آیا گرفتن وقت دکتر، تمیز کردن گاراژ و یا انجام کارها را عقب می اندازید؟ موکول کردن انجام کارها به زمان دیگر،” تعویق” نام دارد. البته اغلب ما ، گاهی اوقات آن را انجام می دهیم. اما اگر چنانچه شما به طور مداوم، برای انجام و به پایان رساندن کارها، تقلا میکنید، ممکن است پای مشکل بزرگتری وسط باشد. چنانچه ، یکبار دلایل خود را برای به تعویق انداختن، پیدا کنید، میتوانید ساعات بیشتری را به کارهایتان برسید.

عوامل موثر در تلف کردن وقت

1- استرس و وقت تلف کردن

زمانی که با کاری که انجام آن را دوست ندارید روبرو می شوید، ممکن است برایتان تنش زا شود. قرار دادن انجام  کارها برای زمان دیگر، راهی است برای تسکین کوتاه مدت شما. حرکت نزولی شما، آن است که شما باز هم انجام ان را به تعویق بیندازید؛ همین به تعویق انداختن کار، باعث عصبانیت بیشتر و در نتیجه استرس بیشتر شما می شود. بهتر است نگاهی هم به عوارض این کار داشته باشید:

  • مشکلات خواب
  • مسابقه افکار
  • مشکلات تمرکز
  • خالی شدن انرژی
  • سردرد و گرفتگی عضلات

می توانید با ورزش منظم، دوری از الکل و کافئین ( که باعث بدتر شدن استرس شما می شود) و نیز خواب کافی، خلق و خوی خود را ثابت نگه دارید. با یک دوست صمیمی و یا یک مشاور، درباره نگرانی های خود صحبت کنید.

2- بیش فعالی و وقت تلف کردن

این اختلال، بر روی رفتار افراد مبتلا، اثر می گذارد، و باعث می شود تا گرفتن تصمیم برای انجام کارها قبل از مهلت مقرر، برایشان مشکل باشد. دیگران ممکن است آنها را برای برنامه ریزی در مورد کارها، ناکارآمد ببینند، این رفتار دیگران نیز به نوبه خود، باعث پریشانی و نا امیدی آنها شده ، در نتیجه زود دست از کار می کشند.

دیگر علائم بیش فعالی شامل:

  • خیالبافی
  • فراموشی و یا گم کردن چیزها
  • بی توجهی نسبت به اشتباهاتشان
  • انجام کارهای غیرمعقول
  • بیقراری و وول خوردن زیاد

داروها اغلب میتوانند به کنترل بسیاری از علائم آنها کمک کنند. درمان رفتاری – شناختی ، کمک به شناسایی و تغییر الگوی افکار منفی آنها کرده و باعث میشود بسیاری از آنها، با شرایط ، بهتر کنار آمده و زمان را کنترل کنند .

3- خستگی و وقت تلف کردن

میزان اراده شما، هر روز تغییر میکند؛ و این بستگی به خیلی چیزها دارد. یکی از آنها خواب کافی است. اگر کمتر از 6 ساعت خوابیده باشید، میزان کردن افکار، بدون حواسپرتی و تمرکز کافی برای اتمام کار، برای مغز شما بسیار سخت تر خواهد بود.سایر نشانه ها شامل: “خوابیدن” در هنگام تماشای تلویزیون و یا خواندن کتاب ، و نیز تحریک پذیری ، علامتی است از اینکه ” چشمانت باید بیشتر بسته باشد”.

4- خواب بیشتر در آخر هفته و وقت تلف کردن

برای اینکه استراحت کافی داشته باشید، حتی در روزهای تعطیل نیز، ساعت خواب و بیدار شدنتان را تغییر ندهید . سیگار نکشید، کافئین را محدود کنید و قبل از خواب چیزی نخورید؛ چرا که باعث اختلال درخروپف دلپذیر شما می شود.

5- اضطراب و وقت تلف کردن

داشتن این شرط، یعنی اینکه مغز شما، به احساسات منفی واکنش زیاده از حد نشان می دهد. حتی وقتی چیزی برای ترس وجود ندارد، شما انتظار بدترین را دارید. برخی افراد مضطرب، زمان و انرژی زیادی را برای نگرانی در مورد خانواده، سلامتی، پول و یا کاری که انجام دادنش را سخت می بینند، صرف می کنند. شما ممکن است همچنین، تنش عضله ، خستگی، مشکلات خواب و تحریک پذیری داشته باشید. برای قطع احساس اضطراب، تا 10 بشمارید، نفس عمیق بکشید و یا اینکه افکار منفی خود را با یک فکر مثبت جایگزین کنید. استراحت، ورزش منظم و اطمینان از عدم حذف وعده های غذایی نیز، به اندازه کافی مهم هستند. یک مجله یا کتاب درباره عوامل محرک اضطراب تهیه کرده و ازطریق شناسایی آن عوامل، به خودتان کمک کنید. برخی افراد نیز، احتیاج به دارو درمانی و یا گفتار درمانی برای شرایط خارج از کنترل خود دارند.


ادامه این مقاله را پیگیری کنید: چرا اینقدر وقت تلف میکنم؟ – بخش دوم


 برگردان: سیما آزادفلاح

دکتر سلام