ورزشکاران برای اینکه بتوانند در رقابت های خود بهتر عمل کنند و تمرینات خود را به درستی انجام دهند، پروتئین مصرف می کنند. مصرف پروتئین برای ورزشکاران نباید به صورت خودسرانه و بدون مشورت با پزشک باشد. با دکتر سلام همراه باشید با نحوه بارگیری پروتئین.

پروتئین مورد نیاز بدن

یک فرد معمولی روزانه حدود ۲-۱ گرم پروتئین برای هر یک پوند (حدود ۴۵۰ گرم) از وزن بدنش نیاز دارد؛ بنابراین یک فرد متوسط با وزن تقریبی ۷۰ کیلوگرم، باید روزانه بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ گرم پروتئین مصرف کند. پودرهای پروتئینی که با آب یا شیر مخلوط می شوند معمولا از انواع مناسبی هستند که کیفیت بالایی دارند و شما می توانید از آنها استفاده کنید.

منشاء پروتئین وی

تقریبا ۸۰% پروتئین شیر، کازئین و ۲۰% دیگر، پروتئین وی است. شیر تازه، پیش از پاستوریزه شدن، ابتدا توسط متخصصان تضمین کیفیت، آزمایش می شود. سپس، کازئین و چربی شیر برای تولید پنیر جدا می شوند و آنچه باقی می ماند، وی است.

فواید پروتئین وی

پروتئین whey یک نوع پروتئین زود هضم است که دارای آمینو اسیدهای شاخه ای زیادی می باشد . یک بررسی نشان داده است که مصرف آمینو اسیدهای شاخه ای پیش از فعالیت های استقامتی به حفظ سطح تستوسترون کمک می کند .

*افزایش توده ی عضلانی بدن (به راحتی جذب بدن می شود)

*کاهش وزن بدن بخصوص چربی های بدن

*افزایش قدرت ایمنی بدن توسط افزایش مقدار گلوتاتیون

*پیشگیری از سرطان

*کمک به فعالیت سلول های لنفوسیت t که نقش مهمی در پاسخ ایمنی بدن دارند و در نتیجه کاهش تحلیل بافت های بدن در طی بیماری و افزایش سطح سلامتی و تسریع بهبودی بدن بعد از بیماری.

پروتئین

بهترین زمان برای مصرف پروتئین

۱- صبح ها : بعد از بیدار شدن از خواب میزان نیاز بدن به پروتئین زیاد است، چون مدت ۶ الی ۱۰ ساعت پس از صرف وعده شام هیچ نوع ماده غذایی وارد بدن نشده و به محض اینکه پروتئین وارد بدن شود جذب می‌شود. پس می تواند همراه با صبحانه یک وعده پروتئین مصرف کنید.

۲- بعد از تمرین: هر نوع فعالیت جسمانی و تمرین باعث آسیب و تخریب یکسری از نسوج و بافت های عضلانی می‌شود که با چشم قابل مشاهده احساس نیست. پروتئین در بازسازی بافت های عضلانی نقش کلیدی دارد. بنابراین اگر پس از تمرین پروتئین وارد بدن شود بسیار مؤثر و تأثیر گذار است، هم از لحاظ ترمیم بافت های آسیب دیده و هم از لحاظ حفظ، تقویت و رشد عضلات.

۳- قبل از خواب: رشد عضلات در هنگام خواب و علل خصوص خواب شبانه انجام می‌گیرید. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ انجام شده، بیانگر آن است که مصرف پروتئین قبل از خواب شبانه تأثیر به سزایی بر رشد عضلات دارد. بنابراین یکی از بهترین زمان‌های مصرف پروتئین قبل از خواب است.

4-مصرف پروتئین وی بعد از غذا: نوشیدن پروتئین وی اندکی پس از هر وعده غذایی باعث می‌شود یک بستر عالی برای رشد عضلانی ایجاد شود. با مصرف پروتئین از طریق غذا میزان تجزیه عضلانی سرکوب می‌شود و با مصرف کربوهیدرات در غذا قبل از مصرف پروتئین انسولین تشریح می‌شود که به خودی خود تجزیه عضله را کند مینماید. همچنین انسولین یک هورمون موثر بر افزایش نرخ سنتز پروتئین است.

5-مصرف پروتئین whey با گلوتامین:

۲۰ گرم از پروتئین whey مصرف کنید دارای حدوداً ۷ گرم آمینو اسید های شاخه ای می باشد . ۵ گرم گلوتامین هم با ۲۰ گرم وی مصرف کنید تا به حفظ تستوسترون و سرکوب کردن کورتیزول کمک کنید.

وی و گلوتامین را با یک مقدار کوچک از کربوهیدرات مرکب مثل جودوسرواب مخلوط کنید و ان را با یک کربوهیدرات مرکب مثل سیب زمینی یا لبو میل کنید . این وعده را حدود ۴۰ دقیقه پیش از تمرین میل کنید.

افزایش وزن با مصرف پروتئین

اگر سعی دارید وزن اضافه کنید و به تعداد کالری‌ها اهمیت نمی‌دهید، باید از این محلول استفاده کنید. اگر شما hardgainer (افرادی که به سختی عضله می سازند) هستید یا فرد لاغری که باید وزن اضافه کند، می‌توانید از شیر استفاده کنید.

یک فنجان شیر می‌تواند مقداری پروتئین بیشتر و تقریبا ۲۰۰ کالری اضافه کند که می‌تواند برای هدف شما به منظور افزایش وزن مفید باشد.

حواستان باشد که بدن شما در زمان معین فقط مقدار مشخصی پروتئین جذب می‌کند و اگر زیاد مصرف کنید، اضافه آن را هدر خواهد داد و با برخی عوارض جانبی از شر آن خلاص می‌شود.

وقتی که شما شیک پروتئین وی را با شیر مصرف می کنید،این پروتئین‌ها به آرامی جذب می‌شوند، بنابراین می‌تواند محلول خوبی در صبح باشد. اما اگر شما بعد از تمرین‌ خود از مکمل پروتئین استفاده می‌کنید، آن‌گاه به جذب سریع نیاز خواهید داشت. بنابراین آب، بهتر از شیر است.

با بررسی مارک‌های مختلف می‎توان گفت بعضی از پودرها، بسیار آسان مخلوط می‌شوند و بقیه نه. اگر پودر شما به خوبی مخلوط نمی‌شود باید آن را با آب مصرف کنید، زیرا با آب بسیار آسان‌تر از شیر مخلوط می‌شود. چندان خوشایند نیست که شیک پروتئین وی را هنگامی که حل نشده و پر از تک‌های پودر است، بنوشید.

ترکیب کراتین و پروتئین

مزایای مصرف همزمان کراتین با پروتئین:
*بازیابی سریع

* انرژی انفجاری

*کمک به داشتن عضلات شش تکه

* ارتقاء سنتز پروتئین

* افزایش حجم ، قدرت و استقامت

برای گرفتن بهترین نتیجه یک پیمانه از کراتین را با یک پیمانه پروتئین همراه با کربوهیدرات های سریع الجذب مصرف کنید. مصرف کراتین ترکیبی همراه با پروتئین به سرعت هر آنچه را که شما برای تمرین و بعد از تمرین نیاز دارید یکجا در اختیارتان قرار می دهد.

مصرف پروتئین برای ورزشکاران

ورزشکارانی که اهل بدنسازی یا فیتنس هستند به اینکه توجه داشته باشند که برای نگهداشتن حجم عضله ۱ تا ۱/۲ گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در روز و برای افزایش حجم عضلانی ۱/۵ تا ۲ گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در روز به پروتئین نیاز دارند.

روشی که مصرف پروتئین را در ساعت بعد از تمرین برنامه ریزی می کنید می تواند تمام تفاوت در چگونگی پیشرفت بدنتان را تعریف کند.

پروتئین

مصرف سیکلی پروتئین

اگرچه شاید با مصرف روزانه ۲/۲ گرم پروتئین به صورت مداوم نتایج خیلی خوبی حاصل کنید اما با مصرف سیکلی پروتئین شاید نتایج بهتری به دست آورید اینجا یک برنامه مصرفی سیکلی پروتئین ارائه می شود که می توانید در قالب های ۱۴ روزه یعنی ۲ هفته ای از آن استفاده کنید .

*مرحله اول: ۵ روز اول مصرف کمتر از معمول

برخلاف باور عمومی یک بدنساز با مصرف مقدار پروتئینی کمتر از معمول بدنش جمع و پژمرده نمی شود. در واقع بدن ابتدا با تغییر دادن سرعت متابولیسم خود نسبت به کاهش پروتئین دریافتی از خود واکنش نشان می دهد.

وقتی شما پروتئین کمتری مصرف می‌کنید بدن به سرعت هماهنگ شده و سرعت سوخت و ساز پروتئین‌ها را کاهش می دهد کاهش سرعت متابولیسم پروتئین‌ها یک تاثیر آنتی کاتابولیک یا ضد تحلیل است در حمایت از رشد عضلات فرآیند آنتی کاتالیک نیمی از مبارزه است .

اگر شما بتوانید همواره جریان آنتی کاتابولیک را در بدن داشته باشید مثل یک علف هرز عضلات تان رشد خواهد کرد. به هر حال با کاهش دادن مصرف پروتئین در ۵ روز اول این سیکل ۱۴ روزه بدن کاملا در یک وضعیت آنتی کاتابولیک قرار می گیرد.

*مرحله دوم: مصرف پروتئین زیاد بعد از ۵ روز اول

در مرحله اول کاهش مصرف پروتئین باعث آزاد شدن آنزیم هایی جهت ورود بدن به وضعیت آنتی کاتابولیک می شود، حالا بعد از ۵ روز روش کار را تغییر می دهیم مصرف پروتئین اضافی در حالی که آنزیم های آرام کننده متابولیسم پروتئین ها در بدن وجود دارند باعث ذخیره بیش از حد پروتئین ها در عضلات می‌شود . همچنین یک تغییر در مصرف پروتئین (از کم به زیاد) یک تحریک بزرگ برای افزایش سنتز پروتئین‌ها به حساب می‌آید یعنی به عبارتی عضلات جدید ساخته می شوند .

در مرحله دوم باید روزانه به ازای هر کیلو از وزن بدن بین ۳/۳ الی ۳/۸ گرم پروتئین مصرف کنید . این کار را باید به مدت ۹ روز ادامه دهید . این به اندازه کافی برای بدن طولانی هست که بتواند از وضعیت فوق آنابولیک پیش آمده سود ببرد.

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است