sekte

 

آیا اطلاع دارید در فصول  خیلی سرد، افسردگی،  کار زیاد ، خوردن غذاهای دیرهضم و حتی بیماری‌هاي لثه از فاکتورهای مهم انفارکوتس قلبی هستند؟ جالب است بدانید برپایه جدیدترین پژوهشها

این عوامل که شاید برای بسیاری از مردم تعجب‌آور و غیرمعمول به نظر برسند، از علل مهم در بروز سکته قلبی (به‌خصوص در افراد فاقد زمینه ناراحتی‌هاي قلبی) هستند. به گفته دکتر جان لوری رئیس مرکز پیشگیری از سکته قلبی در فلوریدای ايالات‌متحده، 50درصد از افرادی که به علت سکته قلبی در بیمارستان بستری مي‌شوند کلسترول بالا نداشته و حتی فشارخون طبیعی دارند و سیگاری نیستند، بنابراین شناخت عوامل پنهان سکته قلبی بسیار اهمیت دارد و مي‌تواند از بروز سکته قلبي و مرگ و میر ناشی از آن جلوگیری کند. قابل‌توجه است که سکته و ناراحتی‌های قلبی  اولین عامل مرگ و میر در بسیاری کشورهای جهان شناخته شده است. پس با شناخت این عوامل که در ادامه توضیح داده شده‌اند از بروز سکته قلبی پیشگیری کنید.

افسردگی را جدی بگیرید…

افسردگی مزمن مي‌تواند باعث بروز سکته و ناراحتی‌هاي قلبی- عروقی شود. دکتر زيمرمن متخصص قلب مي‌گويد افسردگی به عنوان یک عامل مستقل و جدا از عوامل دیگری مثل کشیدن سیگار، چاقی و عدم تحرک در بروز سکته قلبی موثر شناخته شده است.  اگرچه در گذشته پزشکان تصور مي‌کردند که درمان افسردگی در بیماران مبتلا به بیماری‌هاي قلبی- عروقی تاثیری روی بهبود وضعیت آنها ندارد اما مطالعات جدید نشان مي‌دهد که درمان افسردگی قبل از بروز علائم بیماری قلبی- عروقی خطر سکته را در این افراد تا 50درصد کاهش مي‌دهد.

در هوای سرد مراقب خودتان باشید…

براساس آخرین تحقیقات انجام گرفته هوای خیلی سرد باعث تنگ شدن و انقباض رگ‌ها و درنتیجه بالا رفتن ناگهانی فشارخون مي‌شود. در واقع هر چه هوا سردتر شود خطر سکته قلبی نیز افزایش مي‌یابد. جالب است بدانید که در هر سال 11هزار شهروند آمریکایی با بروز سرمای شدید و بارش سنگین برف به علت سکته و ناراحتی قلبی در بیمارستان بستری مي‌شوند. همچنین براساس تحقیقات جدیدی که توسط انجمن بیماری‌هاي قلبی در ايالات‌متحده انجام شده هوای بسیار سرد همراه با رطوبت بالا و تغییرات شدید و ناگهانی دما باعث افزایش خطر سکته قلبی و بستری شدن افراد در بیمارستان مي‌شود.

جالب است که در زمستان‌ها با هر 5 درجه افزایش دما خطر سکته قلبي 3درصد کاهش مي‌یابد. از گذشته هم سرمای شدید از عوامل سکته قلبی در فصل زمستان شناخته شده است، بنابراین توصیه مي‌شود در فصل زمستان لباس گرم پوشیده و از استرس و فشار کاری خود
کم کنید.

از فشار کاری خود کم کنید…

قابل توجه افرادی که به شدت کار مي‌کنند: طبق گزارش ان بی سی  استرس عامل یک سوم از موارد سکته قلبی است و تازه  فشار کاری بیش از حد مي‌تواند خطر سکته قلبی را دو برابر افزایش دهد. البته خبر خوب اینکه به گفته دکتر لوری شما مي‌توانید با انجام فعالیت‌هايی که استرس را کم مي‌کنند به میزان زیادی خطر سکته قلبی را نیز کمتر کرده و به سلامت قلب خود کمک کنید.

تحقیقی که روی گروهی از افراد شرکت‌کننده در دوره آموزش کنترل استرس انجام شده نشان مي‌دهد در انتهای این دوره فشارخون و سطوح قند خون این افراد با کم شدن استرس‌شان به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کرده است. البته بسیاری از این افراد در ابتدا از میزان استرس خود بی‌اطلاع بودند. بهترین توصیه برای حفظ سلامت قلب کم کردن فشار کاری و رفتن به مسافرت هر چند وقت یک‌بار است.

مراقب افزایش سطح میلوپراکساید خود باشید…

براساس تحقیقات موسسه کلیولند، سطوح میلوپراکساید(نشانگر التهابی در بدن که از مواد سازنده گلبول‌هاي سفید است) بهترین نشانه برای تشخیص خطر سکته قلبی است. جدیدترین تحقیقات نشان مي‌دهد که افزایش سطح میلوپراکساید باعث مي‌شود کلسترول خوب به کلسترول بد تبدیل شده و در رگ‌ها رسوب کند. با آزمایش خون مي‌توان سطح میلوپراکساید را اندازه‌گیری کرد. بالا بودن سطح این ماده باعث مي‌شود تا خطر مرگ ناشی از بیماری‌هاي قلبی- عروقی در افراد دو برابر افزایش پیدا کند. بهتر است بدانید که بهترین راه برای جلوگیری از التهاب در بدن و پایین آوردن سطح میلوپراکساید، کم کردن وزن، انجام ورزش منظم، مصرف بیشتر میوه‌ها و سبزیجات و مصرف کمتر مواد قندی و چربی است.

شکر و کربوهیدراتهای ساده دشمن شما هستند

براساس تحقیقات گسترده‌ای که انجام شده  شیرینی‌ها، شکلات و آبنبات نه‌تنها باعث چاقی مي‌شوند بلکه مي‌توانند کشنده هم باشند.  در واقع با افزایش مصرف مواد قندی خطر بیماری‌هاي قلبی- عروقی نیز به میزان قابل‌توجهی افزایش مي‌یابد.  دکتر لوری مي‌گويد مصرف زیاد کربوهیدرات‌هاي ساده دیگر مثل سیب‌زمینی تنوری مي‌تواند برای سلامت قلب ضرر داشته باشد چراکه این مواد در جریان خون به سرعت به قند تبدیل شده و باعث آسیب رساندن به عروق و ایجاد مقاومت به انسولین مي‌شوند که عامل مهم ابتلا به دیابت نوع 2 و سکته قلبی است. این مواد عامل بالا رفتن کلسترول خون هم هستند و اینگونه قلب را دچار مشکل می‌کنند

dreamstime_s_22173622

سردرد‌هاي میگرنی شدید مي‌توانند کشنده باشند…

براساس گزارش همایش سالانه انجمن نورولوژی ايالات‌متحده، خطر سکته قلبی و گرفتگی عروق در خانم‌هاي مبتلا به میگرن که دچار علائم اورا (یعنی علائم قبل از شروع سردرد مثل تاری دید و … هستند) بیشتر است. در تحقیق طولانی مدت انجمن سلامت زنان در ايالات‌متحده  27هزار و 860 خانم مورد بررسی قرار گرفتند و محققان به این نتیجه رسیدند که خطر سکته در خانم‌هاي مبتلا به میگرن همراه با علائم اورا نسبت به ساير خانم‌ها به میزان قابل‌توجهی بیشتر است. همچنین تحقیقات نشان مي‌دهد که کشیدن سیگار در افراد مبتلا به میگرن خطر سکته را تا 90 برابر افزایش مي‌دهد که خود دلیلی واضح برای اهمیت ترک سیگار به‌خصوص در افراد مبتلا به میگرن است.

از هر دهانشویه‌ای استفاده نکنید…

براساس تحقیقات دانشمندان انگلیسی استفاده از بعضی دهانشویه‌ها برای سلامت قلب و عروق ضرر داشته و خطر سکته‌هاي قلبی و مغزی را افزایش مي‌دهد. نتایج تحقیقات آنها نشان داده است که نوعی از این دهانشویه‌ها که به عنوان یک ضدعفونی‌کننده قوی حاوی ماده‌ای به‌نام کلرواکسیدین است چند ساعت بعد از مصرف باعث بالا رفتن فشارخون در افراد سالم مي‌شود. البته به گفته دکتر لوری این مسئله نباید باعث شود که شما مراقب سلامت دهان خود نباشید چراکه بیماری‌هاي لثه نیز از عوامل مهم بروز سکته قلبی هستند. نتایج تحقیقی که در سال 2013 روی 420 نفر بین سنین 60 تا 76 سال انجام شده نشان مي‌دهد که حفظ سلامت دهان و دندان به میزان قابل‌توجهی باعث کاهش خطر تشکیل پلاک در عروق این افراد بوده است و محققان براساس شواهد موجود در تحقیقات به این نتیجه رسیده‌اند که سلامت دندان‌ها و لثه تاثیر مستقیمي ‌بر سلامت قلب و عروق دارد.

منبع-مجله سیب سبز