بیشتر رژیم‌ های غذایی درباره غذاهایی که نمی‌ توانید بخورید صحبت می‌کنند، تا جایی که خیلی‌‌ ها رژیم غذایی را با پرهیز کردن اشتباه می‌ گیرند. اما یک برنامه غذایی تنها درباره چیزهایی که نمی‌ توانید بخورید نیست و خیلی وقت‌ ها می‌ توانید با افزودن برخی گروه‌ های غذایی به رژیم خود شاهد نتایج بهتری باشید.

با آن که تنها عامل چاقی چربی نیست، اما اضافه‌ وزن به شکل بافت‌ های چربی در بدن ذخیره می‌ شود. بنابراین استفاده از غذاهایی که می‌ توانند مثل چربی‌ سوزهای طبیعی رفتار کنند ایده خوبی است. در ادامه بعضی از این غذاها و خصوصیات تغذیه‌ ای آن‌ ها را به شما معرفی می‌ کنیم.

1) ماست

– این پای ثابت سفره‌ های ایرانی در کنار سایر خواص سلامتی خود از جمله تامین کلسیم و آنزیم‌ های طبیعی مورد نیاز برای گوارش، یک چربی‌ سوز طبیعی عالی هم هست. در واقع می‌ توان گفت محتوی کلسیم رژیم غذایی شما تا حدودی در میزان چربی که بدن ذخیره می‌ کند تاثیرگذار است. یکی از بهترین روش‌ های تامین این کلسیم هم فرآورده‌ های لبنی و بخصوص ماست است که با غذاهای ایرانی هم سازگاری بسیار بالایی دارد. از این نظر بین ماست‌ های کم‌چرب و پرچرب تفاوت چندانی وجود ندارد، هرچند باید توجه داشته‌ باشید که ماست‌ های فرآوری شده و پرچرب می‌ توانند محتوی کالری بالایی داشته‌ باشند. یک تحقیق که اخیرا در آمریکا انجام شد نشان داد افرادی که از رژیم‌ های کم‌ کالری پیروی می‌ کنند و ماست را در برنامه غذایی خود دارند با اختلاف بسیار بیشتری نسبت به کسانی که ماست نمی‌ خورند چربی دور شکم آب کردند.

2) سیب

– خوردن سیب نه‌ تنها باعث بهبود سلامت عمومی شما می‌ شود، بلکه می‌ تواند به کاهش وزن شما هم کمک کند. دلیل این هم محتوی بالای فیبر سیب است که می‌ تواند باعث بهبود عملکرد سیستم گوارشی و تنظیم بهتر قند خون شود. فیبر به سایر مواد غذایی می‌ چسبد و به دفع کالری‌ های اضافی از بدن کمک می‌ کند. در واقع با مصرف به‌ اندازه فیبر می‌ توانید در هر وعده غذایی کالری کمتری دریافت کنید و از سایر خواص سلامتی این میوه جادویی هم بهره‌مند شوید.

3) بادام

– با آن که خشکبار و دانه‌ های روغنی محتوی کالری بالایی دارند، اما تحقیقات نشان داده کسانی که در رژیم غذایی خود به صورت منظم از این خوراکی‌ های مغذی استفاده می‌ کنند نسبت به سایرین از ضریب توده بدنی پایین‌ تری برخوردارند یا به عبارت دیگر بیشتر به وزن ایده‌ آل خود نزدیک هستند. در واقع اگر بتوانید کربوهیدرات‌ های نشاسته‌ ای مثل نان و پاستا را با این دانه‌ روغنی مفید جایگزین کنید، هم بهتر چربی‌سوزی می‌ کنید و هم بسیاری از مواد مورد نیاز بدن خود را تامین می‌ کنید.

4) ماهی‌ های چرب مثل سالمون

– این ماهی که در تمام مطالب مرتبط با غذاها و رژیم‌ های سالم می‌ توانید اسمی از آن پیدا کنید برای چربی‌ سوزی هم انتخاب خوبی است. اسید‌های چرب ضروری امگا-3 که به فراوانی در ماهی‌ های چرب بخصوص سالمون یافت می‌ شود می‌ توانند به کاهش ذخیره چربی در بدن و نیز افزایش سوخت‌ و‌ ساز شما کمک کنند. این به آن معنی است که چربی موجود در بدن به شکل سوخت مصرف می‌ شود. گوشت ماهی سالمون همچنین حاوی آستاگزانتین است که جزو دسته کاروتنویدها قرار می‌ گیرد. این آنتی‌ اکسیدان که در هویج و سبزیجات رنگی روشن هم یافت می‌ شود به افزایش قابلیت چربی‌ سوزی بدن شما کمک فراوانی می‌ کند.

5) تخم مرغ

– تخم‌ مرغ از آن دسته غذاهایی است که در اثر تبلیغات منفی جزو غذاهای ناسالم دانسته می‌ شود اما در واقع یکی از بهترین و کامل‌ ترین مواد غذایی است. صبحانه‌ ای که بخشی از آن را تخم‌ مرغ تشکیل دهد به دلیل محتوی پروتئین بالای خود در کنار سیر کردن و کاهش ضعف شما در ادامه روز، با تقویت سوخت‌ و‌ ساز بدن زمینه‌ ساز کاهش وزن بیشتر شما می‌ شود. در واقع با یک چنین صبحانه‌ ای بسیار بهتر می‌ توانید انرژی خود را در طول روز نگه‌ دارید و نسبت به کسانی که سهم بیشتری از صبحانه را به کربوهیدرات‌ها (مثل نان) اختصاص می‌ دهند بهتر چربی‌ سوزی کنید. غذاهای حاوی پروتئین برای جذب خود نیازمند انرژی بیشتری هستند و به همین دلیل کالری مفید کمتری وارد بدن شما می‌ کنند. البته این خوراکی‌ ها به همین شکل هم زمان بیشتری برای گوارش نیازمند هستند پس بیشتر در معده شما باقی می‌ مانند و دیرتر احساس گرسنگی و احیانا نیاز به پرخوری پیدا می‌ کنید.

6) لوبیا چیتی

– انواع لوبیا از سفید، چیتی، چشم‌ بلبلی یا کشاورزی، یکی از منابع غنی و در دسترس پروتئین گیاهی هستند که شاخص قند پایینی هم دارند. همچنین لوبیا با محتوی کالری پایین خود شما را بدون نگرانی از چاق شدن سیر می‌ کند. تحقیقات نشان داده که افزودن این ماده، که البته در انواع غذاهای سنتی ایرانی هم وجود دارد، به رژیم غذایی شما باعث می‌ شود تا ترشح هورمونی به نام کلسی تونین می‌شود. این هورمون باعث طولانی‌ تر شدن زمان گوارش غذا و احساس سیری پیش از تمام‌ شدن غذا می‌ شود. در نتیجه کمتر ممکن است احساس گرسنگی به شما دست بدهد.

تهیه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

منبع: دکتر سلام