روغن بالزامیک

سرکه بالزامیک یکی از سرکه هایی می باشد که دارای خواص درمانی فراوانی است و با مصرف این سرکه می توانید وزن خودتان را کاهش دهید. همچنین مصرف سرکه بالزامیک باعث بهبود هضم غذا، درمان عفونت و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. در این مقاله از دکتر سلام به خواص درمانی سرکه بالزامیک پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

سرکه بالزامیک از احیا شدن آب نوع خاصی از انگور شیرین و سفید که جوشیده شده و کاملاً پخته شده است، تهیه می‌شود و فرآیند تهیه‌ و آماده سازی آن، با بقیه انواع سرکه تا حدی متفاوت است. البته در تولید این نوع سرکه می‌توان از مجموعه‌ای از میوه‌ها مانند سیب، گیلاس، گلابی و زردآلو هم استفاده نمود. این سرکه یکی از محصولات غذایی کشور ایتالیا بوده و قدمت آن به دوران رم باستان باز می گردد، اما امروزه در تمام کشورها عرضه شده و چند کشور دیگر نیز آن را تولید می کنند. البته در کشور ما سرکه بالزامیک جایگاه چندانی نداشته و بیشتر مردم تمایل به استفاده از سرکه انگور، سرکه سیب و سرکه خرما دارند، با این وجود در سالهای اخیر، این نوع سرکه وارد برنامه غذايي خانواده ها شــده است، برای دانستن و آشنایی بیشتر با خواص سرکه بالزامیک، طرز تهیه آن و تفاوت آن با سایر سرکه ها تا انتها با ما همراه باشید.

سرکه بالزامیک

بالزام در لغت به معنای رزین‌هایی با ساختار حلقوی است که دارای مقادیر قابل توجهی از چند نوع از اسیدها مانند اسید بنزوییک هستند. رایحه سرکه بالزامیک ترش و شیرین و شبیه بوی رزین ها تند است . اين ســركه رنگ قهوه‌اي تيره و مزه‌اي قوي دارد و از انگور ســفيد به دست مي آيد، اما امروزه براي توليد آن از ميوه هايي دیگری هم اســتفاده مي شود. سركه اصل بالزاميــك حداقل به 15 تا 20 ســال اســتراحت نياز دارد تا بتواند مورد استفاده قرار بگیرد و اين همان ملاك تمايز اين سركه با ساير سركه هاست.

خواص سرکه بالزامیک

برخی از مهمترین خواص درمانی سرکه بالزامیک شامل موارد زیر میگردد:

از خواص سرکه بالزامیک کمک به تنظیم ترشح انسولین و کنترل قند خون است. از این رو مصرف آن برای بیماران دیابتی مفید میباشد.
در طب سنتی از خواص سرکه بالزامیک به منظور درمــان عفونت هــاي ويروســي، باكتريايــي و ضدعفونــي نمودن زخم هــا اســتفاده مي شود.
همه انواع سرکه از جمله سرکه بالزامیک به سبب خاصیت چربی سوزی، به کاهش چربی خون کمک کرده، مصرف آن برای بیماران مبتلا به چربی خون بالا مفید بوده و خطر بروزسکته های قلبی و مغزی را کاهش میدهد.
از دیگر خواص سرکه بالزامیک کمک به هضم و جذب بهتر مواد غذایی در معده است. استفاده از این سرکه به اسیدی‌تر شدن محیط معده کمک کرده و در نتیجه فرآیند هضم و جذب بسیاری از مواد مغذی بهبود می‌یابد. همچنین مصرف سرکه بالزامیک باعث کاهش اشتها و القا فرایند سیری شده، برای کاهش وزن و لاغری موثر است.
ماده اصلی تشکیل دهنده سرکه بالزامیک انگور بوده، بنابراین بسیاری از خواص انگور و خواص سرکه انگور را در خود داشته، خاصیت ضد سرطان و تقویت سیستم دفاعی بدن در برابر عفونت و بیماری ها از ویژگی های مصرف سرکه بالزامیک است.
سرکه دارای خاصیت ضد قارچ بوده، برای درمان عفونت دستگاه تناسلی و مجاری ادرار زنان مفید است.

روغن بالزامیک

ارزش غذایی سرکه بالزامیک

کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، روی و منگنز مواد معدنی موجود در این سرکه هستند. جالب است بدانید بر خلاف سایر سرکه ها، سرکه بالزامیک میزان بالایی شکر دارد، در نتیجه باکتری‌های مولد این سرکه با سایر گونه‌های تولید کننده سرکه تفاوت دارند

طرز تهیه سرکه بالزامیک

سرکه بالزامیک سنتی را طی یک فرایند چندین ساله (گاهی تا 12-15 سال) تولید میکنند .ابتدا آب انگور را گرفته و آن را با دمای تقریبی ۸۰ درجه به مدت ۳۶ الی ۴۰ ساعت حرارت میدهند .در طی این فرایند حجم آن کاهش یافته و میزان قند به ۲۸ الی ۳۲ درصد میرسد. از هر ۱۰۰ کیلو آب انگور تنها ۶۰ کیلو از آن باقی میماند. بعد از این مراحل آب میوه حرارت دیده را به تانکرهای مخصوص منتقل کرده و بعد از آن به مدت چند سال درون بشکه‌های عمدتا چوبی نگهداری میکنند. سرکه بالزامیک را میتوان در خانه نیز تهیه و آماده نمود.

مضرات سرکه بالزامیک (موارد احتیاطی و منع مصرف)

زیاده روی در مصرف همه انواع سرکه از جمله سرکه بالزامیک به دلیل دارا بودن اسیدیته بالا، میتواند منجر به بروز زخم معده، زخم مری و … گردد. افراط در مصرف سرکه بالزامیک موجب اسیدی شدن خون شده و میتواند تبعاتی نظیر کاهش عملکرد قلب و پوکی استخوان را در برداشته باشد. به طور کلی مصرف سرکه به افراد ضعیف و لاغر، سالمندان و کسانی که مبتلا به زخم دستگاه گوارش هستند، توصیه نمی شود.

منبع: ستاره