رژیم غذایی TLC، یکی از معروف‌ترین رژیم‌های غذایی است که امروزه در رده بهترین رژیم‌های غذایی در سطح جهان قرار دارد. هدف اصلی این رژیم غذایی، کاهش کلسترول خون است و طراحان آن ادعا می‌کنند که رژیم TLC کلسترول بد خون (LDL) را بین ۸ تا ۱۰ درصد در عرض ۶ هفته کاهش می‌دهد.

رژیم TLCچیست؟

رژیم TLCبر اساس کنترل مقدار کالری دریافتی مورد نیاز برای حفظ وزن ایده آل پایه گذاری شده است. شما و پزشکتان یا یک متخصص یا کارشناس تغذیه میزان کالری دریافتی ایده آل روزانه را محاسبه می کنید. این مقدار کالری بر اساس جنسیت، قد، میزان فعالیت و سایر فاکتورها محاسبه می شود.

 اینکه شما این کالری را از کدام منابع غذایی دریافت کنید بسیار مهم است، به خصوص اگر قصد کاهش وزن دارید بنابراین بر طبق دستورالعمل TLC شما باید:

– میزان مصرف چربی اشباع را به زیر 7 درصد از کالری روزانه ی خود محدود کنید و کل چربی مصرفی باید 25 تا 35 درصد از کالری مصرفی شما را تأمین کند.

– میزان مصرف کلسترول روزانه ی خود را به زیر 200 میلی گرم کاهش دهید.

– میزان مصرف سدیم را به زیر 2400 میلی گرم در روز محدود کنید.

– فعالیت فیزیکی خود را افزایش دهید. حداقل نیم ساعت در 5 روز هفته همچنین باید میزان مصرف فیبرهای محلول را از طریق مصرف میوه جات وسبزیجات تازه افزایش دهید.

چنانچه رژیم غذایی و ورزش نتوانست میزان ناسالم کلسترول LDLرا در بدن شما کاهش دهد، شاید لازم باشد با پزشک خود در مورد مصرف داروهای پایین آورنده ی کلسترول صحبت کنید.

رژیم TLC چگونه عمل می کند؟

تحقیقات نشان داده است که چربی های اشباع در رژیم غذایی می تواند موجب افزایش کلسترول بد دربدن ما گردد. رژیم TLCطوری طراحی شده است که میزان چربی اشباع مصرفی را به حداقل رساند تا به کاهش کلسترول LDLخون شما کمک کند. نکته ی مهم جایگزین نمودن چربیهای اشباع با چربیهای غیر اشباع است، نه اینکه از هر دو چربی استفاده شود . شما نباید فقط چربی های سالم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

چربیهای اشباع دردمای اتاق به حالت جامد در می آیند این نوع چربیها از طریق خوردن محصولات جانوری مانند گوشت، تخم مرغ و مواد لبنی وارد بدن می شوند. همچنین دربرخی گیاهان مانند نارگیل و  نخل وجود دارند. غذاهای فرآوری شده  نظیر کره ی بادام زمینی نیز حاوی مقادیر زیادی چربی اشباع هستند و چنانچه نمی توانید از آن خوردن صرفنظر کنید باید درخوردن آنها بی نهایت احتیاط کنید.

چربی های غیر اشباع در دمای اتاق مایع هستند. سالم ترین چربی های غیر اشباع  عبارتند از : روغن زیتون، روغن بادام زمینی و روغن کانولا.

در رژیم TLC باید به روش زیر عمل كنید:

– كمتر از %7 كالری روزانه تان را از چربی اشباع تامین كنید. كاهش چربی اشباع مهمترین تغییر غذایی در جهت كاهش كلسترول است.

– روزانه كمتر از 200 میلی گرم كلسترول مصرف كنید.

– كالری روزانه خود را طوری تنظیم كنید كه در وزن طبیعی باقی بمانید.

اگر LDL– كلسترول شما همچنان بالا بود و با رژیم TLC كاهش نیافت، باید مجدداً به پزشك و متخصص تغذیه مراجعه كنید. در این صورت احتمالاً در كنار رژیم TLC، باید از داروهای كاهش دهنده كلسترول استفاده كنید. فراموش نكنید كه حتی با مصرف دارو، به رژیم TLC نیز نیاز دارید.

مزایا 

– این رژیم غذایی در محدوده ی قابل قبولی برای دریافت مقادیر پروتئین، کربوهیدرات، چربی و دیگر ریز مغذی ها قرار میگیرد و آن را فراهم می کند.

– قلب سالم

– رژیم غذایی تائید شده

معایب

– حصول نتیجه به خود فرد وابسته است

– توجه به لیبل های مواد غذایی

رتبه بندی

رژیم غذایی TLC در بین تمام رژیم های غذایی موجود رتبه ۲ را دارد. این ۳۸ رژیم غذایی براساس کارشناسی های صورت گرفته سلامتی رتبه بندی شده اند.

– رتبه ۲ در بین رژیم های غذایی موجود

– رتبه ۷ در بین رژیم های غذایی با الگوی غذایی سالم

– رتبه ۲ در بین رژیم های سلامت قلب

– رتبه ۱۲ در بین رژیم هایی با پیروی آسان

– رتبه ۱۴ در بین رژیم های دیابتی

– رتبه ۱۶ برای رژیم های کاهش وزن

– رتبه ۱۷ در بین رژیم های کاهش وزن سریع

TLC چقدر هزینه دارد؟

صرف نظر از هزینه های معمول مواد غذایی، هزینه اضافی دیگری وجود ندارد.

سلامتی و تغذیه:

برکسی پوشیده نیست که رژیم غذایی TLC  یک رژیم با الگوی غذایی سالم است و اغلب کارشناسان عقیده دارند که نقش مواد مغذی موجود در این رژیم غذایی مانند فیبر و کلسیم برسلامتی به اندازه چربی های اشباع نیست و تاکنون مدارکی مبنی بر خطرات و عوارض جانبی این رژیم به دست نیامده است و این رژیم غذایی هیچ گونه عارضه ای برای کودکان و نوجوانان نداشته است .

نقش ورزش کردن در رژیم غذایی TLC:

بهتر است در کنار این رژیم غذایی حداقل ۳۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط مانند پیاده روی تند در بیشتر روزهای هفته داشته باشید.

فعالیت بدنی منظم به پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی، دیابت و اضافه وزن کمک می نماید و منجر به افزایش سطح انرژی بدن می شود.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:

در مورد مضرات رژیم کم چرب چه می دانید؟

رژیم متعادل برای کاهش و کنترل فشار خون

معرفی ۵ غذای رژیمی و ساده برای لاغری و تناسب اندام