چند روزی بیشتر با آغاز تعطیلات نوروز نمانده است و عده زیادی از مردم خود را برای رفتن به سفر های نوروزی آماده می کنند. همه افراد قبل از سفر کردن باید نکات مهمی را مد نظر داشته باشند و در صورتی که فرد بیمار باشد جانب احتیاط بیشتر باید رعایت کرد. در این مطلب نکات مهمی که افراد تالاسمی قبل از سفر کردن باید رعایت کنند برای شما گردآوری کرده ایم. با دکتر سلام همراه باشید.

دکترمحمود هادی پور:حتماً قبل از شروع عید به میزان مورد نیاز داروها را تهیه کنید تا در طول ایام نوروز مشکل کمبود دارو نداشته باشید
یکی از خوانندگان روزنامه ایران نوشت: فرزندی 8 ساله مبتلا به تالاسمی دارم. امسال قصد داریم تعطیلات عیدنوروز به شمال سفر کنیم اما نگران سلامتی فرزندم هستم و می‌خواهم تمام نکاتی را که برای حفظ سلامتی پسرم لازم است رعایت کنم. لطفاً اطلاعات لازم را در اختیارم قرار دهید تا بتوانیم تعطیلات خوبی را پشت سر بگذاریم.

پاسخ:

طوری برنامه‌ریزی کنید که قبل از شروع تعطیلات حتماً فرزندتان هموگلوبین مناسب را دریافت کرده باشد زیرا در چند روز ابتدای نوروز بیشتر درمانگاه‌های سطح کشور تعطیل هستند و اورژانس‌ها هم ممکن است تزریق خون سرپایی انجام ندهند.

حتماً قبل از شروع عید به میزان مورد نیاز داروها را تهیه کنید تا در طول ایام نوروز مشکل کمبود دارو نداشته باشید. چنانچه فرزندتان از داروهای تزریقی استفاده می‌کند حتماً بموقع از داروها استفاده کنید و نگذارید کودکتان با پشت گوش انداختن در طول مسافرت شرایط جسمی خود را به خطر اندازد زیرا ممکن است با این سهل‌انگاری خطر شکستگی استخوان او را تهدید کند.

اگر فرزندتان از «دسفرال »استفاده می‌کند حتماً باید در فواصل منظم مانند بقیه داروها، میزان داروی مورد نظر را به بدن برسانید. (دسفرال یا دسفروکسامین دارویی است که برای کاهش آهن اضافی در بدن بیماران مبتلا به تالاسمی به کار می‌رود) سعی کنید با پزشک معالج در زمینه سفر مشورت کرده و اگر در طول مسافرت نیاز به کمک داشتید حتماً با وی تماس بگیرید.

یادتان باشد که کارت تالاسمی فرزندتان را حتماً همه جا به همراه داشته باشید.

*مشاورمدیرعامل سازمان انتقال خون ایران

منبع: سلامت نیوز