کشور ایران دارای رتبه سوم دنیا در مصرف لوازم آرایشی است؛ جدا از خوب یا بد بودن این موضوع، این امر نشان دهنده استفاده زیاد از محصولات آرایشی است و صد البته آسیب رسیدن به پوست و سایر اعضای در ارتباط با آن! چشم ها از جمله حساس ترین اندام ها هستند زیرا تنها محافظ فیزیکی آنها پلک است و مواد آرایشی می توانند از طریق نفوذ به پوست اطراف چشم به چشم آسیب برسانند؛ به همین سبب پاک کردن آرایش چشم از جمله مهم  ترین نکاتی است که باید به آن توجه ویژه ای  داشته باشید. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

چشم‌ها را بايد شست

همه ما به سلامت چشم‌های‌مان اهمیت فراوانی می‌دهیم. این روزها انتخاب یک پاک‌کننده خوب برای چشم چندان کار ساده‌ای نیست؛ چون در داروخانه‌ها و مغازه‌های لوازم آرایشی مجموعه‌ای از کمپانی‌های مختلف حسابی شما را سرگردان می‌کنند، اما حواس‌تان باشد که باید پاک‌کننده‌ خود را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که با چشم‌های شما سازگاری داشته باشد. انتخاب نادرست می‌تواند باعث آسیب‌رساندن به چشم‌های شما شود.

در ميان بازار محصولات آرايشي، محصولات پرطرفداری وجود دارند که با تغيير فرمولاسيون و تبديل آن‌ها به پاك ‏كننده‌هاي دو فاز، مخصوص آرايش‌هاي ضدآب در بازار هستند. برخی از پاک‌کننده‌ها كه مورد تست و تائید چشم‌پزشكان قرار گرفته‌اند؛ پاك‌كننده‌هایي بسيار قوي هستند كه اطراف چشم را بدون ايجاد كوچك‌ترين خشكي تميزكرده و با تركيبات تازه خود باعث لطافت چشم‌هاي شما خواهند شد.

شايد استفاده از لوازم آرايش‌ ضد آب يا 24ساعته بين خانم‌ها روياي ثابت و ماندگاركردن طولانی‌ مدت آرايش روي صورت را به حقيقت تبديل كرد؛ اما پاك‌ كردن آن‌ها هم درست از همان زمان به دردسري بزرگ مبدل شد. پس اگر قرار است دست از استفاده از اين 24ساعته‌ها برندارید، بهتر است پاک‌کننده‌های آرايش چشم را که فاقد چربي هستند، انتخاب کنید تا علاوه‌بر پاك‌كنندگي سريع، بدون ايجاد تغيير در آرايش قسمت‌هاي ديگر صورت، به‌سادگی آرايش چشم‌ها را محو کنند.

در میان تعداد زیاد پاک‌کننده‌های چشم که بازار را تسخیر کرده‌اند، پاک‌کننده‌هایی هستند که به پوست اطراف چشم‌هاي شما شادابي و آرامش مي‌دهند و با از‌بين‌بردن تيرگي‌هاي زیر چشم‌ها، آن را شاداب و لطيف نگه‌مي‌دارند. پس با یک‌تیر دو نشان می‌زنید؛ هم می‌توانید آرایش‌تان را مدت طولانی روی چشم‌های‌تان نگه‌دارید، هم با خیال راحت شادابی پوست‌‌ تان را حفظ کنید.

پوست اطراف چشم‌هاي شما به اندازه چشم‌هاي‌تان حساس و آسيب‌پذير هستند، به همين دليل مواد شوينده با تركيبات قليايي به‌راحتي زمينه را براي بروز چین‌ و چروک‌ها و خشكي پوست پلك فراهم مي‌كند. بعضی از لوسيون‌های پاك‌كننده، نرم‌كننده‌اي مناسب مخصوص پوست حساس دور چشم هستند كه به‌راحتی انواع آرايش حتي آرايش‌هاي غليظ و ضدآب را از اطراف چشم شما پاك مي‌كنند. از طرفي اين نوع لوسيون‌ ها بدون ايجاد هرگونه احساس چربي روي پوست دور چشم شما ظاهري شاداب، جوان و پاكيزه به پوست مي‌بخشند.

پاك‌ كردن آرايش چشم با ژل‌ هاي شست‌وشو و صابون‌هاي مختلف شايد كار غيرممكني نباشد، اما امتحان‌كردن راه‌هاي بهتر ميزان آسيب به پوست شما را به حداقل مي‌رساند. پاک‌کننده‌های آرايش چشم، مواد آرايشي بسيار قوي را به‌سرعت از سطح پوست شما پاک‌کرده، تا جايي كه شما هيچ نيازي به آوردن فشار روي پوست خود براي پاك‌شدن اين مواد نخواهيد داشت.

برخی از پاک‌کننده‌های چشم، بدون باقي‌گذاشتن هرگونه اثر چربي و با فرمولي سبك ترکیب‌شده با ويتامين تسكين‌دهنده B، دور چشم شما را رطوبت‌رساني مي‌كنند. اين پاک‌کننده‌ها كه از عصاره گل گندم گرفته ‌شده‌اند، از پلك‌هاي شما محافظت‌كرده و گرد پيري را از ناحيه چشم پاك مي‌كنند.

حتما براي شما هم بارها پيش‌آمده كه بعد از شستن آرايش صورت‌تان به‌ویژه چشم‌ها آثار و رد پاي مواد آرايشي هنوز اطراف چشم باقي مانده باشد. پس اگر مي‌خواهيد با یک‌ بار پاك‌ كردن چشم‌ها از شر مواد آرايشي اطراف آن خلاص شويد، بهتر است پاک‌کننده‌ های آرايش چشم را امتحان کنید؛ اين پاک‌کننده‌ها که حاوی سلولار واتر است، با قدرت پاك‌كنندگي بالا باعث افزايش مقاومت طبيعي پوست اطراف چشم مي‌شود که اثري به‌مراتب بهتر و قوي‌تر از كرم‌ هاي دور چشم دارند.

منبع: ایده آل