عوامل بسیاری در ایجاد ورم صورت نقش دارند. از جمله این عوامل می توان به بی خوابی، استرس، آلرژی و مواد آرایشی اشاره کرد. در برخی موارد، پف کردن صورت ارثی می باشد. در این مطلب قصد داریم با ارائه راهکارهایی به شما در کاهش ورم صورت و همچنین پیشگیری از آن کمک نماییم. با دکتر سلام همراه باشید.

برای کاهش ورم صورت از این روش ها استفاده کنید:

1- استفاده از یخ

دو یا سه تکه یخ را در آب انداخته و سپس یک تکه پارچه را در آن فرو ببرید. پارچه را برای چند دقیقه روی صورت پف کرده قرار دهید.افرادی که صورت آنها زیاد دچار این نوع ورم می شود ، خصوصا بعد از خواب . بهتر است صبح به محض بیدار شدن صورت خود را با آب سرد شست و شو دهند.

2- ماساژ صورت

1- صورت خود را با یک مرطوب کننده مثل روغن زیتون ویا هر روغن ماساژ دیگری چرب کنید.

2- صورت خود را به آرامی با انگشتها ماساژ دهید.

3- ماساژ را از پیشانی شروع کرده و به سمت پاین صورت ، از زیر چشم ها ،چانه ، خطوط فک و گردن ادامه دهید.

4- ماساژ را بیست تا بیست و پنج بار تکرار کنید.

5- این ماساژ ، در اثر هل دادن آب آضافی در سلول های پوست به غدد لنفاوی گردن و بالای سینه ، پف صورت را از بین می برد.

3- ضربات آهسته به صورت

1- انگشت وسط خود را روی عمیق ترین قسمت چانه ، فضای بین استخوان چانه و فک ، فشار دهید.

2- این ناحیه را برای مدت سی ثانیه ماساژ دهید.

3- این ماساژ را چند بار در روز تکرار کنید.

4- ماسک خیار و آبلیمو

شش تا هشت قطعه خیار بردارید، خیار ها را در آبلیمو ( برای پوست چرب ) و یا در شیر (برای پوست خشک ) قرار دهید و برای مدت یک ساعت در یخچال بگذارید. این قطعه ها را به مدت پانزده تا بیست دقیقه روی صورت رها کرده و بعد با آب سرد، پوست صورت را شست و شو دهید.

5- ماسک قهوه آسیاب شده

دو قاشق سوپ خوری قهوه ی آسیاب شده را با دو قاشق سوپ خوری پودر کاکائو ، یک قاشق سوپ خوری عسل و سه قاشق سوپ خوری شیر و یا ماست ساده ترکیب کنید. این ترکیب را روی صورت خود مالیده و بعد از گذشت پانزده تا بیست دقیقه پوست را پاک کرده و با آب شست و شو دهید.

ماسک قهوه در کم کردن پف صورت موثر بوده و همچنین خواص ضد سالخوردگی برای پوست دارد.اگر پودر کاکائو در دسترس ندارید فقط قهوه و عسل را با یکدیگر ترکیب نمایید. از این ماسک زیاد استفاده نکنید. یک یا دو بار در هفته کافی به نظر می رسد.

6- تی بگ چای سبز

یک عدد تی بگ چای سبز را برای مدت سه تا چهار دقیقه در آب جوش قرار دهید ، بعد تی بگ را از آب خارج کرده و اجازه دهید خنک شود. تی بگ خنک شده را برای مدت بیست دقیقه روی ناحیه ای از صورتتان که پف کرده بگذارید و بعد با آب ولرم شست و شو دهید.این راه کار بی نظری برای انواع مختلف پوست به شمار می رود.

7- ماسک سفیده ی تخم مرغ

سفیده ی دو عدد تخم مرغ را با یکدیگر ترکیب و سپس آن را برای مدت چند دقیقه رها کنید. این ترکیب را روی پوست صورت پخش کرده و برای مدت بیست دقیقه به آن استراحت دهید. حال صورت خود را با آب سرد بشویید و از پاک کننده همیشگی خود استفاده کنید.علاوه بر کاهش ورم و قرمزی پوست ، این ترکیب چربی اضافه پوست ، که منجر به بروز جوش می شود ، را از بین می برد.

8- دوش آب ولرم

از دوش آب ولرم رو به سرد استفاده کنید. حمام کردن صبحگاهی با آب نسبتا سرد باعث می‌شود خون در زیر پوست شما جریان یابد و شادابی به پوست باز گردد. اگر بتوانید در حمام لیف خود را در آب سرد خیس کنید و به مدت 10 دقیقه روی صورت قرار دهید تاثیر بسزایی در کاهش پف‌ها خواهد داشت. اگر وقت حمام ندارید، صورت خود را با آب سرد به مدت یک تا دو دقیقه، بشویید.

9- تجمع آب در بدن را کاهش دهید

برای کاهش تجمع آب در بدن از راهکارهای زیر استفاده کنید:

1- روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید.

2- مصرف نمک را کاهش دهید.

3- یک برنامه غذایی متعادل و سالم داشته باشید.

این برنامه غذایی شامل مصرف مقادیر زیادی سبزیجات، دانه های خوراکی و سایر مواد غذایی پر فیبر است مثل نان سبوس دار.

4- کمبود پروتئین، کلسیم، منیزیم و ویتامین های ب1، ب5 و ب6 نیز می توانند باعث تجمع آب در بدن شود.

5- روزانه 20 دقیقه ورزش بدنی انجام دهید.

6- هنگام استراحت، دراز بکشید یا بنشینید، در حالی که پاهای خود را بالا برده اید، مثلا وقتی روی صندلی نشسته اید، پاهای خود را روی میز یا صندلی دیگری قرار دهید.

7- یک ماده ادرارآور طبیعی مصرف کنید.

8- از یک داروی شیمیایی ادرارآور (دیورتیک) استفاده کنید.

درمان ورم صورت ناشی از خوابیدن

اگر پف صورت‌تان ناشی از پر‌خوابی است به آبی که در آن چند تکه یخ انداخته‌اید، چند قطره ای لیمو و روغن زیتون اضافه کنید. یک تکه از آن یخ را روی صورت خود حرکت دهید، درابتدا سرمای آن زیاد است ولی پوست شما به آن عادت خواهد کرد. سرمای یخ پف صورت شما را کاهش می‌دهد، همچنین اسید سیتریک موجود در آب لیمو باعث سفت شدن پوست شما می‌شود و روغن زیتون هم به آبرسانی پوست کمک می‌کند.

 هرگونه کپی برداری با لینک دهی مستقیم به سایت دکتر سلام مجاز است.