یک بررسی جدید که توسط محققان در کشور انگلیس با آزمایش بر روی افراد کهنسال صورت گرفت مشخص کرد مصرف منیزم یکی از عوامل کاهش شکستگی در استخوان می شود و استحکام استخوان ها را بالا می برد.

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد سطح پایین منیزیم در بدن ممکن است خطر شکستگی استخوان را افزایش دهد.

محققان دانشگاه بریستون انگلیس و دانشگاه فنلاند شرقی در بررسی انجام گرفته دریافتند کمبود منیزیم می‌تواند خطر شکستگی استخوان را افزایش داده، در حالی که بالا بودن سطح آن می‌تواند این دلیل معلولیت و ناتوانی را از بین ببرد.

شکستگی استخوان یکی از قابل پیشگیرانه‌ترین علل معلولیت در میان سالمندان است. برآوردها حاکی از آن است که هر سال در آمریکا تقریبا شش میلیون نفر دچار شکستگی استخوان می‌شوند. تقریبا ۷۵ درصد تمامی شکستگی‌های لگن، ستون فقرات و ساعد در افراد ۶۵ ساله و بالاتر رخ می‌دهد.

کلسیم و ویتامین D، هر دو نقش کلیدی در حفظ سلامت استخوان‌ها دارند. علاوه بر این نتایج برخی مطالعات حاکی از آن است که منیزیم نیز سلامت استخوان‌ها را تقویت کرده و کمبود منیزیم با افزایش خطر پوکی استخوان مرتبط است.

در این بررسی محققان به مطالعه تاثیر منیزیم روی شکستگی استخوان ۲۲۴۵ مرد میانسال در مدت ۲۰ سال پرداخته و دریافتند که در این بازه زمانی افرادی با سطح پایین منیزیم به مراتب بیشتر در معرض خطر شکستگی استخوان بوده‌اند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، همچنین مشخص شد مردانی با سطح بالاتر منیزیم ۴۴ درصد کمتر در معرض شکستگی استخوان هستند.

منبع/ایسنا