قلب شما در سمت چپ سینه شما وجود دارد؛ به همین دلیل احساس درد در این قسمت را اغلب حمله قلبی تلقی می کنند. حمله قلبی هم می تواند از علل درد در سمت چپ سینه باشد اما تنها دلیل آن نیست! علل مختلفی را می توان برای درد در قسمت چپ سینه  مثال زد که برخی خطرناک تر از حمله قلبی و برخی بی اهمیت می باشند. با دکتر سلام همراه باشید.

علت درد در سینه سمت چپ

حمله قلبی

حمله قلبی به خاطر مسدود شدن شریان های قلب اتفاق می افتد. قلب ماهیچه ای است که بیست و چهار ساعته در حال کار است و برای رساندن خون به بدن نیاز به اکسیژن دارد. هنگامی که پلاکت ها یک جا جمع می شوند باعث مسدود شدن  و گرفتگی رگ های قلبی می شوند.
هنگامی که قلب نمی تواند خون غنی از اکسیژن دریافت کند درست کار نمی کند و ممکن است از کار بایستید. اگر انسداد بیش از پانزده دقیقه باقی بماند دردی در سینه سمت چپ احساس می کنید که کم کم به شانه چپ و گردن منتقل می شود. در این حالت بافت های قلب در حال مردن هستند.

ایسکمی قلبی

ایسکمی قلبی زمانی اتفاق می افتد که مقدار کافی خون به قلب نرسیده است و حمله قلبی، ریتم نامنظم ضربان قلب و از کار افتادن قلب در راه است. ماهیچه های قلب آسیب خواهند دید و کارایی کمتری خواهند داشت. یکی از علائم اصلی درد سینه سمت چپ است.

آنژین سینه

آنژین سینه یکی از دلایل اصلی درد سینه سمت چپ در میانسالان است. در این شرایط فشار و گرفتگی و انقباض در سینه سمت چپ حس می شود. در آنژین، گستردگی درد به قسمت پایین فک، شانه، پشت و بازو غیر متداول نیست.

درد عصب بین دنده ای

عصب های بین دنده ای بین دنده های حفره قفسه سینه قرار دارند. هنگامی که این اعصاب به خاطر عفونت یا زخم آسیب می بینند، درد شدید ایجاد می شود. در بیشتر موارد این درد شدید و مانند تیر کشیدن است. این درد با سرفه، عطسه، خندیدن یا لمس کردن قسمت آسیب دیده بدتر می شود.
درد عصب بین دنده ای زمانی بررسی می شود که تمام دلایل دیگر درد سینه سمت چپ بررسی شده و سایر دلایل عامل درد نیستند. این عامل به سختی تشخیص داده می شود و توسط اشعه ایکس قابل تشخیص نیست.

عفونت غضروفی و دنده

عفونت غضروفی و دنده زمانی اتفاق می افتد که مفاصل غضروفی (مفصلی که دنده به جناغ سینه متصل است) متورم شده است. این درد شدید و تیر کشیدن در سینه سمت چپ در نوجوانان و جوانان دیده می شود.
درد سینه سمت چپ به دلیل زخم ایجاد شده در قفسه سینه یا عفونت ویروسی می باشد که با فعالیت بدتر می شود. اما این مشکل با قرص ضد التهاب و فیزیوتراپی درمان می شود.

بیماری دستگاه تنفسی

بیماری مزمن و کوتاه مدت در دستگاه تنفسی باعث درد در سینه سمت چپ می شود. بیماری های رایج در این دسته عبارتند از آسم، برونشیت، سرطان، ذات الریه، سل و آبسه ریه.
درد در سینه سمت چپ در اثر سرفه، تنگی نفس، تب و خلط سینه بدتر می شود. بیماری های خود ایمنی عفونی و غیر عفونی علائم مشابهی با این بیماری دارد که توسط پزشک تشخیص داده می شود.

گاز معده، نفخ و سوزش معده

سوزش معده، گاز معده و نفخ کردن باعث درد متوسط تا شدید در سینه سمت چپ می شود. این مواد وارد روده می شوند و سپس وارد قفسه سینه می شوند. هنگامی که به دیواره فشار وارد می شود درد ایجاد می شود. در این حالت احتمالا نفخ شکم و درد در شکم باعث درد سینه سمت چپ می شود. این درد مشابه درد حمله قلبی است بنابراین بهتر است آن را نادیده نگیرید و پزشک اجازه دهید بررسی های مناسب را انجام دهد.

تنش سمت چپ سینه

ورزشکاران و افرادی که ورزش های سنگین انجام می دهند به خاطر تنش سمت چپ سینه، درد سمت چپ سینه را حس می کنند. حرکت درد به شانه سمت چپ یا زیر بغل غیر متداول نیست و با افزایش فعالیت این حرکت درد نیز افزایش می یابد.
پاره شدن عضله سینه یا کشیدگی آن را می توان با لمس کردن سمت چپ سینه تشخیص داد. بهترین درمان استراحت و مسکن برای کاهش درد می باشد.

پلوریت

پلوریت زمانی تشخیص داده می شود که پوشش ریه متورم بشود. نفس کشیدن، سرفه کردن و عطسه کردن باعث درد در سینه سمت چپ می شود. دلایل اصلی این درد عفونت باکتریایی یا ویروسی، آمبولی ریه و پنوموتوراکس می باشد. براساس تشخیص پزشک، پلوریت را به وسیله قرص های ضد التهاب و مسکن درمان می کنند.

فتق هیاتوس

فتق هیاتوس زمانی اتفاق می افتد که معده به قفسه سینه از طریق فتق فشار وارد می کند. بعضی افراد اصلا علائم آن را تجربه نمی کنند اما برخی دیگر درد در سینه سمت چپ، سوزش معده یا ریفلاکس معده را تجربه می کنند. درد در این شرایط با دراز کشیدن بدتر می شود. در بیشتر موارد درد خود به خود از بین می رود. در مواردی نادر به عمل جراحی نیاز است.

روش زندگی

استرس، چاقی و دیابت نیز دلایل درد در سینه سمت چپ می باشد. استرس رابطه مستقیم با حمله قلبی ندارد اما در صورتی که در اثر استرس درد در سینه چپ حس می کنید بهتر است با پزشک مشورت کنید.
چاقی و دیابت نیز اگر درمان نشود به مشکلات دیگری ختم می شود. در بیشتر موارد می توان با تغییر رژیم غذایی، تغییر عادات زندگی و کاهش مصرف الکل و سیگار از مشکلات دیگر جلوگیری کنید.

دلایل دیگر درد در سینه سمت چپ

درد در سینه سمت چپ ممکن است همراه با درد در سمت چپ شکم باشد. اندام های زیادی زیر حفره سمت چپ قفسه سینه قرار دارند. عفونت کلیه، سنگ کلیه، درد در طهال و التهاب معده نیز می توانند دلایل درد در سینه سمت چپ باشد. این درد با نفس کشیدن، غذا خوردن و پس از خوردن بیشتر می شود.

چه زمانی باید نگران درد در سینه سمت چپ بود

اگر به صورت ناگهانی در قسمت سمت چپ سینه درد احساس کردید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. همچنین اگر درد از بین نرفت یا با مصرف قرص های ضد التهاب بهتر نشد با پزشک تماس بگیرید. هیچ گاه از خود درمانی استفاده نکنید زیرا ممکن است درد در سینه سمت چپ نشانه مشکلی جدی باشد.

  • اگر درد در سینه سمت چپ همراه با تب، لرز، سرفه، دشواری در قورت دادن و درد شدیدی که از بین نمی رود می باشد بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.
  • اگر به صورت ناگهانی فشار و سفتی در اطرافی استخوان های سینه حس کردید یا درد گسترده در قفسه سینه، درد ناگهانی همراه با تنگی نفس، سرگیجه، حالت تهوع، افزایش ضربان قلب، عرق کردن، کاهش فشار خون یا کاهش ضربان قلب حس کردید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

 

منبع: اوما