سردرد های تنشی با درد مبهم، سنگین و پر فشار در اطراف پیشانی و یا پشت سر و گردن ایجاد می شوند. برخی می گویند مانند یک گیره با فشار به جمجمه آن را احساس می کنند. سردرد و استرس اغلب رایج ترین نوع سردرد برای بزرگسالان است. وقتی شما در کمتر از 15 روز در هر ماه سر درد دارید آن سردرد تنشی اپیزودیک نامیده می شود.

اگر این سردرد ها زیاد رخ دادند سردرد مزمن نامیده می شوند که می توانند از 30 دقیقه تا چند روز طول بکشند. سردرد اپیزودیک اغلب در وسط روز شروع می شود.

سردرد هایی که در مدت زمان طولانی می آیند و می روند مزمن هستند. درد ممکن است شدید یا خفیف باشد اما تقریباً همیشه وجود دارد. اگر چه به سر شما صدمه نمی زند، سردرد تنشی معمولاً شما را از فعالیت های روزانه باز نمی دارد و روی دید شما، تعادل یا قدرت شما اثری نمی گذارد.

چه کسی به آنها مبتلا می شود؟

تا 80 درصد از بزرگسالان این سردرد را دارند و حدود 3 درصد روزانه درد تنشی مزمن دارند، زنان دو برابر بیشتر از مردان به سردرد مبتلا می شوند. اغلب افراد مبتلا به سردرد تنشی اپیزودیک بیش از یک یا دو بار در ماه یا بیشتر این درد را تجربه می کنند. بسیاری از مردم با نوع مزمن معمولاً سردرد آنها برای بیش از 60 تا 90 روز طول می کشد.

چه عواملی باعث سردرد تنشی می شود؟

هیچ علت واحدی برای آن وجود ندارد. بیشتر وقت ها آنها با استرس، چه در محل کار، مدرسه، خانواده، دوستان یا دیگر موارد ایجاد می شوند. فشار روزانه می تواند به نوع مزمن این بیماری منجر شود. این نقش عضلانی می تواند در اثر: به اندازه کافی استراحت نکردن ، در وضعیت بد بودن، استرس عاطفی یا روانی از جمله افسردگی، اضطراب، گرسنگی و یا سطح پایین آهن به وجود آید.

علائم سر درد تنشی:

درد خفیف یا فشار متوسط در جلو، بالا و یا دو طرف سر، سردردی که در روز شروع می شود، مشکلات خواب، احساس خستگی، تحریک پذیری، مشکل تمرکز، حساسیت خفیف به نور یا سر و صدا و دردهای عضلانی. برخلاف سردرد میگرن شما علائم عصبی دیگر مانند ضعف عضلانی و یا تاری دید ندارید.

درمان سر درد تنشی:

بهتر است برای درمان سردرد تنشی زمان شروع کنیم که آنها برای اولین بار شروع می شوند و شدت آن هنوز خفیف است.

 پیشگیری از سردرد تنشی:

دارو مصرف کنید، اجتناب از علل یا عوامل محرک، مدیریت استرس خود و یادگیری تکنیک های تمدد اعصاب، سعی کنید از دارو های خاانگی مانند یک حمام آب گرم یا کیسه یخ استفاده کنید. مسکن ها اغلب اولین درمان پزشکان برای سردرد های تنشی می باشند. دکتر ممکن است شل کننده عضلانی توصیه کند. برخی داروها مانند داروی ضد افسردگی، داروهای فشارخون و داروهای ضد تشنج می توانند سردرد تنشی را خوب کنند. شما باید آنها را هر روز حتی اگر درد نداشته باشید مصرف کنید. فراموش نکنید داروهای سردرد درمان اصلی آن نیستند و همه ی داروها دارای عوارض جانبی نیز هستند.

دکتر سلام