به گزارش سایت پزشکی دکتر سلام;
بیماری ایدز با الگوهای رفتاری افراد در ارتباط است و سوء مصرف روانگردانها که معمولا در قشر مرفه بیشتر دیده می شود، به طور کاذب باعث کاهش قدرت تصیمیم گیری فرد شده و بروز رفتارهای پرخطر را افزایش می دهد.

رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت، از افزایش مصرف مخدرهای صنعتی و روانگردانها به عنوان یک تهدید برای بالا رفتن آمار ابتلا به ایدز در کشور یاد کرد.

دکتر عباس صداقت در گفتگو با خبرنگار اجتماعی «فردا» ضمن هشدار نسبت به اینکه جامعه در معرض خطر اعتیاد است اظهارداشت: بیماری ایدز با الگوهای رفتاری افراد در ارتباط است و سوءمصرف روانگردانها که معمولا در قشر مرفه بیشتر دیده می شود، به طور کاذب باعث کاهش قدرت تصیمیم گیری فرد می شود.

رئیس اداره کنترل ایدز با ابراز نگرانی از افزایش مصرف مخدرهای صنعتی و روانگردانها در بین جامعه جوان کشور، افزود: هرچند در بحث ابتلا به ایدز از طزیق تزریق موادمخدر با سرنگ مشترک به موفقیتهایی دست یافته ایم اما نگران انتقال این بیماری به واسطه افزایش رفتارهای پرخطر به واسطه مصرف روانگردانها هستیم.

صداقت تاکید کرد: مصرف مواد مخدر صنعتی ، رفتارهای پرخطر را در بین افراد افزایش می دهد و از این رو روانگردانها زمینه ای مناسب برای گردش ویروس ایدز هستند.

بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت، تعداد فوت شدگان ناشی از ابتلا به ایدز تا سه ماهه دوم سال 88 ، سه هزار و 409 نفر بوده است. در حالی که این آمار تا سه ماهه اول سال جاری سه هزار و 315 مورد فوتی بوده است. این در حالی است که تعداد موارد ابتلا به اچ آی وی/ ایدز با افزایش قابل توجهی همراه بوده است به طوری که این آمار در سه ماهه اول امسال 19 هزار و 774 مورد بوده که برای سه ماهه دوم سال 88 به 20 هزار و 130 نفر رسیده است.

همچنین، موارد ابتلا به ایدز از طریق رابطه جنسی 3/13 درصد اعلام شده است.