هیچ نوع درمانی برای فیبروز کیستیک وجود ندارد ولی برای مدیریت علائم آن راه هایی وجود دارد. در اغلب نوزادان فیبروز کیستیک تست می شود، البته به عنوان تست غربالگری انجام می گیرد. درمان زودرس می تواند چشم انداز کودک دلبند شما را بهبود بخشد. فیبروز کیستیک یک بیماری ژنتیکی است که منجر به مشکلات تنفسی، عفونت ریه و آسیب ریه می شود.

این بیماری ناشی از یک ژن معیوب است که از والدین به فرزندان به ارث می رسد و مانع حرکت سدیم کلرید (نمک) در بیرون و درون سلول می شود که در ادامه آن عدم حرکت سنگین، ضخامت و چسبندگی مخاط باعث مسدود شدن ریه می شود. این تحت تأثیر گوارش قرار می گیرد و موجب مشکلات رشد در کودکان مهربان و شیرین زبان می شود.

غربالگری در کودکان و نوزادان:

برای تشخیص اولیه علائم، کودکان را با یک آزمایش ساده تست کنید. اگر نتایج آزمایش نشان دهد که میزان ماده شیمیایی پسینوژن ازحد نرمال بیشتر باشد، از به دنیا آمدن نوزاد چند ماه قبل از تولد از گام گذاشتن در دنیای زیبایی ها و سلامتی جلوگیری می شود. آزمون ثانویه تست عرق است که در یک نقطه در دست کودک شما تست می شود. اگر عرق از حد طبیعی شورتر باشد پزشک بیماری را تشخیص می دهد.

وقوع فیبروز کیستیک:

میلیون ها نفر از انسان های کره ی خاکی ژن معیوب سی اف را در بدن خود دارند، بدون آن که از داشتن آن اطلاع داشته باشند.

علائم تنفسی فیبروز کیستیک:

عفونتهای پی در پی و یا حاد ریه، سرفه یا خس خس سینه، عدم توانایی در ورزش با بازی های بدون سرعت.

علائم گوارشی فیبروز کیستیک:

مدفوع چرب، یبوست شدید، زور و فشار هنگام مدفوع مکرر.

شکست رشد علائم:

افزایش وزن آرام و رشد آهسته.

درمان فیبروز کیستیک:

هنگامی که CF در کودکی تشخیص داده شود مطمئناً او به مراقبت همیشگی نیاز دارد. خبر خوشحال کننده این که شما می توانید با دریافت آموزش از پزشکان درمان را در منزل خود و با کمال آرامش انجام دهید. ولی امکان بستری در بیمارستان هم ممکن است به وجود آید.

داروها:

آنتی بیوتیک ها برای درمان هر نوع عفونتی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از داروها به شکستن مخاط ریه و دستگاه گوارشی کمک می کنند.

واکسیناسیون:

از واکسن های سالانه فرزند خود اجتناب نکنید و آن هارا به موقع دریافت کنید.

ورزش درمانی:

یک روش تکنیکی مثل یک تا چهار بار در روز کف زدن قفسه ی سینه می تواند عامل خوبی باشد. برخی افراد هم از جلیقه ارتعاشی مکانیکی برای کمک به شل کردن مخاط استفاده می کنند.

عوارض:

عفونت های مزمن مثل باکتری و قارچ ها در ذات الریه یا برونشیت، آسیب راه هوایی، عدم رشد اندام ها و دیگر موارد.
خوشبختانه هنوز هم به زندگی کودکان مبتلا به این بیماری امید درخشانی وجود دارد.

لینک مرتبط: ضرورت دانستن درباره فیبروز کیستیک

دکتر سلام