اگر به هر دلیلی خوردن پروتئین های حیوانی از جمله انواع گوشت ها را کنار گذاشته اید، لازم است که حتما مناسب ترین جایگزین ها را برای آن در رژیم روزانه خود انتخاب کنید تا از عواقب عدم دریافت این نوع از پروتئین جلوگیری به عمل آورید.

– حفظ یک رژیم غذایی که سرشار از منابع پروتئین گیاهی باشد، در عین دشواری بیشتر تامین آمینو اسید‌های ضروری، مزایای سلامتی متعددی هم دارد. تحقیقات نشان داده که کسانی که بیشتر از منابع گیاهی تغذیه می‌ کنند به طور معمول وزن پایین‌ تری دارند و کلسترول و فشار خون پایین‌ تری هم در آن‌ ها دیده می‌ شود.

– همچنین این رژیم‌ های غذایی به علت داشتن چربی‌ های اشباع و مواد فرآوری‌ شده کمتر باعث کاهش احتمال ابتلای شما به بیماری‌ های قلبی، دیابت و اضافه‌ وزن می‌ شود. البته باید این نکته را هم ذکر کنیم که این تحقیقات بر مبنای مشاهدات  و اطلاعات آماری انجام می‌ شوند و به هیچ‌ وجه به این معنی نیستند که همه افراد می‌ توانند با حذف منابع پروتئین حیوانی خطر ابتلای خود به این بیماری‌ ها را کاهش دهند.

در این باره بیشتر بخوانید: رژیم خام گیاه خواری ۴۰ روزه

– همچنین برخی از این فواید را می‌ توان با استفاده از پروتئین‌ های حیوانی هم تامین کرد. برای مثال کسانی که از ماهی، بخصوص ماهی‌ های چرب مثل سالمون، تون یا قزل‌ آلا، در رژیم غذایی خود به صورت مستمر استفاده می‌ کنند تا 15 درصد خطر کمتری برای ابتلا به بیماری‌ های قلبی دارند.

– همچنین استفاده از تخم‌ مرغ در صبحانه به کاهش سطح کلسترول خون ارتباط داده‌ شده و می‌ تواند با حفظ انرژی شما در طول روز از پرخوری و اضافه‌ وزن شما پیشگیری کند.

تهیه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

منبع: دکتر سلام