_______22_20120523_1263698006

اگر از آن دسته افرادی هستید که به مواد خوراکی ترش یا شیرین علاقه ای خاص دارید و مدام به مصرف آنها میپردازید ، پس خیلی راحت میتوانید متوجه سلامت بدن خود شوید . با در اختیار داشتن اطلاعاتی در خصوص مواد مصرفی خود ، میتوانید تشخیص دهید که بدن شما به چه موادی بیشتر نیاز دارد و به چه موادی کمتر . جزئیات بیشتر در ادامه مطلب .

برخی از مواد مغذی در بدنتان باشد. البته حواستان باشد که می گوییم «می تواند» نشان دهنده کمبودی باشد. برای مطمئن شدن باید تحت نظر پزشک آزمایش بدهید و وضعیتتان بررسی شود. با ما باشید تا بگوییم تمایل شدید به هر ماده غذایی امکان کمبود کدام ماده مغذی در بدن را نمایان می سازد.

 

 

شکلات

 

همه چی آرومه و شما خیلی خوشبخت هستید؛ اما در طول روز تمایل شدیدی به مصرف شکلات دارید. به عقیده برخی از متخصصان این میل شدید ممکن است ناشی از کمبود جزئی منیزیم باشد. شکلات یکی از منابع غذایی سرشار از منیزیم است و به همین دلیل اگر با کمبود این ماده مغذی مواجه باشید امکان دارد تمایل زیادی به مصرف شکلات در بدنتان شکل بگیرد.

 

 

 

چه باید کرد

 

منیزیم برای سلامتی بدن از سلامت عصب ها گرفته تا استخوان ها و سیستم ایمنی لازم و ضروری است. این ماده معدنی در دانه ها و مغزها و همچنین توت ها نیز وجود دارد. برای پر کردن باک منیزیم تان حتماً سبزیجات و به خصوص سیب زمینی شیرین (سرشار از آنتی اکسیدان قوی لیکوپن) را در برنامه غذایی تان داشته باشید.

 

 

 

آبنبات

 

اگر عاشق انواع آبنبات ها هستید احتمال دارد قند خونتان پایین باشد. علاوه بر این میل شدید به مصرف آبنبات ها به دلیل کمبود «کروم» نیز شکل می گیرد. کروم وظیفه تنظیم قند خون را بر عهده دارد. برای همین جای تعجب نیست که با کمبود آن میل شدیدی به مصرف آبنبات داشته باشید.

 

 

 

چه باید کرد

 

کروم در بروکلی و مرغ نیز وجود دارد و لازم نیست برای افزایش میزان این ماده در بدنتان مدام آبنبات میل کنید. توجه داشته باشید که مکمل های کروم نیز وجود دارد که می توانید با مشورت پزشک از آن ها استفاده کنید.

 

 

 

قهوه

 

اگر احساس خستگی می کنید و ناگهان هوس نوشیدن قهوه به سرتان می زند امکان دارد که با کمبود آهن مواجه شده باشید. باید بدانید که حدود ۴۰ درصد خانم های بین ۱۹ تا ۳۴ ساله از کمبود این ماده معدنی رنج می برند. کمبود آهن به دلیل عادت ماهانه در خانم ها بیشتر است.

 

 

 

چه باید کرد

 

شاید نوشیدن یک فنجان قهوه به مدت چند ساعت خستگی را از تنتان به در کند اما برای اینکه مشکل را به طور ریشه ای حل کنید با مصرف گوشت قرمز و سبزیجات سبز که سرشار از آهن هستند کمبود این ماده را در بدنتان از بین ببرید.

 

سیب زمینی سرخ کرده

 

به احتمال زیاد میل شدید شما به خوردن سیب زمینی سرخ کرده به دلیل نمکی باشد که به آن اضافه می کنید. این میل شدید ممکن است علامت کم آبی بدن به ویژه در فصل گرما و یا بعد از ورزش باشد.

 

 

 

چه باید کرد

 

اگر اهل ورزش هستید حتماً از نوشیدنی های مخصوص ورزشکاران استفاده کنید تا آب بدن تامین و جبران الکترولیت های از دست رفته شود. هر روز به میزان کافی آب بنوشید و از میوه های آب دار استفاده کنید.

 

 

 

نوشیدنی های گازدار

 

عشق نوشابه اید؟ هر جا می روید قبل از هر سفارشی اول نوشابه تان را باز می کنید؟ میل شدید به نوشیدن انواع نوشیدنی های گازدار می تواند نشان دهنده نیاز بدن به کلسیم باشد. باید بدانید که نتایج برخی از پژوهش ها نشان می دهند که مصرف نوشیدنی های گازدار از نوع کولاها با کاهش تراکم استخوانی در خانم ها ارتباط دارد. در واقع هر چه نیازتان به کلسیم بیشتر می شود میلتان به خوردن نوشابه نیز بیشتر می شود.

 

 

 

چه باید کرد

 

در نوشابه ها را سفت ببندید و به طرفشان نروید. کلسیم مورد نیاز بدنتان را با مصرف پنیر و محصولات لبنی کم چرب و همچنین مصرف سبزیجات سبز تامین کنید.

 

 

 

همبرگر

 

میل به مصرف گوشت قرمز ارتباط زیادی با طعم و بوی دلپذیر آن دارد اما همین میل شدید می تواند نشان دهنده کمبود پروتئین نیز باشد. توجه داشته باشید که خوردن زیاد همبرگر و مشتری دائم فست فودها شدن می تواند به سلامتی تان آسیب برساند.

 

چه باید کرد

 

لطفاً خیلی زود با اولین فست فود سر کوچه تان تماس نگیرید. خوردن دائم همبرگرهای بیرون به سلامتی تان آسیب خواهد زد. خودتان در منزل یک تکه گوشت بدون چربی را پخته و میل کنید. به خاطر اینکه حاوی پروتئین بیشتری است.

 

 

 

هله هوله

 

اگر عاشق بیسکویت ترد، چوب شور، چیپس و غیره هستید زمان آن رسیده تا در سبک زندگی تان تغییراتی ایجاد کنید. چون امکان دارد نشان دهنده استرس درونی تان باشد. علاوه بر این غدد فوق کلیوی شما مشغول ترشح زیاد هورمون هایی مانند کورتیزول (هورمون استرس) هستند که این کار نیاز به سدیم دارد؛ یعنی همان نمک خودمان. اگر میل زیادی به مصرف این قبیل هله هوله های شور دارید احتمالاً آدم مضطربی هستید.

 

 

 

 

 

چه باید کرد

 

حفظ آرامش، ورزش، تمرکز روی شیوه تنفس می تواند به کاهش ترشح کورتیزول کمک کند. اگر میل زیادی به مصرف مواد غذایی شور دارید بهتر است به سمت منابع طبیعی سدیم مانند آرتیشو روی بیاورید.

منبع : آفتاب آی آر – http://www.aftabir.com