فواید تمرین درمانی فیزیوتراپیست ها

کسانی که دچار سکته مغزی ، شکستگی و دردهای عضلانی می شوند نیاز به درمان های فیزیوتراپیست ها پیدا میکنند. تمریناتی که فیزیوتراپیست ها به این افراد میدهند کمک زیادی به بازگرداندن توان عضلانی به اندام های آن ها خواهند کرد.


یک عضو انجمن علمی فیزیوتراپی ایران در آستانه روز جهانی فیزیوتراپی اهمیت تمرین درمانی از دیدگاه متخصصین فیزیوتراپی را تشریح کرد.

پریسا ارزانی، اظهار داشت: جمعه هشت سپتامبر روز جهانی فیزیوتراپی است و کنفدراسیون جهانی فیزیوتراپی شعار امسال را ” فعالیت بدنی برای زندگی” قرار داده و از همه فیزیوتراپیست‌ها خواسته است این سه پیام کلیدی را منتشر کنند:

همه آحاد جامعه نیاز دارند از نظر بدنی و جسمانی فعال باشند

فیزیوتراپیست ها میتوانند فعالیت بدنی را با زندگی روزمره شما هماهنگ کنند

در هر رده سنی که باشید یک فیزیوتراپیست می‌تواند شما را در زمینه فعالیت بدنی مناسب راهنمایی کند

مسئول کمیته آموزش انجمن فیزیوتراپی تهران عنوان کرد: فیزیوتراپیست‌ها از نظام سلامت می‌خواهند به رسالت جهانی این رشته نگاه دوباره ای کنند و در کنار تمرین درمانی به نیاز جامعه درمانی و بیماران که همان دکترای حرفه ای فیزیوتراپی است توجهی بیش از پیش کند.

وی تصریح کرد: خدمت تمرین درمانی یا ورزش درمانی هویت اصلی رشته فیزیوتراپی است همانگونه که یک جراح بدون چاقو جراحی، یک نقاش بدون قلم مو در ذهن نمی‌آید، یک فیزیوتراپیست بدون تمرین درمانی فیزیوتراپیست نیست. در عرصه آموزشی فیزیوتراپی هیچ کدام از واحدهای درسی اختصاصی رشته فیزیوتراپی در تمامی مقاطع اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترای حرفه ای و دکترای تخصصی بدون تمرین درمانی آموزش داده نمی‌شوند. در عرصه بالینی نیز تمرین درمانی برای تمامی بیماران نیازمند فیزیوتراپی خدمتی ضروری و حیاتی است.

فیزیوتراپیست ارزانی ادامه داد: با پیشرفت علم و دانش فیزیوتراپی خدمات بر اساس مطالعات گسترده و جامع بیماران انتخاب می‌شود در این میان خدمت تمرین درمانی به گواهی منابع متقن علمی در تمامی اختلالات اسکلتی عضلانی, ورزشی, بیماران سکته مغزی, ضایعه نخاعی و … بیشترین مزیت را دارد.

وی عنوان کرد: اما آنچه که در ویرایش سوم کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت شاهدیم حذف خلق الساعه این خدمت حیاتی بر خلاف هویت و رسالت جهانی این رشته است که این امر منجر به ضرر و زیان غیر قابل بازگشت بیماران و مددجویان خواهد شد در نهایت نیز شاهد به درازا کشیدن بیماری‌ها و ضرر اقتصادی به سازمان‌های بیمه گر خواهیم بود.

ارزانی عنوان کرد: جامعه فیزیوتراپی از سیاستگذاری نظام سلامت انتظار دارد با بازبینی فوری و اصلاح این نواقص این اشتباه مهلک را جبران کنند و از آلام بیماران بکاهد.

تسنیم