امروزه استفاده از مسکن های شیمیایی نسبت به گذشته بسیار افزایش یافته است. مصرف مسکن های شیمیایی عوارض مختلفی را برای بدن در پی دارد. به همین دلیل پزشکان هموار افراد را نسبت به مصرف آنها را منع می کنند. استفاده از مسکن های گیاهی می تواند راه حل مناسبی برای جایگزین کردن بجای مسکن های شیمیایی باشد. با دکتر سلام همراه باشید.

متأسفانه استفاده خودسرانه از دارو به بخشی از سبک زندگی ما ایرانی‌ها تبدیل شده و حتی هشدار پی در پی پزشکان در این سال‌ها نیز نتوانسته مانع از آن شود که هر یک از ما داروخانه‌ای کوچک در گوشه کمد یا کابینت آشپزخانه‌مان نداشته باشیم. دراین میان استفاده از انواع مسکن‌ها (غیراستروئیدی) فراوان دیده می‌شود. مصرف‌کننده‌های این مسکن‌ها می‌خواهند درد خود را کاهش دهند، غافل از اینکه هر داروی شیمیایی علاوه بر مزایا می‌تواند مضرات بسیاری داشته باشد.
دکتر غلامرضا کردافشاری با تأکید بر عوارض استفاده خودسرانه و زیاد داروهای شیمیایی در کوتاه مدت یا دراز مدت می‌گوید: برخی داروهای ضد التهابی یا همان کورتون‌ها و همچنین برخی مسکن‌های غیر استروئیدی مانند دیکلوفناک و بروفن که این روزها بسیار استفاده می‌شود می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری داشته باشد. این متخصص طب سنتی می‌افزاید: خوشبخانه برخی گیاهان دارویی که در کشور ما به وفور وجود دارند دارای همان اثرات درمانی هستند و می‌توان برای کاهش اثرات استفاده مداوم از داروهای شیمیایی این گیاهان را جایگزین کرده و از اثرات مفید آنها بهره برد.
برای مثال می‌توان از خرفه و تخم آن به‌عنوان ضد درد و مسکن جایگزین دیکلوفناک استفاده کرد. وی خاطرنشان می‌کند: البته باید توجه داشت که این گیاهان دارویی هم نباید خودسرانه استفاده شوند چراکه میزان مصرف آن به سن، جنس و مزاج فرد بستگی دارد و مصرف خودسرانه آن می‌تواند همانند مصرف داروهای شیمیایی عوارضی جبران‌ناپذیر به همراه داشته باشد.
منبع: فردا نیوز