1

دانستنیهایی در مورد تاثیر شکر بر بدن ورزشکار اما شاید تعداد معدودی باشند که از فواید و تاثیرات این ماده بر روی بدنشان آگاهی داشته باشند. در این مطلب شما را از تاثیرات این ماده بر روی بدنتان آگاه می سازیم.

درست از دوران كودكی، اكثر ما علاقه ذاتی به خوراكی های شیرین داریم. شاید این علاقه باز می گردد به این موضوع كه همه به بچه ها شكلات و شیرینی و آبنبات هدیه می دهند و یا ممكن است به خاطر این باشد كه اكثر مردم عادت دارند برای كارهای بچه ها جایزه هایی مثل شكلات در نظر بگیرند و همین امر منجر به شكل گیری یك احساس خوب نسبت به شیرینی ها در هر فرد شده است. مواد قندی علاوه بر این كه باعث بهبود طعم غذاها می شوند، بلكه باعث وسیع تر شدن طیف غذاها نیز می گردند. برای مثال خوردن یك صبحانه پر از فیبر كه شامل مواد مغذی مهم است (مثل دانه های غلات) بدون وجود شكر، مزه مقوا می دهد و غیرقابل خوردن می شود. میوه های اسیدی و ترش هم با شكر، طعم بسیار خوبی پیدا می كنند.

چرا ما شكر می خوریم؟

مثل تمام كربوهیدراتها، شكر برای بدن انرژی تولید می كند. كربوهیدراتها منابع سوختی ارجح عضلات در بدن هستند. اگر به میزان كافی كربوهیدرات در اختیار بدن نباشد اجرای فعالیت برایتان مشكل می شود و احساس كند شدن و تنبل شدن خواهید كرد. افرادی كه فعالیت های بدنی زیادی دارند (مثل ورزشكاران) نیاز كربوهیدرات بدنشان زیاد است كه نیازهای كربوهیدرات بدنشان را بدون شكر تامین سازند. شكر یك بخش مهم از رژیم های غذایی ما است، و ما راجع این موضوع كم دقت هستیم كه می توایم روزانه حداكثر ۲ الی ۳۰ قاشق چایخوری از آنها را مصرف كنیم.

ما می دانیم كه شر برای دندانها مضر بوده و برای حفظ تناسب شكم یك دشمن به حساب می آید، اما مصرف بیش از حد قندهای ساده رواج زیادی دارد و به همین دلیل است كه از هر ۳ نفر، ۱ ننفر مستعد مقاوم شدن در مقابل انسولین هستند (یعنی وضعیتی كه می تواند منجر به بیماری دیابت گردد).

انواع گوناگون شكر

اما اول از همه باید بین قندهای ساده و مركب تمایز قایل شوید. قندهای سازه به آن دسته كربوهیدراتهایی اطلاق می شود كه خیلی سریع می توانند وارد جریان خون شوند.

غذاهایی كه حاوی چنین قندهایی هستند به كربوهیدراتهای دارای شاخص گلایسمیك بالا گفته می شود. از این دسته قندها می توان به ساكروز، گلوكز، مالتوز، فروكتوز و دیگر قند و شكرهای داخل مرباها، كیك ها، شیرینی ها، نوشیدنی های شیرین، شكلات ها، بیسكویت ها، بستنی ها و كلوچه ها اشاره كرد.

قندهای مركب یا همان كربوهیدراتهای مركب، آنهایی هستند كه به آرامی در خون، قند آزاد می كنند. به غذاهایی كه حاوی كربوهیدرات مركب هستند، دارای شاخص گلایسمیك پایین گفته می شود. به عنوان نمونه برای كربوهیدراتهای مركب می توان به غذاهایی مثل سیب زمینی، بادام زمینی توت فرنگی، عدس، سبزیجات سبز رنگ و قارچ اشاره كرد.

انواع بیسكویت، كیك و شكلات دارای شكر هستند، و این ماده در تعداد خیلی زیادی از غذاها می تواند وجود داشته باشد. محققان برای نشان دادن این موضوع كه مغز می تواند قند ساده را از دیگر كربوهیدراتها تشخیص دهد بررسی هایی انجام دادند، و به این نتیجه رسیدند كه مردم می توانند همانند سیگار و دارو به قند اعتیاد پیدا كنند. شما باید مصرف محصولات تصفیه شده را كه می توانند باعث به تثبیت رسیدن سطح انسولین در بدن شوند را كاهش دهید و بدین صورت درصد مقاوم شدن بدن در مقابل انسولین را كاهش دهید. باید به تدریج و با یك روند خیلی آرام در طی چندین هفته و یا شاید چند ماه مصرف قندها را كاهش دهید. جهت كمك كردن به خودتان یك دفترچه یادداشت برای هوس های غذایی و غذاهایی كه می خورید تهیه كنید و برای مدت ۲ هفته به دقت تمام غذاهای دارای قند و شكر را یادداشت كنید و ثبت كنید كه چه زمانی هوس آنها را كردید.

چنین كاری به شما كم می كند كه متوجه شوید كدام غذاها شما را به شوق وا می دارد و از آنها در زمانهایی كه استرس دارید و خسته هستید استفاده كنید تا موثر واقع شوند. جهت تسهیل كردن این جریان، غذاهای تصفیه شده را از رژیم خود حدف كنید و مصرف آن دسته از كربوهیدراتهایی كه دارای شاخص گلایسمیك بالا هستند را كاهش دهید.

غذاهای دارای شاخص گلایسمیك پایین، به دفعات قند را در خون آزاد می كنند و هر بار به قدری قند وارد خو می كنند كه مورد نیاز و قابل بهره برداری باشد و موجب ترشح انسولین در مقادیر زیاد نشود. علاوه بر این، چنین غذاهایی بدن را با مواد مغذی موثر در سوختن قند نیز تامین می كنند. فیبرها، پروتئین ها و چربی ها با آرام ساختن جریان آزادسازی قند در خون میزانت ترشح انسولین را در بدن كاهش می دهند، بنابراین مثلاً زمانی كه می خواهید سیب زمینی پخته میل كنید، اگر آن را همراه عدس (كه پروتئین زیادی دارد) مصرف كنید می توانید آزادسازی قند حاصل از سیب زمینی را حدود ۵۰% آرام تر كنید.

چنین رژیمی به شما كمك می كند تا سطح انرژی بدنتان به شكلی ثابت بالا بماند و بنابراین می تواند از بروز وسوسه لحظه ای برای مصرف قندها جلوگیری به عمل آورد. با تمام موارد مذكور از میوه ها مصرف كنید تا شیرینی طبیعی را بچشید، اما به یاد داشته باشید كه میوه ها خیلی بهتر از آب میوه ها هستند. گیلاس، تمشك و توت فرنگی انتخاب های خوبی هستند، به ویژه بعد از یك وعده غذایی برای اینكه این میوه ها علاوه بر اینكه دارای شاخص گلایسمیك پایینی هستند، همچنین دارای مقدار كالری ناچیزی می باشند.

از خوردن كیك ها و شیرینی ها بعد از وعده های غذایی خودداری كنید، چرا كه در این صورت آنها موجب حفظ انسولین در سطح بالایی می شوند كه در نتیجهٔ بروز چنین حالتی عضلات بیشتر نسبت به این هورمون بی تفاوت می شوند. اگر هوس شیرینی كردید، بهتر است كه از شكلات های تیره رنگ و تلخ مزه مصرف كنید تا اینكه بخواهید شیرینی مصرف كنید. مصرف زیاد اسید چرب امگا۳ میزان انعطاف پذیری غشاء سلولهای بدن را افزایش می دهد و باعث می شود گیرنده های انسولین در بدنتان موثرتر عمل كنند. اگر سعی كنید همیشه عضلانی و كم چربی بمانید، درصد بروز مقاوم شدن بدنتان در مقابل انسولین (كه می تواند منجر به مرض قند شود) كاهش پیدا می كند.

از آنجایی كه انجام تمرینات انسولین را حمایت می كند تا گلوكز را داخل عضلات جا دهد، باعث شده كه ما بیشتر نسبت به انسولین حساس باشیم. فواید روانی حاصل از مصرف غذاهایی مثل مربا،شیرینی، كیك، كلوچه، نوشیدنی های شیرین، شكلات، بیسكویت، بستنی انكارناپذیر است، آنها واقعاً خوشمزه هستند و حس خاصی با مصرف آنها به انسان دست می دهد، اما باید در مصرف آنها خیلی تفریط كنید و تنها هر از گاهی از آنها استفاده كنید.