۷ رفتار سالم می تواند یک راه طولانی به سوی بهبود و سلامت شما و کاهش خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها و همچنین بیماری های قلبی، سکته ی مغزی، دیابت و پوکی استخوان باشد. بنابراین سلامتی خود را کنترل و خانواده ی خود را به انجام آن تشویق کنید.

۷ راه سلامتی و دوری از سرطان

حفظ وزن سالم:

وزن خود را در حد نرمال نگه دارید. چند راهنمایی ساده به شما کمک می کند تا بتوانید در رسیدن به این هدف موفق باشید. اگر شما اضافه وزن دارید، روی کم کردن وزن خود تمرکز کنید. این کار به خودی خود سلامت شما را بهبود می بخشد.

2- به طور مرتب ورزش کنید:

فعالیت بدنی منظم برای شما خیلی خوب است. پیدا کردن زمان مناسب برای ورزش ممکن است سخت باشد. این مهم است که برای تناسب اندام حداقل۳۰ دقیقه در روز فعالیت و تمرین داشته باشید. هرچه بیشتر فعالیت داشته باشید بهتر است، اما هر مقدار فعالیت بدنی حتی بسیار جزئی از نداشتن آن بهتر می باشد.

سیگار نکشید:

بهترین کاری که می توانید برای سلامتی خود انجام دهید و قبلاً هم آن را شنیده اید نکشیدن سیگار است. این ممکن است سخت باشد اما غیر ممکن نیست.

4- داشتن یک رژیم غذایی سالم:

اصول تغذیه ای سالم یک راه واضح است. شما باید روی میوه ها وسبزیجات و غلات سبوس دار تمرکز کنید و مصرف گوشت قرمز خود را به حداقل برسانید. چربی های بد مانند چربی های اشباع شده وترانس بالا را ترک کنید و چربی های سالم (اشباع نشده) را جایگزین آن ها کنید.

 مراقب نور خورشید باشید:

در حالی که نور خورشید گرم است، قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند به سرطان پوست منجر شود. آسیب های پوستی از اوایل کودکی شروع می شوند. بنابراین محافظت از کودکان خیلی مهم است.

6- مراقب عفونت های مقاربتی باشید:

از جمله مشکلات دیگر، عفونت جنسی، ویروس پاپیلومای مانند HIV انسانی، با تعدادی از سرطان های مختلف مرتبط است. حفاظت از خود در برابر این عفونت ها می تواند خطر ابتلا به این بیماری ها را کاهش دهد.

 انجام آزمایش غربالگری:

تعدادی از تست های مهم غربالگری وجود دارند که می توانند به محافظت در برابر سرطان کمک کنند. برخی از آزمایش ها زمانی که سرطان در مرحله ی اول و قابل درمان  است کمک دهنده هستند. غربالگری به طور منظم می تواند جان بیش از سی هزار نفر را هر سال نجات دهد که آمار قابل توجهی است.

دکتر سلام