سکته مغزی

بیماری فیبریلاسیون دهلیزی یکی از بیماری های خطرناک می باشد که پیامد آن بروز سکته مغزی می باشد. عواملی مانند پرفشاری خون، مصرف سیگار، دیابت و چاقی باعث بروز این بیماری می شوند. در این مقاله از دکتر سلام به پیامدهای بیماری فیبریلاسیون دهلیزی پرداخته ایم. پیشنهاد می کنیم که این مقاله را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

متخصص الکتروفیزیولوژی قلب گفت: تشکیل لخته خون در قلب و پرتاب آن به نقاط مختلف عروق بدن، مهمترین نگرانی در مورد بیماری فیبریلاسیون دهلیزی است که می‌تواند منجر به سکته مغزی شود.

مجید حق جو متخصص الکتروفیزیولوژی قلب با بیان اینکه شیوع بیماری فیبریلاسیون دهلیزی بنا به سن و جنسیت در جوامع مختلف متفاوت است، اظهار کرد: با افزایش سن شیوع این بیماری بیشتر می شود به گونه‌ای که در افراد زیر ۶۰ سال کمتر از دو دهم درصد و در افراد بالای ۸۰ سال تا ۱۷درصد نیز می‌رسد.

استاد و عضو هیات علمی مرکز آموزشی، تحقیقاتی درمانی شهید رجایی افزود: این بیماری در مردان بیشتر است و عواملی چون پرفشاری خون، بیماری‌های دریچه‌ای و ساختاری قلب مثل کاردیومیوپاتی، دیابت، مصرف سیگار، چاقی، تیروئید و مصرف الکل نقش اثرگذاری در بروز و شیوع آن دارد.

وی با اشاره به اینکه در چند سال اخیر موفقیت‌ها و رخداد‌های خوبی در خصوص این بیماری اتفاق افتاده است، تصریح کرد: مهمترین نگرانی در مورد این بیماری نسبت به سایر آریتمی‌های قلبی، تشکیل لخته خون و پرتاب آن به نقاط مختلف عروق بدن است که میتواند منجر به سکته مغزی، نابینایی، صدمه به احشاء، کبد، کلیه و حتی سکته قلبی شود.

حق جو با اشاره به اینکه جلوگیری از علائمی، چون تپش قلب، تنگی نفس، نارسایی قلب، سردرد و سرگیجه است؛ ادامه داد: باید در ابتدایی‌ترین اقدامات جلوی ایجاد لخته در قلب و حرکت آن به سایر نقاط بدن گرفته شود.

این متخصص الکتروفیزیولوژی قلب گفت: متاسفانه در زمینه پیشگیری از ایجاد لخته، سال‌ها فقط دارو وارفارین را در اختیار داشتیم که نیاز به آزمایش های مرتب و منظم انعقادی خون، رعایت نکات مختلف غذایی و تغذیه‌ای همچنین احتمال خونریزی‌های ناگهانی وعوارض مختلف بود.

به گفته وی، امروزه نسل جدیدی از دارو‌های ضدانعقادی از جمله دابیگاتران و ریواروکسابان (زالربان)، بسیاری از نگرانی‌ها و نیاز به پایش و مراقبت‌های خاص محدود شده است.

استاد و عضو هیات علمی مرکز آموزشی، تحقیقاتی درمانی شهید رجایی با بیان اینکه متخصصان در بسیاری از مواقع با وارفارین مشکل داشتند، گفت: در خصوص این داروی قدیمی، عدم تعادل در مصرف دارو یا منطبق با نیاز بدن موجب خونریزی یا حتی برعکس موجب لخته شدن خون می‌شد، همچنین مصرف غذا، آنتی بیوتیک و برخی دارو‌ها متاسفانه در عملکرد دارو‌های قدیمی تاثیر سوء ایجاد میکرد، ولی خوشبختانه بسیاری از دارو‌های جدید این مشکلات را ندارند.

وی با یاد آوری این نکته که درمان‌های غیردارویی موسوم به کاتتر ابلیشن نیز توسعه چشمگیری داشته است؛ اظهار کرد: این درمان‌ها بدون جراحی و تقریبا همانند آنژیوگرافی انجام می‌شود که میتواند موجب درمان اساسی و قطعی فیبریلاسیون دهلیزی شود.

به گفته وی، کرایوبالون ابلیشن، آخرین متد نوین محسوب میشود که تحت عنوان فریز شناخته شده است واز سوی دیگر تا مدت‌ها از امواج رادیوفرکوئنسی برای درمان این عارضه استفاده میشد، اما امروز از انرژی گرمایی یا سرما استفاده میشود.

سکته مغزی

این متخصص الکتروفیزیولوژی قلب افزود: طراحی نوعی بالن که قابلیت انتقال سرمای مخصوصی دارد کارآیی و بازده تکنیک از ۶۰ تا ۷۰ درصد در گذشته را به حدود ۸۵ درصد ارتقا داده است همچنین احتمال عود مجدد را کاهش داده و در کوتاهترین زمان با بیشترین بازده قابل انجام خواهد بود.

عضو ارشد انجمن الکتروفیزیولوژی قلب با تاکید بر اینکه امروزه از درمان‌های کاتتر ابلیشن در بیماران جوانتر، حتی گاهی اوقات قبل از دارو درمانی به عنوان خط اول درمان استفاده می‌شود، گفت: در خصوص دارو‌های کنترل ضربان قلب نیز دارو‌های جدیدی به بازار عرضه شده است. جعبه ابزار درمان A.F اکنون کاملتر از گذشته است و راه‌های متعددی برای درمان بسته به سن، جنس و میزان بیماری در اختیار داریم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر میزان شیوع این بیماری در کشور حدود ۲ درصد است، گفت: تپش قلب شایعترین علامت این بیماری محسوب می‌شود، اگرچه در حالت استراحت نیز این تپش ناگهانی محسوس است و احساس دلشوره، تنگی نفس، سرگیجه و حتی بیهوش شدن سایر علائمی است که در هر هر فرد با دیگری تفاوت دارد.

حق جو با هشدار در خصوص اینکه متاسفانه گاهی اوقات اولین علامت این بیماری سکته مغزی و یا پرتاب لخته به سایر نقاط بدن و حتی نارسایی قلبی است، بیان کرد: با توجه به اهمیت فراوان این بیماری در دنیا روزی را تحت عنوان روز جهانی فیبریلاسیون دهلیزی قرار داده اند، چون میتواند در واقع صدمه اقتصادی و انسانی جبران ناپذیری وارد کند.

لازم به ذکر است امسال برای نخستین بار است که روز جهانی فیبریلاسیون دهلیزی با حضور بیماران، افراد بالای ۶۰ سال، خانواده‌ها و پزشکان در بیمارستان قلب شهید رجایی، صبح شنبه ۱۸ شهریور ۹۶ به همت انجمن قلب ایران و داروسازی عبیدی در محل سالن همایش هتل قلب بیمارستان رجایی تهران برگزار میشود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان