پژوهشگران ایرانی برای نخستین بار موفق به طراحی و ساخت دستگاه تمام هوشمندی شدند که کاشت مو و شرایط رشد مو را بهبود می بخشد،این دستگاه با قابلیت تمام دیجیتال شرایط رشد مو را در افراد ایجاد می کند.محققان کشور موفق به طراحی و ساخت دستگاه هوشمند تمام دیجیتال کاشت مو در راستای بهبود شرایط بیمار شدند.

سیستم هوشمند کاشت موی تمام دیجیتال یک وسیله کامل جهت استفاده در اتاق عمل های کاشت مو است که علاوه بر اینکه به عنوان یک دستیار تمام عیار پزشک در حین کاشت به شمار می آید یک سیستم مکانیزه برای مدیریت کاشت است.

این سیستم امکانات رفاهی آرامش بخشی را نیز حین عمل برای بیمار فراهم می کند. دستگاه هوشمند تمام دیجیتال کاشت مو از دو قسمت «یونیت اصلی» و « تخت بیمار» تشکیل شده است.

یونیت اصلی شامل پردازنده با هسته  ARM  و ال سی دی ۷ اینچ لمسی با قلم قابل استریل برای در اختیار گذاشتن منو های مختلف جهت کنترل و تنظیمات مورد نظر تمامی قسمت های یونیت و تخت تایمر های مختلف، حافظه برای ذخیره اطلاعات کل دوره عمل و… را نیز در اختیار پزشک قرار می دهد.

سیستم نگهدارنده گرفت های برداشته شده(قابلیت نگهداری مدت زمان طولانی با همان طراوت و تازگی اولیه)، راه انداز هندپیس های برداشت گرافت قابل استریل، پرینتر برای گزارش گیری و ثبت در پرونده بیمار، اشعه یو وی UV  برای استریل کردن سطح کار و آماده کردن برای عمل بعد  از اجزای این سیستم هوشمند محسوب می شوند.

 تخت بیمار علاوه بر اینکه دارای ارگونومی مناسب و سیستم ریلکسیشن برای بیمار است می تواند تمامی پوزیشن های مورد نظر برای پزشک در طول عمل را در حافظه خود ذخیره کند.

همچنین تخت بیمار بدون نیاز به فشردن  کلیدی از طریق ال سی دی قابل کنترل است.برای اینکه عمل قابل اطمینان تر باشد در عین حالی که تمامی قسمت ها هماهنگ با هم کار می کنند اگر یک قسمت از کار بیفتد در مابقی قسمت ها مشکلی ایجاد نمی شود.

به گزارش مهر، دستگاه هوشمند تمام دیجیتال کاشت مو توسط احسان جعفری و زهرا کلانتری اختراع شده و به ثبت رسیده است.

منبع/مهر