رابطه ی خوب و دوستانه برقرار کردن با مادر شوهر اصلا کار سختی نیست. فقط کافی است که به او نشان دهید که دوستش دارید و برایش احترام قائل هستید. همیشه به یاد داشته باشید که احترام گذاشتن به دیگران، احترام به شخصیت خودتان است بخصوص در مورد مادر شوهر، که احترام به او یعنی احترام به خودتان و بخصوص احترام به همسرتان. با دکتر سلام همراه باشید.

رابطه نامطلوب عروس و مادر شوهر به عنوان یک کلیشه ذهنی از دیرباز وجود داشته است. اینکه این کلیشه چقدر به واقعیت نزدیک است یا نه جای بحث دارد. اما به هرحال بخش زیادی از جامعه درگیر این رابطه هستند و اگر یاد بگیرند که چگونه با خانواده همسر خود رابطه درست برقرار کنند می‌توانند از خیلی از تعارضات در بین خانواده و با همسرشان پیشگیری کنند. در این مقاله نکات و راهکارهایی را ارایه می‌کنیم که به شما در کنار آمدن با مادر همسرتان کمک کند.

راهکارهای برقراری رابطه درست با مادر شوهر

1- در انتخاب همسر دقت کنید

در انتخاب همسر دقت کنید. همسر شما باید بتواند حد وحدود دخالت خانواده‌اش در زندگی شما را تعیین کند. اگر همسر شما به بلوغ فکری رسیده باشد، به راحتی می‌تواند مانع از ایجاد مشکل بین شما و مادرشوهرتان شود. منظور از مرد بالغ، مردی است که هنگام مواجهه با مشکلات کنترل خود را از دست نمی‌دهد و به راحتی می‌تواند به حل مساله بپردازد. چنین مردی همواره از شما حمایت می‌کند و در عین حال هرگز به خانواده‌اش بی‌احترامی نمی‌کند.

2- رابطه با همسرتان را بهبود ببخشید

اشتباهات مادر همسرتان را به پای همسرتان ننویسید. با وجود اینکه همسر و مادرشوهر شما رابطه بسیار عمیق مادر و فرزندی دارند، اما قرار نیست شما فرزندی را به خاطر رفتار نادرست مادرش تنبیه کنید. با همسر خود در مورد ناراحتی پیش آمده صحبت کنید و بدون متهم کردن او، برای حل مشکل راهنمایی بخواهید. از همسر خود بخواهید با احترام و قاطعیت حدود دخالت والدین در زندگی شما را برای خانواده‌اش مشخص کند. (خواندن مقاله نقش مضر و مخرب دخالت والدین در زندگی فرزندان در این زمینه به شما کمک می‌کند).

3- خبرچینی نکنید

خبرچینی برای رابطه عروس و مادر شوهر بسیار مخرب است. گفته شد اگر از موضوعی ناراحت هستید حتما با همسرتان در مورد آن صحبت کنید. اما در اینجا می خواهم به موضوع مهم‌تری اشاره کنم. اگر همسر شما فردی است که به راحتی گفته‌هایتان را به مادرش منتقل می‌کند، سعی کنید با او در مورد رفتارهای غلط یا ناراحت کننده مادرش صحبت نکنید. اگر شرایط برای شما بسیار سخت شد می‌توانید از یک روانشناس مجرب کمک بگیرید.

4- هدیه بدهید

برای مادرشوهرتان جملات محبت آمیز بنویسید یا در مناسبت های مختلف به او کارت تبریک بدهید. واژه‌های‌تان را خشک و رسمی انتخاب نکنید و کلمات صمیمانه‌تری به کار ببرید. سالی ۲-۳ مرتبه مثل روز مادر و روز تولدش برای مادر همسرتان هدیه تهیه کنید. قرار نیست این هدیه بسیار گران قیمت باشد اما قطعا باید کیفیت خوبی داشته باشد. بسیاری از مادر شوهرها از این کار لذت می‌برند.

5- وارد جنگ روانی نشوید

گاهی مادرشوهرها به دلیل مشکلات شخصیتی یا تجربه‌های تلخی که در زندگی داشته‌اند، نه تنها با عروس خود بلکه با بسیاری افراد دیگر نیز رفتار نادرستی دارند. ممکن است شما تصور کنید که مادر همسر شما عمدا کارهایی انجام می‌دهد که به شما آزار برساند. در چنین شرایطی قبل از آنکه هر تصمیمی بگیرید از خود بپرسید:«او می‌خواهد مرا اذیت کند، آیا من دارم مطابق میل او عمل می‌کنم؟ آیا اجازه می‌دهم رفتارهای او مرا آزاد دهد؟» اگر پاسخ این سوال منفی است یعنی شما کنترل زندگی خود را در دست دارید و می‌توانید مشکلات را به تنهایی مدیریت کنید. در صورتی که پاسخ شما مثبت است، توصیه می‌کنم هر چه سریعتر به یک روانشناس مجرب مراجعه نمایید.

6- اجازه ندهید همسرتان به مادرش بی‌احترامی کند

همسر شما نباید کوچکترین بی‌احترامی به مادرش کند، حتی اگر تصمیم گرفتید با مادر شوهرتان قطع رابطه کنید. از او تقاضا کنید به مادرش سر بزند و رفتارهای یک فرزند صالح را در قبال مادرش انجام دهد. این موضوع علاوه بر اینکه رضایت خداوند را در پی دارد باعث می‌شود فرزندان شما نیز یاد بگیرند که تحت هر شرایطی باید احترام والدین خود را داشته باشند.

نکات قابل توجه در مورد رابطه با مادر شوهر

1- کلیشه‌های ذهنی در مورد مادرشوهر را کنار بگذارید و درباره مادرشوهرخودتان از همان ابتدا مثبت بیندیشید. این طرز تفکر مثبت را به او هم منتقل کنید.

2- تفاوت فرهنگی خانواده خود و همسرتان را بخوبی بشناسید و سعی نکنید عمدا روی شرایط فرهنگی خود پافشاری کنید.

3- به مادر همسرتان بیشتر از مادر خود احترام بگذارید. حریم‌ها را حفظ کنید و بیشتر از صمیمت به احترام در رابطه اهمیت دهید.

4- برای هر مادری مهم است که بداند دخترانش از بقیه افراد حتی عروس‌هایش بهتر هستند. بنابراین توصیه جدی می‌کنم که هرگز نزد مادر شوهرتان و البته هیچ جای دیگر از خواهر شوهرهایتان بدگویی نکنید.

5- به مادرشوهرتان فرصت دهید تا در نگهداری از فرزندتان به شما کمک کند. شاید بخواهد نوه‌اش را کمی لوس کند و اجازه دهد که شکلات و شیرینی بخورد یا بعد از وقت خوابش همچنان بیدار بماند.

6- رابطه تان را بر پایه احترام متقابل برنامه‌ریزی کنید. منتظر نباشید که او نسبت به شما پیش قدم شود. بزرگ تر و کوچک‌تری اصل مهم و فراموش نشدنی در این رابطه است.

7- خودتان را جای مادرشوهرتان بگذارید و به این فکر کنید که مادرشوهر شما سال‌ها برای پرورش و بزرگ کردن پسرش وقت گذاشته و ممکن است نسبت به آدم‌های دیگری که وارد زندگی فرزندش می شوند، حساسیت داشته باشد.

8- وقتی مادرشوهر به خانه شما می‌آید کنارش بنشینید، با او حرف بزنید و اگر می خواهد هنگام تهیه غذا به شما کمک کند، جلوی او را نگیرید. بدین ترتیب می‌توانید همدیگر را بهتر بشناسید و روابط صمیمانه‌تری داشته باشید.

9- هر توصیه‌ای را به عنوان یک حمله شخصی نپندارید و در مقابل نصیحت‌هایش گارد نگیرید.

10- اگر به دنبال آرامش هستید، در ابراز محبت به خانواده همسرتان و به ویژه مادرش، منتظر پاسخ مثبت نباشید.

11- لازم است برای شادابی خودتان هم که شده از کنار بعضی حرف‌ها راحت بگذرید.

12- فراموش نکنید که بچه‌های شما به غیر از دایی و خاله، به عمو و عمه هم نیاز دارند. پس رفت و آمدها را به صورت متعادل بین دو خانواده برقرار کنید و اجازه دهید فرزندانتان هویت گسترده‌تری داشته باشند.

13- با در نظر گرفتن سه عنصر صمیمیت، دوست داشتن و تعهد، یک رابطه خوب با مادرشوهرتان برنامه‌ریزی کنید. فکرهای بد، قدرت تشخیص درست را از شما می‌گیرد و تصمیم‌گیری برایتان سخت می‌شود.

14- حسادت مادر شوهرتان را تحریک نکنید. رفتارهایی مثل در آغوش کشیدن و بوسیدن همسرتان در حضور دیگران و به ویژه مادر همسرتان، می‌تواند حسادت او را تحریک کند.

15- همانطورکه شما عاشقانه فرزندتان را دوست دارید، همسرتان و مادرش هم حق دارند که عاشقانه همدیگر را دوست داشته باشند. پس منصف باشید و به این عشق احترام بگذارید.

16- در بحث های خانوادگی خانواده هسر خود شرکت نکنید و از اظهار نظر کردن جدا خودداری کنید.

17- حتما گاه گاهی به دیدار خانواده همسرتان بروید و اگر به هر دلیلی نتوانستید این کار را بکنید تلفنی جویای حال آنها شوید.

18- در حضور مادر شوهر از شوهرتان بدگویی نکنید.

19- هرگاه تحت تاثیر محبت‌های او قرار گرفتید آنرا به شوهرتان بگویید تا او بداند که مادرش را دوست دارید.

20- با سردی با او حرف نزنید و سعی کنید دوستانه‌تر باشید.

21- هرگز مانع رفتن شوهرتان به تنهایی به منزل پدریش نشوید.

22- هرکاری که روزهای اول انجام می‌دهید، چند ماه دیگر به عنوان وظیفه شما تلقی می‌شود. پس مراقب کارهایتان باشید.

23- اگر شما را با عروس دیگرش یا با کس دیگری مقایسه کرد، آنقدر خود را باور داشته باشید که به انتقاد کردن‌های او احتیاجی نداشته باشید.

24- خودتان را مصون از اشتباه ندانید. گاهی لازم است به درون خود نگاه بیاندازید و ببینید آیا کاملا درست عمل کرده‌اید؟

25- اگر با همه این مسایل باز به کررات باعث آزارتان شد،حتما از یک مشاور خانواده کمک بگیرید.

گردآوری: مجله اینترنتی ستاره