اگر خواب کافی و مناسبی نداشته باشید، بدانید در معرض انواع مشکلات روحی مانند استرس و اضطراب قرار دارد، واکنش های عاطفی منفی در انتظارتان هستند، خواب ناکافی و مشکلات خواب می توانند عاملی برای تفکرات منفی و منفی نگری ما شوند، برای کنترل این احساسات بهتر است منظم و به اندازه بخوابید.

 محققان دریافته‌اند برای افرادی که خواب خوب و کافی ندارند، بخصوص آنها که دچار افسردگی و یا اضطراب هستند، ممکن است مثبت‌اندیشی و داشتن نگاهی خوشبینانه به پدیده‌های اطرافشان بسیار سخت باشد.

 محققان دانشگاه ایلینویز امریکا با تاکید بر نقش مهم خواب در توانایی تنظیم احساسات منفی در افراد مضطرب و افسرده، نشان داده‌اند که خواب ناکافی بر ناحیه‌ای خاص از مغز اثر می‌گذارد.
«هایده کلامپ» سرپرست تحقیق گفت: «این ناحیه با تنظیم واکنش‌های عاطفی منفی مرتبط است؛ بویژه در افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب، ا می‌تواند توانایی آنها را در دیدن ابعاد مثبت موضوعات پیرامونشان محدود کند».
محققان تحقیق خود را روی ۷۸ فرد ۱۸ تا ۶۵ سال مبتلا به اضطراب، افسردگی و یا همزمان دچار هر دو اختلال انجام دادند و با نشان دادن تصاویری نگران‌کننده از خشونت جنگ یا حوادث، واکنش آنها را با استفاده از اسکن MRI مورد بررسی و مطالعه قرار دادند.
بر اساس یافته‌های این تحقیق که جزئیات بیشتری از آن در نشریه افسردگی و اضطراب (Depression and Anxiety) منتشر شده، ناحیه‌ای که از خواب ضعیف اثر می‌پذیرد، قشر کمربندی قدامی مغز (dorsal anterior cingulate cortex) است که در افراد کمخواب دچار افسردگی و اضطراب، احتمالا مجبور است برای تغییر دادن واکنش‌های عاطفی منفی، سخت‌تر کار کند.

سلامت آنلاین