سبزیجات و میوه ها چه کاری در بدن انجام می دهند

24

بسیاری از افراد در برنامه غذایی خود توجه چندانی به استفاده از میوه ها و سبزیجات نمی کنند. این دو گروه ماده ی غذایی سرشار از خاصیت های مختلف برای بدن افراد است. در این مطلب در رابطه با خواص میوه ها و سبزیجات صحبت خواهیم کرد.

شاید از آنهایی باشید که وقتی اسم میوه و سبزی در این متن به چشم تان می خورد، می روید سراغ خبرهای بعدی و می گویید «درباره میوه ها و سبزی ها زیاد شنیده ام!» اما هنوز هم نکاتی وجود دارد که خیلی از مردم آنها را نمی دانند یا می دانند و به آنها عمل نمی کنند و گواهش هم این است که مصرف ناکافی میوه ها و سبزیجات علت ۳۱ درصد بیماری های ایسکمیک قلب و ۱۱ درصد سکته های مغزی در دنیاست.

میوه ها و سبزیجات ۲ جزء بسیار مهم از گروه های اصلی غذایی هستند و چه آنها که رژیم می گیرند و چه آنها که نمی گیرند، ناچارند این دو ماده غذایی را در برنامه های غذایی خود بگنجانند و در غیر این صورت باید منتظر عواقب ناخوشایند مصرف نکردن این مواد باشند.

حتما می دانید وقتی حرف از گروه میوه ها یا سبزی ها می زنیم، منظورمان یک میوه و سبزی خاص نیست و همه انواع میوه ها و سبزیجات را در نظر داریم. بر این اساس هر فرد برای سالم ماندن باید روزی ۲ تا ۴ واحد میوه مصرف کند. کارشناسان تغذیه می گویند یک واحد میوه در واقع یک میوه متوسط یا نصف لیوان آبمیوه تازه طبیعی یا یک چهارم لیوان میوه خشک است که ۱۵ گرم کربوهیدرات و ۶۰ کیلوکالری انرژی دارد. دقت داشته باشید وقتی از آبمیوه حرف می زنیم، تاکیدمان بر آبمیوه گرفته شده از میوه های طبیعی است . معمولا محصولات اغلب کارخانه های آبمیوه گیری حاوی افزودنی هایی است که گرچه مجاز خوانده می شود اما متخصصان سلامت اعتراف می کنند که در طولانی مدت بر سلامت انسان ها تاثیر منفی دارد. نباید فراموش کنید که اگر رژیم دارید، خوردن میوه را به نوشیدن آبمیوه ترجیح بدهید چون میوه ها زودتر از آبمیوه احساس سیری به انسان ها می دهند. از طرفی گروه سبزی ها هم باید روزی ۳ تا ۵ واحد مصرف شوند. متخصصان تغذیه می گویند هر واحد سبزی شامل یک لیوان سبزی خام ، نصف لیوان سبزی های پخته یا نصف لیوان آب سبزی و یک عدد سیب زمینی متوسط است.

هر واحد سبزی دارای ۵ گرم کربو هیدرات، ۲ گرم پروتئین و ۲۵ کیلوکالری انرژی است. هر واحد سبزی همچنین ۲ تا ۳ گرم فیبر غذایی دارد، اما فیبر تنها ماده ای نیست که سبزی ها و میوه ها دارند بلکه این مواد، محتوی انواعی از ویتامین ها و مواد معدنی نیز هستند که تاثیری بسیار مثبت بر سلامت دارند. نقش میوه ها و سبزی ها در پیشگیری و درمان بیماری ها چنان مهم است که هر بخش سلامت در هر روزنامه و مجله و خبرگزاری، بارها در طول عمر کاری اش مطالبی درباره آن منتشر می کند و با پیشرفت علم دائما این مطالب هم به روز و بر آنها افزوده می شود.

 

 

خواص معجزه آسا

ـ میوه ها و سبزی ها به علت داشتن ویتامین، مواد معدنی، آنتی اکسیدان و فیبر نقش مهمی در پیشگیری و درمان انواع سرطان ، بیماری های قلبی ـ عروقی، سکته مغزی، پوکی استخوان، دیابت و چاقی دارند.

ـ میوه ها و سبزی ها به علت داشتن آنتی اکسیدان و فیبر از رسوب چربی در دیواره رگ ها و گرفتگی عروق جلوگیری می کند.

ـ فیبر باعث افزایش حجم مدفوع و افزایش حرکات روده شده و از یبوست جلوگیری می کند.

ـ فیبر باعث کاهش فشار درون روده می شود واز بیماری هایی چون هموروئید (بواسیر) و دیورتیکولوز پیشگیری می کند.

ـ فیبر با کاهش سطح کلسترول خون از بیماری های عروق قلب و مغز جلوگیری می کند.

ـ فیبر تخلیه محتویات معده به درون روده و جذب آنها را به تاخیر می اندازد و با این کار مانع افزایش ناگهانی قند خون می شود و به همین علت در کنترل بیماری دیابت مفید است.

ـ فیبر با ایجاد حس سیری، باعث کاهش مصرف غذا شده و به کاهش وزن کمک می کند.

ـ میوه ها و سبزی ها نقش محافظتی در ابتلا به سرطان کولون و رکتوم دارند.

ـ میوه ها و سبزی ها غنی از پتاسیم بوده و مصرف آنها برای کنترل فشارخون و جلوگیری از ریتم های قلبی نامنظم موثر است.

ـ میوه ها و سبزی ها به علت داشتن آنتی اکسیدان نقش مهمی در مقابله با آلودگی هوا دارند.

 

 

میوه و سبزی هم قاتل می شود؟

ـ باقی مانده سموم دفع آفات روی میوه ها و سبزی ها می تواند احتمال بروز سرطان را افزایش دهد.

ـ سبزی معمولا از طریق مدفوع انسان یا حیوان، آلوده می شود و علت آلودگی تماس با خاک یا آبیاری با آب آلوده است. بنابراین سبزی و میوه را باید قبل از مصرف کاملا شست و ضدعفونی کرد.

ـ میوه و سبزی هایی مانند سیب و خیار باید به دقت شسته و حتی الامکان به صورت پوست کنده مصرف شوند.

ـ برای نگهداری میوه ها در یخچال باید توجه داشت هوا در اطراف همه قسمت های میوه جریان داشته باشد، بنابراین نباید میوه ها را داخل کیسه های نایلونی در یخچال گذاشت.

ـ برای نگهداری سبزی ها بعد از پاک کردن، شستن و ضد عفونی کردن، آنها را داخل یک پارچه تمیز پیچیده و داخل یخچال بگذارید.

ـ موقع جا به جاکردن و شستن میوه و سبزی باید مراقب بود پوست آنها زخمی نشود و ضربه نخورد. این کار باعث می شود سبزی ها و میوه ها زودتر فاسد شوند.

۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۴:۲۴
اشتراک گذاری (چگونه میتوانید این مطلب را برای دیگران بفرستید)

ساختمان پزشکان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.