شکی وجود ندارد وزن کم کردن یکی از سخت‌ ترین کارهای دنیا است. وزن کم کردن به سه عامل کلی بستگی دارد؛ ورزش، تغذیه و تفکر. که البته این آخری سخت‌ترین برای کنترل و هدایت محسوب می‌شود. روش‌ ها و ترفند‌های متعددی وجود دارند که می‌ توانند به شما کمک کنند تا با فریب‌ دادن ذهن خود راحت‌تر به وزن ایده‌‌ آل خود برسیم. در ادامه تعدادی از بهترین ترفند‌ها را با هم مرور می‌کنیم، با دکتر سلام همراه باشید.

1. همیشه یک میان‌ وعده سالم همراه داشته باشید

– شاید وقتی در گرماگرم فعالیت روزمره هستید و احساس گرسنگی بر شما غلبه می‌ کند، فست‌ فود یا خوراکی‌ های بسته‌ بندی‌شده و فرآوری‌ شده اولین و جذاب‌ ترین انتخاب شما باشند. اما اگر همیشه یک خوردنی سالم مثل سیب یا شیرینی کنجدی در کیف یا داشبورد ماشین به همراه داشته باشید، نیازی نیست برای ساکت کردن صدای شکم رژیم خود را بشکنید. این موضوع حتی زمانی که از جلوی یک بستنی‌ فروشی عبور می‌ کنید هم صادق است، چرا که تحقیقات نشان داده زمانی که افراد هوس غذاهای ناسالم می‌ کنند هم کماکان خود را با قابل دسترس‌ترین غذا سرگرم می‌ کنند.

2. از جویدن خارها گل می‌ شود

– یکی از مهم‌ ترین نکاتی که خیلی از ما به درستی درنظر نمی‌ گیریم، ولی می‌ تواند به شما کمک کند خیلی دیرتر به اضافه‌ وزن دچار شوید جویدن است. در کنار آنکه جویدن درست و به اندازه لقمه‌ های غذا باعث هضم بهتر و پیشگیری از پرخوری می‌ شود، آدامس هم می‌ تواند به کمک شما بیاید. نتایج یک تحقیق که در این باره انجام شده نشان می‌‌ دهد کسانی که به مدت 45 دقیقه بعد از خوردن نهار به جویدن آدامس ادامه دادند در ادامه روز کمتر به خوردن اسنک‌ها و تنقلات تمایل نشان دادند. به‌ علاوه جویدن آدامس‌ های بدون‌ شکر با تحریک ترشح بزاق دهان به تمیز‌ شدن دندان‌ها کمک می‌ کند.

3. قهوه در زمان مناسب می‌تواند جلوی گرسنگی شما را بگیرد

– شاید فکر کنید که خوردن قهوه صبحگاهی تنها به بازشدن چشم‌ ها و آماده‌ شدن برای یک روز کاری کمک می‌ کند، اما در واقع قهوه تنها کافئین شما را تامین نمی‌ کند. با خوردن قهوه می‌ توانید سوخت‌ و‌ ساز بدن را تحریک کرده و میزان کالری‌ های سوزانده شده را تا 12% افزایش دهید. همچنین قهوه یک ماده ضد اشتها طبیعی است و می‌‌ تواند به شما کمک کند دیرتر تسلیم وسوسه‌ های شکستن رژیمتان شوید. البته این خصوصیات تنها مربوط به قهوه خالص می‌ شود و در صورتی که بخواهید شکر و خامه به آن اضافه کنید یا آن را همراه با انواع شیرینی و تنقلات مصرف کنید مطمئنا از خصوصیات سلامتی آن بهره‌ ای نخواهید برد.

4. لقمه‌ هایتان را بشمارید

– درست است که شمردن لقمه‌ های دیگران سر سفره غذا کاری بسیار ناپسند است، اما اگر این کار را برای خودتان انجام بدهید خیلی هم عالی است. بخصوص که شمردن کالری‌ های مصرفی برای خیلی‌ ها سخت است و نیاز به دقت زیادی دارد. روش جایگزین شمردن لقمه‌ ها است که به تازگی ثابت شده می‌ تواند تاثیر مستقیم بر کاهش وزن شما داشته‌ باشد. با کاهش 20 تا 30% تعداد لقمه‌ هایی که هرروز میل می‌کنید می‌تواند به شما کمک کند در ماه تا 2 کیلو وزن کم کنید.

5. از قابلمه غذا را بکشید

– به جای آوردن غذا به سر سفره، جایی که به راحتی ممکن است تصمیم به خوردن بشقاب دوم یا سوم بگیرید، بهتر است بگذارید در آشپزخانه بماند. در واقع پرخوری وقتی که انبوهی از غذاهای خوشمزه روبرویتان باشد و تمام اطرافیان هم مشغول به خوردن باشند بسیار ساده است. روش بهتر، کشیدن غذا به صورت مستقیم از قابلمه یا ظرفی که غذا در آن پخته‌ شده و تنها آوردن بشقاب خودتان به سر سفره است. در صورتی که مجبور باشید برای خوردن بشقاب بعدی از جایتان بلند شده و به آشپزخانه بروید، به احتمال زیاد این کار را انجام نخواهید داد و در درازمدت همین می‌ تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

6. برنامه‌ های آشپزی را نگاه نکنید

– هر چند ممکن است عجیب به‌ نظر برسد، اما ممکن است علت شکست خوردن رژیم‌های شما دنبال کردن برنامه‌ های آشپزی باشد. تحقیقات نشان داده که نگاه کردن به تصاویر غذاهای چرب و خوشمزه می‌ تواند باعث تحریک مرکز اشتها مغز و ایجاد احساس گرسنگی در فرد شود. بنابراین اگر به دنبال کاهش وزن هستید تا جایی که می‌ توانید از تصاویر اشتها برانگیز در تلویزیون، اینترنت و شبکه‌ های اجتماعی دوری کنید.

تهیه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

منبع: دکتر سلام