با زندیک شدن به ایام نوروز و آغاز موج جدید سفرهای نوروزی مدیران حوزه بهداشت و امداد رسانی در کشور به منظور کاهش تصادفات جاده ای و سلامتی سفر نکات و توصیه هایی برای مردم ارائه می کنند که بسیار مفید و کاربردی می باشد.معاون آموزش و پژوهش هلال احمر با تاکید بر نقش داوطلبان (ابعاد سلامت روان و اجتماعی در برنامه‌های داوطلبانه) و جوانان هلال‌احمری در پیشگیری از حوادث گفت: امسال نیروهای انسانی مسقر در پایگاه‌های امدادونجات در نوروز نسبت به سال گذشته رشد ۵ درصدی داشتند.
سید حمید جمال‌الدینی با بیان اینکه جمعیت هلال‌احمر با تکیه بر نقش پیشگیری، آموزش و (مرحله نیاز با ارتقای آمادگی) آماده ارائه خدمات مناسب است، گفت: در ایام نوروز 50هزار نیروی امدادگر، داوطلب و جوان در 1335پایگاه ثابت و سیار حضور فعال دارند و علاوه بر آن حداقل یک نفر از رشته‌های گروه پزشکی تحت عنوان «داوطلب امدادیار» در 113 پایگاه خدمات‌رسانی هلال‌احمر در کنار دیگر امدادگران به ارائه خدمات برای مردم می‌پردازند.
وی افزود: به طور متوسط از 25 اسفندماه هر ساعت 5 ماموریت انجام شده است، 43 درمانگاه تخصصی و عمومی در 26 استان فعال بوده و 35 داروخانه در 30 استان با هماهنگی وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به ارائه خدمات پرداخته‌اند که در این میان، 59درصد ماموریت‌های امدادونجات مربوط به حوادث ترافیکی بوده است.
جمال‌الدینی با اشاره به اینکه در طول ایام نوروز ساعات ارائه خدمات داروخانه‌ها تنظیم شده است، اظهار داشت: براساس این برنامه‌ریزی به جز روزهای یکشنبه و دوشنبه که داروخانه‌ها تعطیل هستند، ساعات کاری داروخانه مرکزی هلال‌احمر در روزهای تعطیل از 8 تا 13 و در روزهای غیر تعطیل از 7:30 تا 16:30 خواهد بود. همچنین داروخانه تک نسخه‌ای و مجتمع دارویی و درمانی تهرانپارس در روزهای غیر تعطیل از ساعت 7:30 تا 16:30 فعال هستند.

رشد 5 درصدی استقرار نیروی انسانی در ایام نوروز
معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت با اعلام وجود 117 واحد توانبخشی در 130 استان، گفت: به دلیل اینکه خدمات توانبخشی، اورژانسی و فوریتی نیست این مراکز در ایام تعطیل فعال نیستند و بقیه ایام نوروز به ارائه خدمات به مردم می‌پردازند.
وی در ادامه تاکید کرد: علاوه بر بیمارستان نورافشار و مجتمع دارویی و درمانی هلال ایران، در مرکز دیالیز (شاهرود) در استان سمنان نیز در طول ایام نوروز به بیماران دیالیزی خدمات ارائه می‌شود.
به گفته معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال‌احمر و بنا به گزارش سازمان امدادونجات؛ نیروهای انسانی مسقر در پایگاه‌های امدادونجات در نوروز امسال نسبت به سال گذشته رشد متوسط 5 درصدی داشته است.

ارائه خدمات در بعد سلامت روان در قالب طرح‌های مختلف هلال‌احمر
دکتر جمال الدینی با اشاره به ارائه خدمات درمانی در پایگاه‌های امدادونجات بیان کرد: خدمات درمانی در پایگاه‌های امدادونجات به صورت سرپایی و اولیه 23 قلم داروی oct (بدون نیاز به تجویز پزشک) و نیز خدمات اولیه بررسی فشارخون و راهنمایی برای مراجعه به اولین مراکز درمانی را در اختیار مردم خواهد گذاشت است.
وی همچنین تاکید کرد: جمعیت هلال‌احمر در بعد سلامت روان هم در راستای ارائه خدمات داوطلبانه به برگزاری برنامه‌هایی چون طرح نیابت و فرشتگان رحمت برای گروه‌های ویژه و به منظور ایجاد آرامش واقعی و نشاط در جامعه اقدام خواهد کرد.
جمال‌الدینی با اشاره به ضرورت رعایت نکات مهم در حوادث جاده‌ای برای شهروندان گفت: مهم‌ترین نکته حفظ خونسردی، اعتماد به نیروهای تخصصی ارائه دهنده خدمات، عدم انجام کارهای تخصصی توسط افراد آموزش ندیده مردمی است.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال‌احمر با تقدیر از همه فعالان نوروزی برای ارائه خدمات به مردم، اظهار کرد: جمعیت هلال‌احمر با امید به رضایت‌مندی مردم از خدمات داوطلبانه این جمعیت با تکیه بر نقش داوطلبان و جوانان در ارائه این خدمات، اقدام به ارائه خدمات به صورت رایگان کرده است.

منبع/تسنیم