مغز انسان ، مرموز و حیرت آور است. اگرچه که کار همه قسمت های مغز، نشان داده نشده است؛ اما دانشمندان، کشف کرده اند که برخی قسمت های مغز چگونه کار می کند. این کشفیات به ما بینش این را میدهد تا بدانیم چگونه میتوانیم بر تصمیمات انسانهای دیگر نفوذ داشته باشیم.

درست است! شما درواقع، میتوانید آنچه را که میخواهید، بگوئید تا دیگران انجام دهند. همه آنچه نیاز دارید تا بدانید، این سه ترفند روانشناسی است :

1- پیگیری قول و حرف دیگران

دفعه بعدی که در یک گفتگو شرکت داشتید، تلاش کنید تا یکی از این ترفندهای روانشناسی را به عنوان ” شنیدن انعکاسی” داشته باشید. برای انجام آن، آنچه را که فرد میگوید و یا تفسیر میکند، پیگیری کنید.

” شنیدن انعکاسی”، به شریک گفتگوی شما می فهماند که شما به آنچه آنها میگویند، اهمیت میدهید. دریک مطالعه تحقیقی، به  یک گروه از دانشجویان روانشناسی، یک برنامه آموزشی تمرینی “شنیدن موثر” 14-28 و 42 ساعته داده شد.

بعد از آموزش، داوطلبان، به عنوان مشاور، در یک ” جلسه بازی نقش” شرکت کردند. افرادی که آموزش طولانی (42 ساعته) داشتند، ارتباط بازتری با مراجعین خود (بیماران)، داشتند. بیماران این گروه، اطلاعات شخصی بیشتری از خود، به مشاوران خود داده بودند.  انجام آن، برای شما نیز آسان است. فقط کافیست تا آنچه دیگران میگویند، خوب گوش کرده و به صورت یک سوال، دوباره به آنها برگردانید؛ بطور مثال: ” خوب، پس شما پای سیب را بیشتر از پای گیلاس دوست دارید“. آنها خواهند دانست که شما گوش میکنید . شرکت در “شنیدن انعکاسی” در گفتگوی بعدی، باعث میشود تا دوستانتان ، با شما احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

2- از یک راهنمای تصویری استفاده کنید

استفاده از راهنمای تصویری، بخصوص در یک جلسه، باعث میشود تا مردم آنچه را که شما میگوئید، باورکنند. ارائه اطلاعات با نمودارها، جدول ها و اطلاعات بصری ، یکی از متقاعدکننده ترین ترفندهای روانشناسی است . بخصوص اگر، این اطلاعات از نظرماهیت، علمی باشند.

چرا این درست است؟  دریک مطالعه تحقیقی درباره “اثرات نگاه کردن به تصاویر علمی در تبلیغات“، این نتیجه به دست آمده است که “هنگامی که مردم، ارائه کننده چیزی هستند که براساس اطلاعات هدف و یا مدارک علمی باشد، بسیار متقاعدکننده تر خواهد بود.  به دو گروه از شرکت کنندگان در این تحقیقات، یک پیام کوتاه درباره “افزایش مناسب سیستم ایمنی بدن بوسیله دارو های مطمئن “، داده شد؛

به یکی از این دو گروه، به همراه پیام، نموداری نیز در این باره ، داده شد. هنگامی که درباره اثر بخشی این داروها  از آنها سوال شد، 96 درصد از افراد گروهی که پیام به همراه نمودار،به آنها داده شده بود، اثربخشی دارو را باور داشتند. تنها 67 درصد افراد، ازگروهی که فقط پیام  را دریافت کرده بودند، این ادعا را باور داشتند. مرتبه بعدی که می خواهید درجلسات، انجمن ها و غیره ، کاری کنید تا دیگران، حرف شما را باور کنند، میتوانید از این ترفند استفاده کنید؛ بطور مثال، میتوانید برخی از قسمت های مهم ، که در واقع حاوی پیام اصلی هستند را، پر رنگ تر کرده و یا زمینه را پر رنگ کنید که باعث جلب توجه دیگران شود.

3- پرسش از احساسات دیگران

آخرین ترفند روانشناسی این است : ” قبل  از اینکه ازکسی برای جلب مساعدت وهمکاری اش بپرسید، ازاحساسش سوال کنید”.

در نظر بگیرید که عصر روز پنجشنبه است و هنوز مشغول کارهستید؛ ولی میخواهید هرچه سریعتر بیرون بروید. هنوز یک کار دیگر مانده تا کارتان تمام شود. دوست دارید ازهمکارتان درباره مساعدتش برای انجام کارتان، سوال کنید. راه درستش این است که در ابتدا، درباره هفته ای که گذرانده، بپرسید؛ سپس برنامه ای را که برای آخر هفته درنظر گرفته است، بپرسید؛ بعد که گفتگو کمی دوستانه تر شد، میتوانید ازاو درباره کمک و مساعدتش بپرسید.

چرا این کار جواب میدهد؟

این کار بر اساس زمینه ای از هنجار، به نام “عمل متقابل”، کار میکند. این، حالتی است که مردم اغلب تمایل دارند تا با انجام آن ، برگشت سود آور و مفیدی داشته باشند. با نشان دادن علاقه تان به کسی، احساس او را نسبت به خودش، بهترکرده و او را در یک حالت دوستانه، قرار میدهید. در این حالت، غیر ممکن است که پیشنهاد شما را رد کند.

حالا شما چند ترفند روانشناسی دارید؛ بیرون بروید و از آنها استفاده کنید؛ اما مسئولانه. بسیاری از اوقات، ممکن است دیگران را به سمت عواقب منفی کاری، رهبری کنید ( اغلب اوقات آن را درسیاست می بینیم). مطمئن شوید که این ترفندها را، برای ثابت کردن دوستی تان و ارتباط کاریتان ،انجام میدهید تا دیگران را بیشتر به خودتان علاقه مند سازید.


 √ ۸ حقیقت دردناک، که باید هر چه زودتر آن را بفهمید

 √ درس هایی از زندگی بی رحم، ای کاش زودتر فرا گرفته بودم!

 تعیین موفقیت شما با طرز گذراندن اولین ساعت کار روزانه


برگردان: سیما آزادفلاح

دکتر سلام