غذاهای فریز شده فقط پیتزاهای سفت پیش آماده و غذاهای بی‌ مزه آماده گرم شدن نیستند. این روزها با وجود فناوری‌ های جدید مثل انجماد سریع و روش‌ های خلاقانه برای درست کردن غذاهای نیمه آماده منجمد، دیگر غذای فریز شده سمبل تغذیه ناسالم نیست. در واقع با رعایت نکات ساده‌ای می‌ توانید فریزر خود را تبدیل به یک مخزن مواد مغذی کنید تا در روزهایی که وقت کافی برای آشپزی یا حوصله تهیه غذای تازه را ندارید به کمکتان بیاید. پس اگر شما هم دوست دارید تا با رموز تهیه غذاهای سالم و منجمد آشنا شوید، با دکتر سلام همراه باشید.

مغذی منجمد

– غذاهای منجمد معمولا با غذاهای فرآوری‌ شده در یک گروه قرار داده می‌ شود، در صورتی که این تقسیم‌ بندی همیشه‌ هم درست نیست. منجمد کردن غذا، مثل فشردن دکمه توقف پخش است. این کار باعث کند شدن روند فساد و خرابی غذا شده و از بین رفتن مواد مغذی را به تعویق می‌ اندازد. برخی مواد مغذی موجود در گیاهان و سبزیجات، مثل ویتامین C یا آهن، وقتی در دمای محیط نگهداری شود شروع به از بین رفتن می‌ کنند. در صورتی که اگر به جای قرار گرفتن در کابینت خانه یا قفسه‌ های سوپر مارکت، ساعاتی پس از تولید یا چیده‌ شدن منجمد شده و در همان حالت نگهداری شود مواد مغذی خود را حفظ کرده و ارزش غذایی آن تغییری نمی‌ کند. حتی می‌ توان گفت که در این صورت ارزش غذایی این مواد نسبت به شرایط نگهداری عمومی و معمول بیشتر هم خواهد بود.

– یک ایده خوشمزه: می‌توانید به جای یخ، از دانه‌های منجمد انگور یا برش‌های فریز‌شده لیمو استفاده کنید تا هم به عنوان یخ کار کنند و هم کمی ویتامین و طعم به نوشیدنی شما اضافه کنند.

نگهداری با حفظ طعم و مزه

– نگهداری مواد غذایی تا اتمام تاریخ انقضا آنها در فریزر مشکلی ندارد، فقط باید ظرف 24 ساعت پس از یخ‌ زدایی آن‌ها را مصرف کنید. باکتری‌ها در محیط‌ های گرم شروع به رشد و تکثیر می‌ کنند، بنابراین غذاهای فریز شده را یا در یخچال قرار دهید تا به آرامی یخ آنها باز شود، یا با استفاده از برنامه‌ های یخ‌ زدایی مایکرویو به سرعت گرم کنید.
-در صورتی که فریزر شما سالم باشد و نوسان دمایی نداشته‌ باشد، می‌ توانید برای مدت‌ های طولانی انواع غذا را در آن نگهداری کنید. اما به یاد داشته‌ باشید که با وجود حفظ سلامت، کیفیت و طعم غذا به مرور در فریزر کاهش می‌ یابد. برای بهترین نتایج، می‌ توانید از این جدول به عنوان راهنما استفاده کنید.

1 ماه شیر
3 ماه نان، کره
3 ماه آش، سوپ و خورش
3-6 ماه سبزی و میوه
3-6 ماه ماهی خام
4 ماه گوشت قیمه، گوشت چرخ‌کرده و گوشت برگر
6-16 ماه گوشت استیک و قلم
9 ماه مرغ خام و گوشت بوقلمون
1 سال مرغ و بوقلمون کامل

در این باره بیشتر بخوانید: مدت زمان نگهداری مواد غذایی در فریزر؟

– یخی و طعم‌دار: فلفل قرمز، زنجبیل و سیر در شرایط فریز شده ماندگاری بسیار خوبی دارند و طعم و مزه خود را به خوبی حفظ می‌کنند. پس این ادویه‌ها را فریز کنید و دیگر نگران کپک زدن آن‌ها نباشید.

قهرمانان انجماد

– همان‌ طور که گفتیم و در جدول نگهداری هم مشاهده می‌ کنید، تمام غذاها در شرایط منجمد عمر یکسانی ندارند و برخی می‌ توانند در این حالت بیشتر از بقیه عمر کنند. از نظر طعم، مزه و شرایط پخت بعد از انجماد هم شرایط مشابهی وجود دارد و بعضی از مواد غذایی پس از انجماد بهتر طعم و مزه اولیه خود را حفظ می‌ کنند. در ادامه چند مورد از این غذاها را با هم مرور می‌کنیم؛

1. انبه: معمولا پوست‌گرفتن انبه با دردسر بسیاری همراه است و در این میان مقداری از گوشت میوه هم از بین می‌ رود. انبه به صورت منجمد طعم خود را به خوبی حفظ می‌ کند و همچنین برای استفاده از آن در اسموتی یا مخلوط‌ کن نیازی به یخ‌زدایی از آن نیست!

2. ماهی‌ های منجمد: بسیاری از انواع ماهی منجمد، بخصوص سالمون، پس از انجماد طعم و مزه خود را از دست نمی‌ دهند و حتی به این شکل ارزان‌ تر هم هستند.

3. گوشت قیمه‌ شده: انجماد باعث حفظ مواد مغذی و پروتئین‌ های موجود در گوشت می‌ شود. همچنین با وجود یک یا دو بسته گوشت قیمه شده در فریزر، همیشه انتخاب‌ های فراوانی برای آشپزی خواهید داشت. در نتیجه در روزهای شلوغ و پر مشغله که ممکن است وقتی برای آشپزی نداشته‌ باشید، بهتر می‌ توانید در برابر وسوسه خرید غذا از بیرون مقاومت کنید.

4. نخود فرنگی: تحقیقات نشان داده‌ است که محتوی ویتامین C نخود فرنگی تازه منجمد از انواع غیر منجمد آن بیشتر است! همچنین فرآیند انجماد تغییری در طعم و رنگ آن ایجاد نمی‌ کند و استفاده از آن هم بسیار راحت است.

گردآوری و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

منبع: دکتر سلام