سعی کنید به اندازه کافی در شبانه روز بخوابید و هرگز دچار کم خوابی نشوید محققین در این باره هشدارهای زیادی داده اند تحقیقات گسترده در این زمینه نتایج جالبی به دست آمده است خواب ناکافی در ایجاد رفتارهای عصبی و پرخاشگرایانه تاثیرات زیادی خواهد گذاشت همچنین موجب ایجاد احساس خستگی دائمی و برخی مشکلات پوستی نیز خواهد شد .

 اگر انسان خواب کافی شبانه نداشته باشد نمی تواند از سلامت جسمی و روحی خوبی برخوردار شود و این روند بهمرور خطرناک نیز خواهد شد.
برخی معتقدند که ۸ ساعت خواب روزانه کافی است و برخی نیز ادعا می کنند که ۶ ساعت برای بدن آن ها کفایت می کند. یک خانم ۴۶ ساله از انگلیس برای انجام آزمایش نتایج محرومیت از خواب داوطلب شد.محققان ابتدا با اسکن صورت وی، پوست صورت او را بررسی کردند. در پایان آزمایش منافذ پوست او دو برابر بزرگتر شده بودند و پوست او حالت برافروختگی پیدا کرده بود.نتایج آزمایش :

سارا پس از ۶ ساعت خواب شبانه

خانم سارا در پایان آزمایش اینچنین گفته:”چهره ی من پیرتر از ۴۶ سال نشان می داد. در طول روز بسیار تحریک پذیر و عصبی بودم و به سرعت احساس خستگی بر من غلبه می کرد. لک هایی روی چانه ام ظاهر شدند و منافذ پوستم آنقدر بزرگ شده بودند که از فاصله دور هم در آینه می توانستم آن ها را ببینم! پوست من دیگر شفاف و درخشان نبود و یک هاله سیاه در زیر چشم هایم تشکیل شده بود.

در مرحله اول آزمایش سارا فقط ۴ ساعت در شبانه روز می خوابید؛ یعنی از ساعت ۲ تا ۶ صبح. او می گفت که احساس خستگی نمی کند ولی احساس می کند که به اندازه کافی استراحت نکرده و در ساعت ۳ بعد از ظهر احساس خماری عجیب و غریبی می کرده است.

بعد از یک هفته او به مدت ۵٫۵ الی ۶ ساعت خواب شبانه داشت و بعد از چند روز او اظهار کرد که بیش از اندازه خسته است و کل روز در حالت خماری است. همچنین به علت افت شدید انرژی بدن وی نیاز مبرمی به مصرف شیرینی پیدا کرده بود!

علت چیست؟

پزشکان می گویند، با کمبود خواب هورمون کورتیزول یا همون هورمون استرس تولید می شود و فرد را عصبی و تحریک پذیر می کند. همچنین کمبود خواب موجب فعال شدن غدد چربی بدن و ایجاد مشکلات پوستی می شود. عدم استراحت کافی شبانه مانع ترشح هورمون رشد و ریکاوری بدن نیز می شود!

سارا بعد از ۸ ساعت خواب شبانه

در مرحله دیگری سارا کمتر از ۸ ساعت در شب نمی خوابید. نتایج جالبی در کمتر از یک هفته به دست آمد. مشکلات پوستی سارا به سرعت رو به کاهش رفت و او دیگر عصبی و تحریک پذیر نبود!

منبع: نت نوشت