از آسم می توان به عنوان جدی ترین بیماری و اختلال دستگاه تنفسی نام برد. آسم به علل مختلف در فرد ایجاد می شود که از جمله علل اصلی آن می توان به اختلالات ژنتیکی، ارثی، سبک غلط زندگی و … اشاره کرد. به تازگی آمار ابتلا به آسم در ایران رشد چشم گیری داشته است. با دکتر سلام همراه باشید.

دکتر احمد کوشا، مدیر کل دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، اظهار کرد: بر اساس مطالعات انجام شده در کشور 10 درصد کودکان و 9 درصد بالغین به آسم مبتلا هستند.

وی افزود: سازمان بهداشت جهانی تمام کشورها را مکلف کرد که برای چهار بیماری تنفسی تهدید کننده سلامت که یکی از شایع‌ترین آن آسم است برنامه‌ریزی و اقدامات پیشگیری را انجام دهند.

کوشا یادآور شد: ما نیز بر این اساس در 6 دانشگاه علوم پزشکی از قبیل مراغه، بافت، شهررضا، نقده، قزوین و استان مرکزی برنامه شناسایی به موقع، تشخیص و درمان بیماران در معرض و یا مبتلا به آسم را به صورت پایلوت آغاز کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: طی این طرح زمانی که مردم به پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت مراجعه و مشکوک به آسم باشند توسط بهورزان به یک متخصص ارجاع داده می‌شوند و پس از تشخیص نهایی بیمار مجدد برای درمان و بهبود تحت نظر بهورز قرار می‌گیرد.

معاون فنی معاون بهداشت با توجه به عوامل ایجاد و یا تشدید کننده آسم، عنوان کرد: علاوه بر ژنتیک عوامل محیطی مانند آلودگی هوا، گرده گیاهان و … نیزر در بروز این بیماری شایع موثر است.

منبع: آنا