درمان های موضعی می تواند به کشتن باکتری و یا هدف قرار دادن نشانه های دیگر مانند کاهش چربی روی پوست  باشد.

نوع درمان موضعی عبارتند از:

 1. رتینوئیدها که به جلوگیری از مسدود شدن فولیکول های مو و خلل و فرج آنها می شوند.
 2. آنتی بیوتیک ها که به کشتن باکتری ها و کاهش التهاب کمک می کنند.
 3. بنزوئیل پراکسید که باکتری های آکنه زا را از بین می برد.
 4. اسید سالیسیلیک که به حذف سلول های مرده در سطح پوست می پردازد.

درمان دارویی خوراکی برای آکنه:

پزشک شما ممکن است یک داروی خوراکی برای ندول و کیست توصیه کند از جمله:

 • آنتی بیوتیک که برای یک دوره کوتاه از زمان مصرف شده و باعث توقف علائم می شود.
 • قرص های ضد بارداری برای زنان برای کمک به تعادل سطح هورمون.

ایزوترتینوئین که معمولاً در موارد شدید پاسخ می دهد و استفاده می شود.

درمان های دیگر آکنه:

 • لیزر و نور و حمله درمانی
 • زهکشی و استخراج روشی که پزشک شما را قادر به حذف آکنه می کند
 • تزریق استروئید به منطقه آسیب دیده

نکته بهداشتی برای جلوگیری از آکنه:

 • شما نباید به جوش ها و آکنه ها دست بزنید یا آنها را بترکانید
 • شستشوی پوست روزی دوبار
 • لمس نکردن و مالش ندادن جوش ها
 • درمان جوش ها به آرامی
 • استفاده از محصولاتی که برای پوست شما مفید هستند مانند آب، وسایل آرایش، لوسیون و کرم های ضد آفتاب مناسب پوستتان

دکتر سلام