سگ پودل به عنوان سگ شکارچی و باربر در اروپا برای مدت های مدیدی استفاده می شده است. هم چنین از این سگ به عنوان نوعی شناگر حساس نیز استفاده می شده است. این سگ را به منظور کاستن از وزن پوشش خارجی اش در آب، پیرایش می کنند.

تاریخچه

منشاء این نژاد کشور فرانسه می باشد. اسم سگ از واژه آلمانی Pudel به معنی شناور در آب گرفته شده است. این نژاد بعنوان سگ ملی فرانسه مطرح می باشد. در زبان فرانسه ای به آن caniche گفته می شود. Poodle طرفداران زیادی در کشورهای مختلف دارد. سگ های این گروه دارای پوزه بلندی می باشند. آنها قادرند شکار خود را از آب گرفته و با خود به خشکی بیاورند.

در واقع اجداد این سگ شناگران بسیارماهری بودند. پودل در اصل برای شکار اردک بکار می رفت و بتدریج به یک سگ خانگی و همدم تبدیل شده است. جالب است بدانید این حیوان فوق العاده باهوش و با محبت بوده و بیشتر از هر سگ دیگری استعداد یادگیری کلمات را دارد.

انواع سگ پودل

۳ نوع سگ پودل شناخته شده است:

1- استاندارد یا بزرگ

2- مینیاتور یا متوسط

3- عروسکی یا بسیار کوچک

تمام ۳ گونه بجز از نظر اندازه، مشابه می باشند. پودل به نظر بسیار فعال و باهوش بوده، از ساختار بدنی خوب و متناسبی برخوردار بوده و با غرور و تکبر خاصی راه می رود.

مشخصات پودل استاندارد

ظاهرعمومی:

نژادی است بسیارفعال، باهوش و با ظاهری مغرور. سگی است پر سر و صدا. آرایش آن می بایست صحیح و در صورت شرکت در نمایشگاه بصورت استاندارد صورت گیرد.

چشم ها:

تیره رنگ، تخم مرغی شکل و وضعیت آن طوری است که ایجاد یک حالت هوشیاری در سگ می کند. گوشها آویزان و چسبیده به سر هستند و در حد کمی پائین تر از سطح چشمها واقع می شوند. جمجمه بطور متوسطی گرد است. پوزه طویل می باشد.

گردن:

قوی و طویل است بطوری که سر را مغرورانه بالا نگه می دارند. خط پشت مسطح است.

بدن:

سینه عمیق و بطور متوسطی پهن می باشد. کمرکوتاه، پهن و عضلانی است.

دم:

صاف و بالا نگه داشته می شود و نباید حالت فر خورده داشته باشد.

دست ها:

قوی است. کتفها عضلانی بوده و ستیغ کتف بخوبی رو به عقب قرارمی گیرد و طول آن تقریبا با طول بازو برابر است. ساعدها موازی یکدیگر و عمود بر زمین می باشند. وقتی از پهلو به حیوان نگاه می شود آرنج دقیقا  در زیر برجستگی کتف وشانه است.

پاها:

در نمای خلفی موازی یکدیگرند . زانوها به خوبی خمیده هستند . طول ران وساق با هم برابراست.

پنجه ها:

پنجه ها بیشترتخم مرغی شکل و کوچک با انگشتانی خمیده هستند.

پوشش خارجی

کیفیت پوشش خارجی:

1- فرفری: موها ذاتا خشن و متراکم است.
2- نخی: درناحیه ران حالت آویزان دارند و در ناحیه سطح بدن سر و گوشها از طول بیشتری برخوردارهستند.

رنگ

رنگ مو باید همسان با رنگ پوست باشد. در مورد پوستهای خاکستری، نقره ای، قهوه ای وکرمی ممکن است سایه های متفاوتی از همان رنگ در موها جلب نظرکند.

رفتار

بسیارفعال، پر سر و صدا و باهوش

اندازه

پودل استاندارد دارای ارتفاعی بیش از 38 سانتیمتر در جدوگاه است. (سگهای کوچکتر از این اندازه را نمی توان به عنوان پودل استاندارد در مسابقات شرکت داد). پودل منیاتور دارای ارتفاع 38 سانتیمتر یا کمتر در جدوگاه است. حداقل اندازه در این نوع 25 سانتیمتر می باشد. نوع توی پودل (Toy Poodle) دارای ارتفاع 25 سانتیمتر یا کمتر در ناحیه جدوگاه است.

خلق و خو

پودل نژادی شاداب، مغرور و حساس است و استعداد زیادی در آموختن دارد. این نژاد را ه و روش ها را به خوبی می آموزد و برای آموزش درسیرک ایده آل است. برخی از صاحبان این سگ ادعا می کنند که پودل می تواند معنای کلمات را درک کند! پودل از تنها ماندن عذاب می کشد و با غریبه ها زیاد خو نمی گیرد برهمین اساس بهتر است تا در زمان تولگی آنرا اجتماعی کرد. با سایر سگ ها و حیوانات مهربان است.

مشکلات سلامتی

طول عمر زیاد دارد. بیماری های ژنتیکی شایع است. بیماری شبکیه چشم پیش رونده که می تواند موجب نابینایی گردد. آلرژی پوستی در این نژاد شایع است بخصوص حساسیت به شامپو ، قیچی و رنگ مو (برای نمایش). از دیگر بیماریها می توان به عفونت چشم و بینی اشاره کرد که با ریزش آب از بینی همراه می باشد. دیابت و بیماری قلبی نیز شایع است.

شرایط نگهداری

برای زندگی آپارتمانی ایده آل است. در خانه فعال و پر جست و خیز می باشد و نیازی به حیاط برای نگهداری ندارد.

فعالیت بدنی

به پیاده روی علاقه دارد اصولاً دویدن در محیطی آزاد و امن آنها را در شرایط بدنی متعادلی حفظ خواهد کرد. اصولاً نوع مینیاتور آن به فعالیت بدنی کمتری نسبت به انواع دیگر نیاز دارد.

طول عمر

در حدود 12-15 سال

آراستن

به آراستن زیادی نیاز دارد. بصورت منظم باید استحمام شود و ناخن هایش را باید هر شش تا هشت هفته کوتاه کرد. گوشها باید مرتبا بازدید شود تا از عدم عفونت آن اطمینان حاصل کنید و گاهی اوقات نیز لازم است که موهای داخل گوش کوتاه شود. ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است و برای آنهایی که نسبت به موی حیوانات آلرژی دارند مناسب می باشد.