اگر دوست دارید که حیوان خانگی داشته باشید ولی نمی‌دانید چه حیوانی برای شما و شرایط شما مناسب است، ما در این مطلب به شما در انتخاب حیوان خانگی مناسب کمک خواهیم کرد. اگر در خانه کودک نوپایی دارید و منزل شما هم آپارتمانی است، به شما توصیه می کنیم برای نگهداری حیوان خانگی به سر و صدای حیوان و اندازه آن توجه ویژه ای داشته باشید.

در این قسمت شما را با حیوانات خانگی و شرایطی که برای نگهداری از هر حیوان لازم است آشنا خواهیم کرد تا بتوانید از بین انواع حیوانات خانگی بهترین و سازگارترین حیوان را متناسب با شرایطتان انتخاب نمایید.

سگ های خانگی

اگر به دنبال سگ های خانگی هستید حتماً اطمینان حاصل کنید که جای کافی در خانه و زمان کافی در زندگی خود برای آن دارید. سگ‌ها دوست دارند زیاد راه بروند و اگر شما فردی هستید که به میزان زیاد سرکار می‌روید سگ نمی‌تواند حیوان خانگی خوبی برای شما باشد.

گربه خانگی

اگر گربه خانگی دوست دارید می‌بایست درخانه از وسایلی استفاده کنید که ضد خش باشد و گربه نتواند به اثاثیه‌ی شما آسیب بزند. امکان دارد گربه‌ای داشته باشید که همواره در خانه از آن نگهداری می‌کنید، در این حالت شما باید اسباب‌بازی‌هایی داشته باشید تا حوصله‌ی گربه سر نرود.

پرنده

اگر شما به دنبال یک پرنده مانند مرغ عشق و یا طوطی هستید، اطمینان حاصل کنید که شما فضای کافی برای قفس دارید و اینکه در آن قفس به‌خوبی بسته می‌شود. این حیوانات به امنیت نیاز دارند.

ماهی

بهترین انتخاب برای خانواده‌های دارای کودک یا حتی نوزاد برای یک زمان محدود یا مکان محدود ماهی قرمز می‌باشد. به عنوان پایه کار می‌توانید به سراغ یک تنگ با یک جفت ماهی بروید یا یک آکواریم با جزییات بیشتر را بر پا کنید. ماهی قرمز به وسیله غذای ماهی موجود در فروشگاه‌های حیوانات خانگی روزانه تغذیه می‌شود. جای نگهداری یا مخزن باید هر هفته تمیز شود. ماهی قرمز در دمای 60 تا 70 درجه فارنهایت بهترین حالت را برای شنا کردن دارد. اگر از ماهی قرمز به خوبی مراقبت شود، می‌تواند برای پنج تا هفت سال زندگی کند و میدانیم که تا بیش از سی سال هم می‌تواند زندگی کند!

همستر

اگر شما به دنبال یک همستر، خوکچه‌ی هندی و یا موش صحرایی هستید باید یک قفس داشته و اطمینان حاصل کنید که آن را به‌طور مرتب تمیز می‌کنید. عوامل زیادی برای این نوع حیوانات وجود دارند مانند محل خواب، آب، یک محل پنهان شدن و غذا، این نوع حیوانات به جفت هم نیاز دارند.

لاک پشت

بهترین انتخاب برای دست‌آموز کردن تدریجی یک حیوان خانگی برای خانواده‌هایی که بچه‌های نوپا دارند لاک‌پشت است. لاک‌پشت به مخزنی که حداقل گنجایش 40 گالن آب را داشته باشد و محیطی که نور لامپ در آن می‌تابد احتیاج دارد. دمای ایده‌آل وابسته است به نوع لاک‌پشت، اما به طور کلی دمای مخزن باید در طول روز حدود 80 درجه و در شب 70 درجه فارنهایت نگه داشته شود. برای تعیین چگونگی تغذیه لاک‌پشت‌تان با مغازه‌های حیوانات خانگی مشورت کنید. احتمالاً اگر از لاک‌پشت به درستی مراقب شود 30 تا 40 سال زندگی می‌کند.

قورباغه

بهترین انتخاب برای رسیدن به یک حیوان خانگی برای خانواده‌هایی که وقت کافی و بچه کوچک دارند قورباغه است. قورباغه انصافاً یک حیوان خانگی پرکار است یعنی وقت زیادی از شما می‌گیرد. آنها به یک آکواریوم که به خوبی تهویه می‌شود یا به محیطی که کاملاَ آب باشد یا بخشی آب و بخشی محیط خشک باشد احتیاج دارند. دما باید با گرمای لامپ حفظ شود. قورباغه‌ها به طور نمونه تخم گونه‌های مختلف سوسک، حشرات و لاروها را می‌خورند. در صورت مراقب صحیح از قورباغه‌ها میانگین عمر آنها بین 5 تا 15 سال است.

خوکچه هندی

بهترین انتخاب برای دست‌آموز کردن تدریجی یک حیوان خانگی برای خانواده‌هایی که بچه‌ دارند خوکچه هندی است. خوکچه هندی به یک قفس فلزی یا محیطی که به خوبی تهویه شود احتیاج دارد. ته ظرف نگهداری از خوکچه هندی باید توسط کاغذهای رنگی که به صورت نوارهای باریکی بریده شده است یا علف خشک پر شود که هر هفته باید دو بار عوض شوند. برای خوکچه هندی پیشنهاد ما به عنوان غذای مخصوص او اسفناج، کاهو، هویج، سیب و غیره می‌باشد. لازم است ناخنهایشان هر چهار تا شش هفته یکبار کوتاه شود. در صورت مراقبت صحیح از خوکچه هندی به طور متوسط 4 تا 8 سال زندگی می‌کند.

خرگوش

اگر به دنبال یک خرگوش هستید حتماً اطمینان حاصل کنید که در داخل خانه برای آن‌ها فضای کامل دارید. آن‌ها حیوانات خانگی خوبی هستند و یک قفس نمی‌تواند محل خوبی برای آن‌ها باشد. خرگوش به محیطی سرزنده، غذا و آب نیاز دارد.

حیوانات خانگی جیبی

اگر می خواهید کمی عجیب شوید، شاید بخواهید موج جدید “حیوانات خانگی جیبی” را در نظر داشته باشید که در چند سال اخیر رونق پیدا کرده اند.

بادپر شکری ها، جوجه تیغی های اهلی (Pygmy Hedgehogs) و امثال آن ها حیوانات خانگی جالبی می سازند. در خاطر داشته باشید که این حیوانات شبانه هستند و ممکن است که با برنامه ی شما همراه نباشند. بادپر شکری های بهتر است که جفتی از جنسیت خود داشته باشند، و هر چقدر که جوانتر باشند وقتی که آن ها را می گیرید، همان قدر امکان بیشتری برای وفق پیدا کردن ان ها با صاحبشان وجود دارد. بادپر شکری ها فضاهای بزرگتر را به همرا یک کیسه ی آویز بیشتر ترجیح می دهند تا در آن احساس امنیت و آرامش کنند.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:

چکاپ سلامتی حیوان خانگی

مسافرت هوایی با حیوان خانگی

از بین بردن آلودگی های حیوان خانگی از روی فرش