آمینو اسید ها بلوک های سازنده پروتئین و همچنین ماهیچه های شما هستند و نقش کلیدی در بدن بازی می کنند. بسیاری از مکمل‌های رایج شامل آمینو اسید هستند. در این مقاله ما در مورد مکمل‌هایی بحث می‌کنیم که شامل آمینو اسید های ضروری هستند.

آمینو اسید ها اهمیت ویژه‌ای برای ورزشکاران دارند چرا که در متابولیسک عضلات شرکت می‌کنند و مهمتر از آن در کبد چگونگی کارشان به این صورت است که بعد از هضم غذا پروتئین به آمینو اسید های مجزا تبدیل می‌شوند که این آمینوها نه تنها می توانند جهت ساخت پروتئین‌های جدید بلکه به عنوان سوخت و جهت تولید انرژی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند .

 

مکانیسم اثر آمینو اسید ها

در بيماران دارای كمبود پروتئين، محلول اسيدآمينه مواد لازم برای ساخت پروتئين را فراهم می‌كند. اين محلول‌ها ذخيره پروتئين بدن را نيز افزايش می‌دهند.

تفاوت آمینو اسید های ضروری و غیر ضروری

آمینواسیدهای ضروری آن‌هایی هستند که بدن ما نمی‌تواند آن‌ها را تولید کند و ضرورت دارد که ما آن را از طریق خوردن مواد غذایی شامل پروتئین به دست بیاوریم که شامل هیستیدین ، فنیل آلانین ، ایزولوسین ، لوسین ، لیسین ، میتونین ، تریپتوفان و والین هستند.

آمینواسیدهای غیر ضروری آن‌هایی هستند که بدن تولیدشان می‌کند و ضرورتی ندارد که از طریق مواد غذایی تامین شوند. سیزده اسید آمینه غیر ضروری عبارتند از : آلانین ، آرژنین ، اسید اسپارتیک ، سیستئین ، اسید گلوتامیک ، گلوتامین ، گلیسین ، هیدروکسی پرولین ، پرولین ، سرین و تیروسین .

کمک آمینو اسید ها به بهبود عملکرد ورزشی

آمینواسیدها به عضله‌سازی کمک کرده و جلوی تجزیه‌ی عضلات را می‌گیرند، بدین ترتیب توده‌ی عضلانی ساخته خواهد شد.تحقیقات علمی ورزشی گفته‌اند که استفاده از این مکمل، همچنین ممکن است به عملکرد ورزشی در ورزش‌های استقامتی نیز کمک کند.

میزان VO2max (حداکثر اکسیژن مصرفی)، زمانی که از مکمل‌های آمینو اسید استفاده شده است، بالاتر از زمانی بود که دارونما مصرف شده است. محققان نتیجه گرفتند که استفاده از مکمل‌های ایزولوسین، والین، و لوسین، می‌توانند ظرفیت شما در ورزش‌های استقامتی را افزایش دهند.

اخطار درباره مصرف آمینو اسید ها

با وجود اینکه مکمل‌های آمینواسید می‌توانند جذب پروتئین شما را افزایش دهند، نباید آن را بدون مشورت با پزشک و یا مربی مصرف نمایید. پروتئین، حجم کارکرد کلیه‌های شما را افزایش می‌دهد، چرا که سوخت و ساز پروتئین، سمومی تولید می‌کند که کلیه‌ی شما مسئول دفع آن خواهد بود؛ بنابراین مصرف زیاد پروتئین، می‌تواند بر کارکرد کلیه‌ی شما اثر منفی بگذارد.

اگر به غذاهای خاصی آلرژی دارید، برخی از مکمل‌های آمینو اسید نیز ممکن است برایتان دارای عوارض جانبی باشند. بعنوان مثال، پروتئین‌های وی و کازئین، ممکن است باعث حساسیت لبنیاتی شوند، در حالیکه مکمل آمینو اسیدهای سویا، برای آن‌هایی که به سویا حساسیت دارند نامناسب است.

عوارض جانبی آمینو اسید ها

*اعصاب مرکزی: اغتشاش شعور، از دست‌ دادن هوشياری، سردرد، سرگيجه.

*قلبی ـ عروقی: ازدياد حجم خون ناشی از نارسايی احتقانی قلب (در بيماران مستعد)، خيز ريوی، تشديد زيادی فشار خون.

*پوست: لرز، برافروختگی، احساس گرما، بثورات پاپولی و اريتماتوز.

*دستگاه گوارش: تهوع، استفراغ.

*دستگاه ادراری ـ تناسلی: وجود قند در ادرار، ديورز اسموتيك.

*كبدی: كبد چرب، بالارفتن سطح آنزيم‌های كبدی.

*متابوليک: كمی و جهشی قند خون (وقتی انفوزيون طولانی‌مدت به طور ناگهانی قطع شود)، زيادی قند خون، كمی كلسيم خون، اسيدوز متابوليک، آلكالوز متابوليک، كمي فسفات خون، افزايش غلظت اسمزی، اغمای غيركتونی هيپرگليسميک هيپراسمولار (Hyperosmolar hyperglycemic nonketonic coma = HHNC)، زيادی آمونياک خون، كمی ويتامين‌ها، از دست رفتن آب بدن در صورت مصرف محلول‌های هيپراسمولار، پوكی استخوان.

*موضعی: ضايعه در محل انفوزيون در اثر نشت دارو از رگ به بافت‌های اطراف، sepsis ناشی از كاتتر، ترومبو فلبيت و ترومبوز.

*سيستميک: تب.

*ساير عوارض: واكنشهاي آلرژيک، سرگيجه حقيقی، تعريق زياد.

تداخل دارویی آمینو اسید ها

1-مصرف همزمان با تتراسيكلين ممكن است اثرات حفظ كننده ‌پروتئين اسيدهاي آمينه را كاهش دهد.

2-به دليل ناسازگاری بالقوه، داروهای ديگر نبايد با محلولهای آمینواسید-كربوهيدرات مخلوط شوند.

3-مخلوط آمینواسیدها با اسيد فوليک، سبب رسوب كلسيم به صورت فولات كلسيم مي‌شود. مخلوط آمینواسیدها با بيكربنات سديم ممكن است باعث رسوب كلسيم و منيزيم و كاهش فعاليت انسولين و ويتامين B كمپلكس يا ويتامين C شود.

4-محلول‌های اسيدی برای تغذيه تام وريدی (TPN) ممكن است بيكربنات را به صورت گاز آزاد كنند. در صورت مصرف همزمان ويتامين K با محلول‌های اسيدآمينه هر يک بايد جداگانه تزريق شوند.

5-در صورت لزوم، ويتامين‌های تكميلی، الكتروليت‌ها، عناصر كم‌ مقدار، هپارين يا انسولين بايد با احتياط به محلول اسيدآمينه اضافه شوند. داروهای ديگر نبايد از طريق كاتتر وريد مركزی تزريق شوند.

6-مصرف همزمان با خون ممكن است موجب آگلوتيناسيون كاذب شود.

 

یک مثال برای زمانبندی مصرف مکمل‌ها

ساعت ۷ صبح

پروتئین وی

روغن ماهی‌ ۱۰۰۰ میلی‌ گرم

امینواسیدها

ویتامین سی

مکمل‌های حفظ مفاصل

چربی‌ سوز

ساعت ۹/۳۰ صبح

روغن ماهی‌ ۱۰۰۰ میلی‌ گرم

امینواسیدها

ویتامین س

 ظهر

روغن ماهی‌ ۱۰۰۰ میلی‌ گرم

آمینواسیدها

ویتامین سی

 ساعت ۲/۳۰ ظهر

روغن ماهی‌ ۱۰۰۰ میلی‌ گرم

امینواسیدها

ویتامین سی

چربی‌ سوز ها

۳۰ دقیقه قبل از شروع تمرین

کراتین—> ۳-۵ گرم

گلوتامین—> ۳-۱۰ گرم

امینواسید‌های شاخه دار—> ۳-۵ گرم

هنگام تمرین

پروتئین وی

واکسی مایز

امینواسید‌های شاخه دار

 بلافاصله بعد از اتمام تمرین

پروتئین وی

کراتین—> ۳-۵ گرم

گلوتامین—> ۳-۱۰ گرم

واکسی مایز

امینواسید ها

امینواسید‌های شاخه دار—> ۳-۵ گرم

ساعت ۵/۳۰ بعداظهر

مولتی‌ ویتامین

روغن ماهی‌ ۱۰۰۰ میلی‌ گرم

امینواسید ها

ویتامین سی

 ساعت ۸ شب

روغن ماهی‌ ۱۰۰۰ میلی‌ گرم

امینواسید ها

ویتامین سی

قبل از خواب

یک ساعت قبل از خواب

مکمل‌های بهبود دهنده وضعیت خواب

مکمل‌های حفظ مفاصل

 

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است