سنجشگر خودکار فشار خون بازویی، برای اندازه گیری و کنترل میزان فشارخون (سیستولی و دیاستولی) و ضربان قلب و همچنین تشخیص وجود آریتمی به روش غیر تهاجمی مورد استفاده قرار می گیرد. فشارخون عبارتست از: نیرویی که توسط خون به شریانها اعمال می شود. این نیرو بسته به میزان ضربان قلب دائما در حال تغییر است. فشارخون زمانی که قلب منقبض می شود، بیشترین مقدار را داراست.(مقدار فشارخون سیستولی)، در حالیکه در پایان “بازه استراحت” قلب کمترین مقدار را دارد (مقدار فشارخون دیاستولی).

مدارهای درون بازوبند، نوسانهای کوچک فشارهای وارده به بازوبند، از طریق انبساط و انقباض شریانهای بازو در واکنش به هر ضربان قلب را حس می کنند. دامنه هر موج فشار اندازه گیری و به واحد میلیمتر جیوه تبدیل می گردد و سپس بصورت یک مقدار دیجیتال بر روی ال سی دی نمایش داده می شود.

فشارخون تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار دارد: دخانیات، استرس، فعالیت فیزیکی، غذا، زمان، روز و …

آریتمی، یا ضربان قلب نا منظم، می تواند بواسطه وضعیتهای اضطراب مکرر، وضعیتهای عاطفی خاص، مصرف بیش از حد الکل، اختلالات تیروئید و غیره ایجاد می شود. آریتمی می تواند نشانه یک وضعیت فیزیکی یا روانی خاص(اختلال موقت) یا یک بیماری قلبی واقعی و کامل باشد.

همواره در مواردیکه دستگاه سنجش فشارخون نشانه ضربان قلب نامنظم را نشان می دهد، به یک پزشک مراجعه کنید تا مناسبترین درمان پیگیری شود.

این دستگاه دقیق و با کاربری ساده حتی به افراد مسن و با تخصص کمتر هم اجازه می دهد تا با آرامش درون خانه خود فشار خون را اندازه گیری نمانید. نتایج سریع و قابل اطمینان آن امکان کنترل روزانه مقادیر فشار را می دهد.

 

 

هشدار:

 

1- در صورت کاهش گردش خون در بازو در اثر بیماری های عروقی شدید یا مزمن(شامل کاهش قطر عروق خونی)، دقت اندازه گیری ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.

2- در صورت وجود بیماری های قلب و سیستم گردش خون، اندازه گیری ها ممکن است دچار خطا شوند، اتفاق مشابهی ممکنست در صورت پایین بودن شدید فشارخون، مشکلات خونرسانی، آریتمی یا دیگر شرایط پیش از آسیب، رخ دهد.

3- در نزدیک میدانهای قوی مغناطیسی استفاده نکنید. دستگاه باید کاملا دور از تجهیزات رادیویی یا تلفن های همراه نگه داشته شود.

4- فشار از فردی به فرد دیگر متغیر است و هر روز بسته به تنش وارده به قلب افزایش یا کاهش می یابد. فشار بطور نرمال در طی شب، حین خواب یا هنگام استراحت پایین است و در هنگام ورز، در زمان استعمال دخانیات، هنگام ورزش، در زمان تقلا، یا در حین اضطراب یا تنش بالاتر است. فشار خون با افزایش سن گرایش به افزایش دارد و بسیار به سبک زندگی فرد بستگی دارد. بخوبی مشخص گشته است که استرس، چاقی، مصرف بیش از اندازه نمک و الکل همگی در افزایش فشار شریانی نقش دارند. مقدار فشارخون اندازه گیری شده در خانه عمدتا کمتر از مقدار اندازه گیری شده در بیمارستان،کلینیک یا توسط پزشکتان است. این امر بدان دلیل رخ می دهد که فرد معمولا در بیمارستان مضطرب است و در خانه آرام می باشد.

5- باتریها را دور از دسترس کودکان نگاه دارید.

دسته بندی مقادیر فشارخون

 

بازده سیستولی دیاستولی اقدامات
بهینه 105-120 60-80 اندازه گیری شخصی
نرمال 120-129 80-84 اندازه گیری شخصی
بازه حدی 130-139 85-89 مراجعه به پزشک
فشارخون اندکی بالا 140-159 90-99 مراجعه به پزشک
فشارخون بطور متوسط بالا 160-179 100-109 مراجعه به پزشک
فشارخون شدیدا بالا فراتر از 180 فراتر از 110 مراجعه به پزشک

 

در پایان هر اندازه گیری، داده های فشار اندازه گیری با جدول بالا مقایسه می شوند.

 

بخشهایی که در سمت چپ نمایشگر ظاهر می شوند، نمایانگر دسته بندی مقادیر فشارخون هستند.

 

رنگ سبز بهینه
رنگ سبز نرمال
رنگ سبز بازه حدی
رنگ زرد فشارخون اندکی بالا
رنگ نارنج فشارخون بطور متوسط بالا
رنگ قرمز فشارخون شدیدا بالا

 

مقادیر اندازه گیری شده کمتر از 105 میلیمتر جیوه (سیستولی) و کمتر از 60 میلیمتر جیوه (دیاستولی) دال بر وضعیت فشارخون پایین هستند. در این حال پیشنهاد می شود به پزشک مراجعه گردد.

 

روش صحیح اندازه گیری

 

عوامل بسیاری تعیین کننده ی فشار شریانی هستند. ورزش، غذا، هیجان، تغییرات دما و استرس عاطفی.

نوسانات 25.50 میلیمتر جیوه در روز عادی هستند.

برای دستیابی به اندازه دقیق فشارخون دستورات زیر را دنبال کنید:

  • روی یک صندلی بصورت راحت و ریلکس بنشینید و سعی کنید که پیش از اندازه گیری دست کم 5.10 دقیقه آرام باشید
  • لباس و جواهرات روی بازو یا مچ را پیش از بستن بازوبند دربیاورید
  • از خوردن، استعمال دخانیات، نوشیدن (بویژه الکل) پیش از اندازه گیری خودداری نمایید. همه این عوامل بر روی نتیجه اندازه گیری تاثیر می گذارند.
  • بازو را به گونه ای بر روی میز قرار دهید که بازوبند همسطح قلب قرار گیرد. بازو باید بطور طبیعی باز باشد و آرام نگه داشته شود.
  • هر دو پا را بر روی زمین قرار دهید
  • بخاطر داشته باشید که فشارخون در طول روز تغییر می کند. سعی کنید که اندازه گیریهای بیشتری در طول روز انجام دهیدتا به درک بهتری از واکنش های بدن خود در احظات مختلف روزتان( پس از فعالیت فیزیکی، در حین کار، پس از غذا خوردن و …) دست یابید.
  • تنها یک اندازه گیری انجام ندهید. اندازه گیری باید دست کم دو بار صورت گیرد. بین دو اندازه گیری دست کم 10.15 دقیقه فاصله دهید. اندازه گیریهای بیشتر در طول یک بازه زمانی بلند، نشانه بهتری از فشار خونتان به شما می دهد.

 

نحوه انجام اندازه گیری

 

  • شلنگ را به اتصال هوا وصل نمایید.
  • کلید “ON” را فشار دهید تا زمانیکه یک سیگنال صوتی بشنوید. بر رو ی صفحه نمایش، کلیه نشانه ها برای چند ثانیه روشن می شوند. علامت “↑” دال بر آن است که دستگاه آماده انجام اندازه گیری می باشد. بازوبند بطور خودکار شروع به بادشدن می کند و پس از رسیدن به میزان مناسب، متوقف می شود. سعی کنید آرام باقی بمانید، بدون آنکه صحبت یا حرکت کنید.

توجه: اگر پس از اندازه گیری اندکی هوا در بازوبند باقی مانده باشد، نمایشگر علامت “↓” را نشان می دهد تا زمانیکه دستگاه میزان فشار هوا را تثبیت کند.

  • باد بازوبند به طور خودکار خالی شده، داده های زیر بر روی نمایشگر به نمایش در می آیند. فشار سیستولی، فشار دیاستولی، ضربان، تاریخ و زمان اندازه گیری. نشانه ” “تنها در صورتیکه ضربان نامنظم (آریتمی) ردیابی گردد، نشان داده می شود.

بخش هایی که در سمت چپ نمایشگر ظاهر می شوند، نمایانگر دسته بندی مقادیر فشارخون هستند. هنگامیکه اندازخ گیری پایان یافت، دستگاه یک سیگنال صوتی کوتاه پخش می کند.


دیابت و فشارخون از جمله عوارض کمبود ویتامین D در بدن هستند

درمان دیابت و فشارخون با لیموترش

افراد مبتلا به فشارخون چه ورزش هایی انجام دهند

روش های موثر برای کاهش خطر فشارخون بالا


گرد آوری و تدوین: مهدیه انیسی

هرگونه استفاده با درج نام دکتر سلام و با لینک دهی مستقیم مجاز می باشد.