پس از بارش های گسترده در سطح استان های کشور طی چند روز آینده با پیش بینی سازمان هواشناسی وضعیت پایدار آب و هوایی در غالب نقاط کشور حاکم است و تنها استان های غربی کشور با ورود سامانه بارش زای جدید آسمانی بارانی را خواهند داشت.کارشناس سازمان هواشناسی گفت: در تمام کشور امروز و فردا با شدت و ضعف باران می بارد، و مسافران جاده ای مراقب لغزندگی جاده ها باشند،همچنین پلیس راهور از بسته‌بودن برخی از محورهای مواصلاتی خبر می‌دهد.

پیش‌بینی بارش برف در برخی مناطق کوهستانی
در ارتفاعات و گردنه های کوهستانی چهارمحال بختیاری، لرستان و مناطق مرتفع و گردنه های کوهستانی در جاده های منتهی به سواحل شمالی طی دوشنبه تا اوایل سه شنبه گاهی بارش برف پیش‌بینی می‌شود. همچنین طی سه شنبه تا اوایل چهارشنبه جاده ها و گردنه های کوهستانی البرز منتهی به شمال کشور و در جاده های کوهستانی کرمانشاه، کردستان، شمال آذربایجان شرقی ، اردبیل و خراسان شمالی گاهی با بارش برف خواهند بود و خلیج فارس و دریای خزر با وزش باد شدید شمال غربی از امروز تا سه شنبه مواج پیش بینی میشود.

آخرین وضعیت راه ها
به دلیل آغاز زودهنگام تعطیلات و رسیدن بسیاری از مسافران به مقصد، ترافیک در بیشتر محورهای مواصلاتی روان است. با این حال هنوز برخی محورها با جوی ناپایدار و محدودیت های ترافیکی رو به رو است که توجه به آن ضروری به نظر می رسد.
اگرچه اکثر محورهای مواصلاتی کشور در حال حاضر با ترافیکی روان همراه هستند اما گزارش ها نشان می دهد، هم اینک در استان البرز و در محور کرج به چالوس از ابتدای محور تا کیلومتر 2 آن ترافیک سنگین و پر حجم است.

جدا از محور مذکور، محور شمشک به دیزین در استان تهران و البرز ، محور پونل به خلخال در استان های گیلان و اردبیل ، محور سروآباد به پاوه در استان های کردستان و کرمانشاه ، محور اولنگ به شاهرود در استان های گلستان و سمنان، محور فرعی سی سخت به پادنا در استان کهکیلویه و بویراحمد، محور شیراز به جهرم در استان فارس ، محور فرعی گنجنامه به تویسرکان در استان همدان ، محور استهبان به نی ریز در استان فارس، محور فرعی رودبار به کهنوج و قلعه گنج در جنوب استان کرمان، محور بشرویه به فردوس در استان خراسان جنوبی و محور روستایی مصعبی به کاخ گناباد در استان خراسان جنوبی یا مسدود و یا با محدودیت تردد رو به رو هستند.
بر این اساس نیاز است تا مسافرانی که قصد سفر از طریق این محورها را دارند با توجه به این مسئله از مسیرهای جایگزین و زمان بازگشایی آنها کسب اطلاع کنند.
گفته می شود مرکز مدیریت راه‌ های کشور روز سه شنبه از کاهش 23 درصدی تردد در جاده‌های برون شهری نسبت به روز گذشته – دوشنبه – خبر داد.

آخرین وضعیت آب و هوایی
مرتضی ضرابی کارشناس هواشناسی اظهار داشت: براساس نقشه های پیش بینی امشب و صبح فردا به صورت پراکنده در تمامی استان های کشور بارندگی خواهیم داشت که این بارش در مناطق مختلف با شدت و ضعف است.
وی ادامه داد:شدت بارش ها روی دامنه های زاگرس،جنوب و جنوب شرق کشور خواهد بود. بارش ها به تدریج به سمت شمال شرق کشور می رود.
به گفته کارشناس سازمان هواشناسی،امروز و فردا بارش ها در سواحل خزر تشدید شده و دما در روزهای پایانی هفته در شمال کشور کاهش محسوسی می یابد.
به گفته ضرابی،برای جنوب شرق کشور طوفان و گردو خاک پیش بینی می شود.
در همین حال سازمان هواشناسی پیش بینی کرد دمای مازندران طی روزهای پایانی هفته 6 درجه کاهش می یابد.

منبع/آخرین خبر