با پیش بینی سازمان هواشناسی با ورود موج جدید و سامانه فعال بارش زا از غرب کشور از روز شنبه بارش ها در کشور افزایش می یابد و این سامانه بارشی مناطق غربی و شمال غربی ایران را تحت تاثیر بارش های خود قرار می دهد.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور از فعالیت سامانه بارشی در کشور خبر داد و افزود: روز شنبه 28 اسفند سامانه جدید بارشی از شمال غرب و غرب کشور وارد می شود.

احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا، ضمن پیش‌بینی شرایط جوی کشور طی روزهای آینده، اظهار کرد: بر اساس تحلیل آخرین داده‌های هواشناسی با عبور متناوب سامانه‌های بارشی طی چند روز آینده، به تناوب شاهد بارندگی در سطح کشور خواهیم بود. به این ترتیب که امروز (پنجشنبه) 26 اسفند، با نفوذ یک سامانه بارشی به نیمه غربی کشور ابرناکی و بارش در شمال غرب و غرب کشور شروع می‌شود و به تدریج دامنه‌های جنوبی البرز، نواحی مرکزی و زاگرس جنوبی و همچنین جنوب کشور را نیز فرا می‌گیرد.

وی افزود: این سامانه سبب افزایش ابر، وزش باد، باراش باران، گاهی رعد و برق، در مناطق مستعد بارش تگرگ و در مناطق مرتفع و گردنه‌های کوهستانی بارش برف خواهد بود.

گرد و خاک در جنوب غرب کشور

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور گفت: به دلیل افزایش سرعت وزش باد در طول روز در جنوب غرب پدیده گرد و غبار دور از انتظار نخواهد بود.

به گفته وظیفه، در روز جمعه 27 اسفند این سامانه تضعیف شده اما همچنان امکان وقوع رگبارهای موقتی در ساعات بعدازظهر در بسیاری از مناطق کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه خلیج‌فارس امروز و فردا (پنج‌شنبه و جمعه) 26 و 27 اسفند مواج پیش بینی می‌شود، اظهار کرد: در روز شنبه 28 اسفند مجددا شاهد نفوذ سامانه بارشی از سمت شمال غرب و غرب به کشور خواهیم بود.

وظیفه در پایان با اشاره به وضعیت جوی استان تهران، گفت: آسمان تهران در روز جمعه 27 اسفند نیمه ابری، همراه با رگبار و رعد و برق، به تدریج کمی ابری، همراه با وزش باد با بیشینه و کمینه دمای 14 و 9 درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. همچنین آسمان تهران در روز شنبه 28 اسفند نیمه ابری، به تدریج افزایش ابر، در اواخر وقت ابری، با احتمال بارش با بیشینه و کمینه دمای 16 و 7 درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

وظیفه با اشاره به اخطاریه امروز سازمان هواشناسی اظهار کرد: با انتقال گرد و خاک تولید شده از روی عراق و شمال عربستان به کشور، انتظار می‌رود طی امروز و فردا (پنجشنبه و جمعه 26 و 27 اسفند)، در برخی نقاط استان‌های واقع در جنوب، جنوب غرب و غرب کشور از جمله خوزستان، فارس، بوشهر، لرستان، چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد دید افقی بین 5 تا 2 کیلومتر و از بعد از ظهر امروز تا ظهر فردا به صورت رقیق در برخی نقاط استان های واقع در مرکز کشور و دامنه های جنوبی البرز مرکزی از جمله اصفهان، مرکزی ، همدان، قم، البرز و قزوین دید افقی بین 6 تا 4 کیلومتر پیش بینی می شود.

وی افزود: امروز در جنوب فارس، شمال و غرب هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان به سبب رگبار باران و رعد و برق، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن رود خانه ها و مسیل ها وجود دارد از این رو توصیه می شود تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات احتمالی در نظر گرفته شود.

منبع/ایسنا