فصل تابستان بهترین زمان برای شروع مسافرت‌های تابستانی آغاز شد. احتمالا صحبت بر سر مقصد مسافرت تابستانی هم در خانه شما آغاز شده است. این را که مقصد مسافرت شما کجا باشد، بارها‌ و‌ بارها گفته‌ایم و احتمالا خودتان با توجه روحیاتی که پیدا کردید، به این فکر افتاده‌‌اید که کجا را باید برای سفر انتخاب کنید، اما نکته‌ای که اهمیت دارد عدم بحث و چالش با سایر اعضای خانواده برای پیدا‌ کردن مقصد مناسب سفر تابستانی است. در ادامه این مطلب از دکتر سلام راه‌حل‌هایی برای این مسئله ارائه خواهیم داد.

یک‌ بار شما، یک‌ بار من

– خانم‌ها اغلب دوست ندارند که در سفر کار کنند، غذا درست کنند، خانه را مرتب کنند و کارهایی از این‌ دست، خب تا حدودی هم باید به آن‌ها حق داد. اما اغلب آقایان از این نوع سفر کردن‌ها که در طبیعت چادر بزنند و کمپ درست کنند، استقبال می‌کنند. حالا فرض کنید که خانم و آقایی بر سر مکان سفر و نوع سفر با یکدیگر بحث پیدا می‌کنند، چه باید کرد؟ توصیه کارشناسان این است که اولویت‌ بندی مکان سفر برای هم خانم و هم آقا رعایت شود؛ یعنی یکبار بنا‌بر خواسته خانم سفر شود و یکبار بنا‌بر خواسته آقا.

مثل همه نیستیم!

– این که همه ترکیه می‌روند، همه شمال می‌روند یا همه کیش را برای سفر انتخاب می‌کنند، می‌تواند ما را هم قانع و وادار کند که دقیقا به همان نقاط سفر کنیم. این البته اسمش چشم‌ و هم‌ چشمی نیست، اسمش به‌ نوعی همرنگ‌ شدن با جمعی است که شاید کوچک‌ترین شباهتی با شما نداشته باشند. این یکسان‌ بودن مقصد و نداشتن هیچ استقلالی در انتخاب کوچک‌ترین موارد زندگی آسیب‌رسان است و می‌تواند باعث ایجاد دردسرهای زیادی شود. این انتخاب محل سفر خودش نخستین قدم برای جدا‌ شدن از جامعه‌ای‌ است که عادت‌کرده همیشه برای ما انتخاب کند و تصمیم بگیرد.


در این باره بیشتر بخوانید: سفر های متعدد این اثرات منفی را در شما خواهد داشت!

برای داشتن یک سفر لذت بخش چه وسایلی لازم دارید؟


چرا سفر کنیم، چگونه سفر کنیم؟

دسته‌ جمعی سفر‌‌ کردن؟

– جمعی سفر‌ کردن خوب است، اما این که با چه جمعی می‌توان سفر کرد، جزو نکات مهمی است که توجه به آن ضروری است. جمعی که برای سفر انتخاب می‌کنید، باید همسو و همفکر با شما باشند. حتی انتخاب مکان سفر هم باید از جانب شما و گروه همراه‌تان یکی باشد. اصلا نباید تعارفات مرسوم را با آن‌ها داشته باشید و باید تا حد ممکن با آن‌ها در انتخاب همه ملزومات سفر هم یکسان فکر کنید تا دچار کوچک‌ترین اختلاف‌ سلیقه‌ای نشوید.

گرفتار بازی ذهنی نشوید!

– نکته بعدی و البته مهم دیگر پرهیز از چشم‌ و هم‌چشمی در سفر است. خیلی از ما ناخودآگاه بعد از ازدواج وارد سیکل یا چرخه معیوبی می‌شویم و شبیه به هم برای رسیدن به خواسته‌های‌مان وارد میدان عمل می‌شویم. این یعنی اگر دخترعمه سفر خارج از کشور می‌رود، من هم باید بروم. اگر دختردایی جایی نمی‌رود، من هم باید جایی نروم و انتخاب‌هایی از این‌ دست. اگر تنها اندکی آگاه باشیم و بدانیم که تمام این چشم‌ و هم‌ چشمی‌ها یک بازی ذهنی است که ناخودآگاه برای ما به راه انداخته شده است، قطعا دست به چنین تصمیم‌گیری‌هایی نمی‌زنیم.

سفر باشه، حتی کوتاه‌ مدت!

– امروزه سفرهای کوتاه‌مدت و کم‌هزینه بسیار باب شده‌اند. فراموش نکنید که آدمی برای ایجاد تنوع به چنین سفرهایی احتیاج دارد، پس تا حد ممکن از این دست‌ سفرها حتی زمانی که وسع مالی شما نمی‌رسد و حتی زمانی که وقت زیادی هم ندارید، در برنامه‌تان داشته باشید. این سفرها علاوه‌ بر ایجاد روحیه می‌تواند ذهن شما را برای برنامه‌ریزی‌های آینده روشن کند. پس فرصت یک استراحت خوب در جایی را که پیش‌تر نبودید، از خودتان دریغ نکنید و به عواقب مثبت این کار بیندیشید.

منبع: مجله زندگی ایده آل


در این باره بیشتر بخوانید:

۱۰ ضد آفتاب‌ های طبیعی برای فصل تابستان

توصیه هایی برای سفر ایمن