سلولیت

زمانی که در پوست در لایه پایه ای چربی جمع میشود و ظاهر بد و ناهمواری بوجود می آورد،به این حالت سلولیت میگویند.این حالت را در اصطلاح پوست پرتغالی مینامند.سلولیت در اکثر موارد در پوست ران ها و باسن دیده شده است و میتوان این را گفت که بصورت معمول بانوان در سن بلوغ با سلولیت مواجه میشوند و این حالت را به خود میگیرند.

علل بروز این پدیده را میتوان به عواملی مثل : عدم تحرک و ورزش نکردن ، عدم نوشیدن کافی آب و مایعات ، اختلالات هورمونی مثل بارداری و استفاده از قرصهای ضد بارداری ، پیروی از برخی رژیمهای غلط لاغری ، خوردن غذاهای پرچرب و عادات غلط غذایی ، مصرف الکل و استعمال دخانیات و … نسبت داد .

قانون اصلی برای رفع سلولیت <Elimination of cellulite>در دو واژه خلاصه میشود ! تغذیه مناسب و ورزش ! برای رفع سلولیت باید با بهره گیری از تغذیه و رژیم صحیح البته در کنار ورزش و تجرک بدنی مناسب میتوان گامی موثر برداشت .در روند اصلاح رژیم غذایی باید مصرف رژیم غذایی پُر چرب نظیر محصولات لبنی چرب، غذاهای حاضری و فست فودها، غذاهای حاوی نگهدارنده هاو کنسروها ، غذاهای روغنی و غذاهای شیرین حاوی شکر و غذاهای تصفیه شده را تا حد ممکن کاهش و به سمت صفر نزدیک کرد. مصرف آنتی اکسیدانها به دلیل خاصیتی که در دفع سموم بدن دارند و درواقع پاک کننده های طبیعی بدن هستند ، میتواند تا حد زیادی به رفع سلولیتها کمک کند . میوه ها و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدانها هستند .

در برخی مقالات به خواص ضد سلولیتی مواردی مثل :

انواع توت ها ، پرتقال ، رازیانه ، گوجه فرنگی ، اسفناج ، بروکلی ، گشنیز ، هویج ، فلفل سیاه و روغن زیتون اشاره شده است . نوشیدن اب زیاد و مایعات نیز معجزه ی دیگری در رفع سلولیتها مطرح میشود .یکی دیگر از روشهای درمان سلولیت ، راهکارهای موضعی هستند . استفاده ی موضعی از خیار به دلیل رطوبت بالا و ویتامینهای مختلف میتواند باعث کلاژن سازی و حفظ سفتی بافت شود .

یکی دیگر از درمان های موضعی استفاده از اسکراب های قهوه روی ناحیه ی سلولیتی است . کافئین عروق خونی را گشاد میکند و باعث سفت شدن بافتهای بیرونی پوست میشود. مالیدن قهوه روی پوست باعث آزاد شدن سموم و بخشی از چربیها میشود. برای مالیدن قهوه روی پوست کافی است پودر آن را با روغنهایی که معمولا روی پوست می مالید مثل روغن بادام یا زیتون ترکیب کنید و بعد روی پوست بمالید.

منبع : شفا آنلاین