خون بند ناف افراد از ۶۰۰ میلیون سلول همچون، سلول های سفید، پلاکت های کمک کننده به انعقاد خون و ترمیم کننده زخم های عمیق و سلول های قرمز حمل اکسیژن تشکیل شده و برای جلوگیری از فاسد شدن آن، در فریز نگهداری می شود و به مدت ۲۰ سال می‌توان از این خون استفاده کرد و همچنین برای درمان فلج مغزی اطفال در ایران دارای کاربرد است.

دانشمندان از خون بند‌ ناف برای بازسازی مغز موش‌ های سالمند استفاده کردند. محققان موفق شدند خاطرات و توانایی یادگیری در موش‌ های مسن را با تزریق پروتئین گرفته‌ شده از خون بند ناف بازسازی کنند. پیش از این از خون موش‌ های جوان‌ تر برای جوان‌ سازی مغز موش‌ های پیر استفاده کرده‌ اند؛ اما نتایج این مطالعه نشان داد، خون بند ناف نوزادان تاثیر بیشتری دارد.

در این باره بیشتر بدانید: درمان تمام بیماری ها با استفاده از خون بند ناف

بر اساس این یافته‌ ها، محققان دریافتند روزی فرا می‌ رسد که از خون بند ناف، برای کاهش سرعت انحطاط عصبی در مغز افراد مسن استفاده شود. البته این نتایج هنوز در انسان کاربردی نیست و نیاز به بررسی و مطالعات بیشتر دارد. جو کاستلانو از دانشگاه استنفورد، پژوهشگر این بررسی اظهار کرد:

محققان پلاسمای گرفته‌ شده از از موش‌ های نوزاد را به موش‌ های با حدود 50 سال سن تزریق کردند. نکته جالب این بود موش‌ هایی که از پلاسمای خون بند ناف دریافت کرده بودند، در آزمون‌ های رفتاری و حافظه نسبت به همسالان خود بهتر عمل می‌ کردند.

منبع:  MedicalXpress