محققان دانشگاه East Anglia اعلام کردند که خوردن غذاهای با پروتئین بالا و سرشار از آمینو اسید می‌تواند به‌ اندازه ترک کردن سیگار یا ورزش کردن، برای سلامت سیستم قلبی-عروقی مفید باشد. به نظر می رسد افرادی که با خوردن مقادیر فراوان آمینو اسیدهای مشخص که در گوشت قرمز و پروتئین‌های گیاهی یافت می شوند، فشار خون پایین تر و سختی و گرفتگی عروقی کمتری دارند. این محققان به بررسی تاثیر هفت آمینو اسید بر سلامت قلبی-عروقی در میان ۲ هزار خانم با نمایه توده بدنی نرمال پرداختند.

در طی انجام این مطالعه، رژیم غذایی و وضعیت فشار خون و گرفتگی و سختی عروق خونیشان نیز بررسی شد. نتایج نشان داد که خوردن بالاترین مقادیر آمینو اسیدها به کاهش فشار خون و رفع گرفتگی عروق خونی کمک می‌کند اما منبع غذایی این آمینو اسیدها نیز اهمیت زیادی دارد.

آمینو اسیدهایی که از منابع پروتئینی گیاهی به دست می‌آیند بیشتر می‌ توانند به کاهش فشار خون کمک کنند و مصرف آمینو اسیدهای حاصل از منابع پروتئینی حیوانی می‌ تواند باعث کاهش گرفتگی عروق خونی شود. به گفته نویسنده مسئول این مقاله افزایش دریافت منابع غنی از پروتئین مثل گوشت قرمز، ماهی، لبنیات، لوبیا و عدس و بروکلی و اسفناج می تواند یک شیوه مهم و قابل دستیابی در کاهش ریسک بیماری های قلبی-عروقی باشد.

7 اسید آمینه برررسی شده در این مطالعه عبارت بودند از : آرژنین، سیستئین، گلوتامیک اسید، گلایسین، هسیتیدین، لوسین و تیروزین. در این بین گلوتامیک اسید، لوسین و تیروزین در منابع حیوانی وجود دارند.

در این باره بیشتر بخوانید: نمونه رژیم غذایی کم کلسترول مناسب بیماران قلبی

فشار خون بالا یکی از مهمترین ریسک فاکتورهای بالقوه بیماری های قلبی-عروقی به شمار می رود و درنتیجه کاهش فشار خون بالا به کاهش مرگ و میر ناشی از سکته یا بیماری های قلبی منجر می شود. پس بطور مثال می‌توانید روزانه ۷۵ گرم گوشت قرمز (استیک)، ۱۰۰ گرم ماهی سالمون و یا۵۰۰ میلی‌لیتر شیر کم‌ چرب بنوشید.

منبع: www.sciencedaily.com

ترجمه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی