سکته مغزی باعث بروز اختلال هایی در اندام های حرکتی و حتی فلج شدن آن ها می شود به همین دلیل محققین با مطالعه و بررسی روش های مختلف در فکر ارائه راهکاری برای بهبود حرکت اندام ها پس از این عارضه می باشند.محققان دانشگاه آدلاید از یک رابط مغز – رایانه برای بهبود عملکرد حرکتی بیماران مبتلا به سکته مغزی استفاده می‌کنند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، در این تحقیقات استفاده از رابط مغز-رایانه موجب بهبود 36 درصدی عملکرد حرکتی دست آسیب دیده سکته مغزی شد.
در اغلب موارد سکته مغزی، آن بخش از مغز که دستورالعمل‌های حرکتی را برای اندام‌ها ارسال می‌کند، دچار آسیب می‌شود و در نتیجه عملکرد حرکتی اندام‌های مرتبط با آن دچار اختلال می‌شود.
در مراحل اولیه یادگیری مهارت‌های حرکتی، مغز و بدن ما نحوه تعامل با یکدیگر را برای انجام حرکات مختلف فرا می‌گیرند. اما پس از سکته مغزی بخشی از این مهارت‌ها از دست می‌رود و لازم است مغز دوباره آن‌ها را به دست آورد.
محققان برای این منظور یک رابط مغز – رایانه طراحی کردند که قادر است سیگنال‌های الکتریکی مغزی را دریافت کند. هربار که شخص بیمار به انجام یک حرکت فکر می‌کند، رابط سیگنال‌های مربوطه را دریافت کرده و آن‌ها را به کامپیوتر مخابره می‌کند.
این فناوری با کمک یک داوطلب مورد آزمایش قرار گرفت و پس از 10 جلسه تمرینی که هریک به مدت 30 دقیقه برگزار شد، موجب بهبود 36 درصدی عملکرد دست وی گردید.
محققان در تلاشند تا این فناوری را به یک ابزار پزشکی کارآمد برای درمان مبتلایان به سکته مغزی بدل کنند. برای این منظور باید بتوانند سیگنال‌های مغزی را به درستی دریافت کنند و در زمان مناسب بازخورد مناسب را به مغز بدهند.
نتایج این مطالعه در نشریه Royal Society Open Science منتشر شده است.

مترجم: سپیده کاشانی*انتشار:محتشمی

منبع/ایرنا