قاعدگی یا عادت ماهانه از جمله متابولیسم های بسیار مهم بدن زنان است. دوره های قاعدگی برای هر زن یکبار در طول ماه اتفاق می افتد و در این دوران بعد از تخمک گذاری و آماده شدن بدن زن برای حاملگی در صورت عدم بارداری دیواره رحم به صورت کامل فرو می ریزد که این عمل با درد و خونریزی همراه است… با دکتر سلام همراه باشید.

سندرم پیش از قاعدگی به مجموعه‌ای از تغییرات فیزیكی و روحی اطلاق می‌شود كه عمدتا از 7 تا 10 روز قبل از خونریزی شروع می‌شوند. تغییرات هورمونی می‌توانند عامل ایجاد این اختلالات باشند.

دکتر لادن گیاهی؛ متخصص تغذیه

 

علائم این سندرم با شروع دوره خونریزی برطرف می‌شوند.

علائم سندرم پیش از قاعدگی

علائم فیزیكی سندرم پیش از قاعدگی عبارتند از افزایش وزن ناشی از احتباس آب، دردناك شدن سینه‌ها، سردرد، میگرن، كمردرد و ناراحتی‌های پوستی.

علائم روحی آن عبارتند از، اضطراب، تحریك‌پذیری، افسردگی، كاهش تمركز، كاهش سطح هوشیاری، پرخوری عصبی

درمان‌های رایج سندرم پیش از قاعدگی

گاه از داروهای مدر برای كاهش احتباس آب استفاده می‌شود، داروهای ضد افسردگی برای تخفیف مشكلات روحی، هورمون پروژسترون برای كاهش درد و برموكریپتین برای درد سینه تجویز می‌شوند.

در مورد برخی بیماران استفاده از آرام بخش تجویز می‌شود.

مواد غذایی مفید برای سندرم پیش از قاعدگی

اسیدهای چرب امگا تری و سندرم پیش از قاعدگی

دانه آفتابگردان، دانه كدو حلوایی، دانه كتان، دانه كنجد و روغن گل مغربی از منابع غنی اسیدهای چرب امگا – 3 هستند.

از آنجا كه به نظر می‌آید مبتلایان به سندرم پیش از قاعدگی دچار كمبود این اسید چرب ضروریند، مصرف این روغن‌ها توصیه می‌شود.

ویتامین B6 و سندرم پیش از قاعدگی

مرغ، ماهی، شیر، تخم‌مرغ، برنج قهوه‌ای، غلات سبوسدار، دانه سویا، سیب‌زمینی، لوبیا، گردو و سایر مغزدانه‌ها و سبزی‌های سبز رنگ تامین‌کننده ویتامین B6 هستند.

از آنجا که ویتامین B6 باعث افزایش سطح سروتونین در مغز می‌شود به نظر می‌آید مصرف این مواد غذایی  به كاهش افسردگی كمك كند.

غذاهای با نمایه گلیسمی پایین و سندرم پیش از قاعدگی

نان چاودار، ماكارونی، حبوبات و میوه‌هایی كه نمایه گلسیمی پایین دارند، قند خون را بتدریج افزایش می‌دهند بنابراین احتمالا میل و ولع خوردن شیرینی را تا حدی کنترل می‌کنند.

پتاسیم و سندرم پیش از قاعدگی

انجیر، آلو، موز، سیبزمینی، كلم بروكسل، بروكلی، گلكلم، قارچ، پیاز، سیب‌زمینی شیرینی و گوجه‌فرنگی از  منابع خوب پتاسیم هستند.

این ماده به كاهش نفخ و ورم ناشی از احتباس آب كمك می‌كنند.

سروتونین و سندرم پیش از قاعدگی

بوقلمون، پرندگان شکاری و پنیر تامین كننده اسید آمینه تریپتوفان هستند که در بدن به سروتونین تبدیل می‌شود. سروتونین به كاهش افسردگی كمك می‌كند.

آواكادو، خرما، موز، آلو، بادمجان، خربزه درختی، آناناس و گوجه‌فرنگی حاوی سروتونین هستند كه با گیرنده‌های سروتونین مغز تركیب می‌شوند و اثر شبه سروتونین ایجاد می‌كنند؛ بنابراین این مواد نیز دركاهش افسردگی موثرند.

غذاهای بر پایه كربوهیدرات تولید سروتونین را در بدن تحریك می‌كنند و مصرف آنها به‌عنوان میان‌وعده در كاهش علائم روحی روانی این سندرم موثر است.

منیزیم و سندرم پیش از قاعدگی

سبزی‌های سبزرنگ، نان‌ها، غلات صبحانه، ماكارونی و سیبزمینی از منابع خوب منیزیم هستند كه برای عملكرد طبیعی هورمون‌ها و كنترل عضلات صاف ضروری‌اند.

كمبود منیزیم در رژیم غذایی با انقباضات و دردهای عضلانی مرتبط است.

مواد غذایی كه بایددر سندرم پیش از قاعدگی  پرهیز شوند

چربی‌ها و سندرم پیش از قاعدگی

فرآورده‌های گوشتی، كیك، فرآورده‌های لبنی پر چرب و غذاهای چرب بهتر است محدود شوند.

این غذاها می‌توانند با متابولیسم اسیدهای چرب امگا-6 تداخل كنند و باعث افزایش وزن شوند.

كافئین و سندرم پیش از قاعدگی

کافئین باعث تحریك سیستم عصبی و افزایش تحریك‌پذیری می‌شود. سعی کنید مصرف قهوه، چای و نوشیدنی‌های كولا دار و داروهای سرماخوردگی که دارای كافئین هستند را به كمتر از 6 فنجان در روز محدود نمایید.

نمک و سندرم پیش از قاعدگی

غذاهای آماده و خیابانی و پر نمك باعث تشدید احتباس آب می‌شوند، بنابراین لازم است مصرف این مواد غذایی را محدود نمایید.

سایر اقدامات

کپسول روغن گل مغربی در کاهش درد و سفتی سینه‌ها در سندرم پیش از قاعدگی موثر است.

همچنین به نظر می‌آید روغن گل مغربی به کاهش ورم شکم، تحریک پذیری، ورم انگشتان و مچ پا و همچنین اضطراب کمک می‌کند.

مصرف 6 کپسول 500 میلی گرمی توصیه می‌شود.

– مكمل ویتامین B6 در دوز 200-100  میلی‌گرم در روز در طی دوره قاعدگی می‌تواند برای افرادی كه دچار افسردگی، تحریك پذیری و خستگی قبل از قاعدگی هستند، مفید باشد.

– مكمل كروم به ثبات سطح قند خون و جلوگیری از ولع نسبت به خوردن شیرینی‌جات كمك می‌كند.

 

منبع: زندگی آنلاین