ایدز را بیماری نقص ایمنی اکتسابی انسان می نامند. این ویروس از جمله خطرناک ترین انواع ویروس هایی است که از بدن میمون ها به انسان منتقل شد. ویرس ایدز مستقیما سلول های دفاعی و گلبول های سفید بدن انسان را مورد حمله قرار می دهد و به همین دلیل مقابله به این بیماری بسیار دشوار است. اما به تازگی دانشمندان به روش جدیدی برای مقابله با این بیماری دست یافتند. با دکتر سلام همراه باشید

تیمی از محققان موفق به دستیابی به تکنیکی شده اند که سلول ها را در برابر ویروس مقاوم می کند.

تیمی از محققان موسسه تحقیقاتی اسکریپس کالیفرنیا به شیوه ای برای محدود کردن آنتی بادی های مقابله کننده با HIV در سلول های ایمنی دست یافتند که موجب ایجاد جمعیتی از سلول های مقاوم در برابر ویروس ها می شود.

آزمایشات این محققان در شرایط آزمایشگاهی نشان داد که این سلول های مقاوم می توانند به سرعت جایگزین سلول های بیمار شوند و احتمالا بیماری در فرد مبتلا به HIV درمان شود.

جیا زی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما دریافتیم این حفاظت بلندمدت است. هدف نهایی ما کنترل HIV در بیماران مبتلا به ایدز بدون نیاز به سایر شیوه های درمانی است.»

این تکنیک جدید دستاورد بزرگی نسبت به درمان های است که در آن آنتی بادی ها آزادانه در جریان خون با غلظت نسبتاً پایین رها شده اند. در مطالعه جدید این آنتی بادی ها مانع از دسترسی HIV به گیرنده اصلی سلول و در نهایت گسترش عفونت می شود.

منبع: فردا