کهیر

کهیر به نقاط قرمز روی سطح پوست گفته می شود که باعث ایجاد خارش و تشکیل جوش می شود. بروز کهیر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در این مقاله از دکتر سلام راهکارهای موثر خانگی برای درمان کهیر را آماده کرده ایم. توصیه ما این است که حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

کهیر نقاط قرمز روی سطح پوست است که می خارد و باعث تشکیل جوش می شود. گاهی نیز متورم می شود. کهیر معمولا به طور ناگهانی ظاهر می شود و گاهی اوقات به خاطر واکنش های آلرژیک یا نیش حشرات است. کهیر برای واکنش به هیستامین تشکیل می شود که باعث تورم بافت های اطراف و قرمزی می شود. هیستامین و دیگر مواد شیمیایی باعث می شوند رگ های خونی گشاده شده و باعث نشت مایعات از رگ ها و تورم و خارش می شود.

چقدر طول می کشد کهیر ناپدید شود؟

کهیر معمولا 24 ساعت طول می کشد اما در برخی موارد چند روز تا چند ماه طول می کشد تا بهبود یابد. کهیر با توجه به مدت زمان بهبود دسته بندی میشود:

کهیر حاد: کهیری که در کمتر از 6 هفته ناپدید می شود. از هر 5 نفر در انگلستان، یک نفر در زندگی تحت تاثیر این نوع کهیر قرار می گیرد.
کهیر مزمن: که نادر است و معمولا بیش از 6 هفته طول می کشد ناپدید شود و معمولا سال ها باقی می ماند. این نوع کهیر از هر 200 نفر بر یک نفر در انگلستان تاثیر می گذارد.

کهیر چه شکلی است؟

علامت اصلی کهیر قرمزی و بالا آمدن پوست است. کهیر می تواند در هر جایی از بدن از جمله صورت، دست ها، لبها، زبان، گلو و گوش دیده شود. کهیر سایزهای مختلفی دارد و نقاط مختلف به هم متصل شده و سطح بزرگتری را ایجاد می کنند.

علائم کهیر

پوست قرمز و بالا آمده
تورم در اطراف بافت
درد در محل متورم
خارش و سوزش پوست

چه چیزی باعث تشکیل کهیر می شود؟

آزادسازی هیستامین و واکنش های آلرِژیکی که باعث تشکیل کهیر می شوند به دلایل مختلف اتفاق می افتند:

مواد شیمیایی
عناصر تشکیل دهنده غذا
نیش حشرات
داروها


درباره عامل بروز کهیر بیشتر بخوانید


علت کهیر حاد

دلایل اصلی کهیر حاد عبارتند از:

غذاها
داروها
عفونت
نیش حشره
سایر شرایط سلامتی

بعضی از غذاها فقط در حالت خام باعث تشکیل کهیر می شوند و در حالت پخته مشکلی ایجاد نمی کنند. بعضی از افزودنی های غذایی نیز موجب واکنش آلرژیک و تشکیل کهیر می شود. غذاهای رایج که باعث واکنش آلرژیک و تشکیل کهیر می شوند عبارتند از:

آجیل ها
شکلات
ماهی
گوجه فرنگی
تخم مرغ
سویا
گندم
شیر

داروهایی که باعث تشکیل کهیر حاد می شوند عبارتند از:

آسپرین، ایبوپروفن و سایر مسکن های NSAID
داروهای فشار خون بالا
داروهای ضد افسردگی (بخوانید: راه های نجات از افسردگی) مانند هیدروکودون

علت کهیر مزمن

کهیر مزمن به سختی تشخیص داده می شود. اما دلایل کهیر مزمن عبارتند از:

بیماری های خودایمنی
عفونت های بلند مدت
بیماری های هورمونی
استرس

بیماری های مربوط به کهیر مزمن عبارتند از هپاتیت و بیماری های تیروئیدی ( رنج نرمال tsh چقدر است؟) سایر عواملی که باعث تشکیل کهیر مزمن می شوند عبارتند از:

الکل و کافئین
دمای بالا
فشار بر پوست

انواع کهیر

پزشکان کهیر را براساس عامل ایجاد آن تقسیم بندی می کنند:

کهیر فیزیکی:

هنگامی که پوست تحت تاثیر گرما، سرما، نور خورشید، فشار، عرق کردن و ورزش قرار گیرد. کهیرها معمولا در نقاطی که تحت تاثیر قرار گرفته است تشکیل می شوند و بعد از این که عامل ایجاد کننده از بین رفت، ناپدید می شوند.

کهیر پوستی:

کهیر پس از خارش پوست ایجاد می شود.

کهیر خورشیدی:

کهیری که در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می شود.

کهیر Cholinergic:

کهیری که در اثر ورزش، استرس، افزایش دمای بدن و حمام ایجاد می شود.

کهیر pigmentosa:

اغلب بر کودکان تاثیر می گذارد و باعث کهیرهای قهوه ای (لکه های قهوه ای قارچی روی پوست) متمایز به قرمز می شود.

کهیر خودایمنی:

کهیرهای مرتبط با بیماری خودایمنی، مانند لوپوس ( بیماری لوپوس چیست و درمان آن) یا آرتریت روماتوئید (راههای کاهش درد روماتیسم)

کهیر واسکولیت:

واسکولیت که در آن رگهای خونی کوچک زیر پوست ملتهب می شوند.

کهیر ایدیوپاتیک:

علت مشخصی در بر ندارد، اما استرس ممکن است یک دلیل آن باشد.

کهیر

درمان خانگی کهیر

کهیر به تورم ناگهانی و قرمز بر روی پوست گفته می شود.
کهیر توسط یک واکنش آلرژیک در اثر ماده ای که خورده اید یا با آن مواجه شده اید، ایجاد می شود. با توجه به واکنش های آلرژیک، بدن شما یک پروتئین به نام هیستامین آزاد می کند که به نوبه خود باعث خارش، تورم، قرمزی و بسیاری از علائم دیگر می شود.
برخی از عوامل ایجاد کننده کهیر، غذاهای خاص (آجیل، شکلات، ماهی، گوجه فرنگی، تخم مرغ، انواع توت ها و شیر)، لاتکس، مواد شیمیایی، گرده، مکمل های غذایی، نیش حشرات، عفونت ها، داروها و یا زخم ها هستند.
همچنین، هنگامی که بیش از حد گرم می شوید یا زمانی که در تابستان به خارج از خانه می روید، یا در معرض آب یخ یا در نتیجه استرس، کهیر تشکیل می شود. علاوه بر این، بسیاری از موارد کهیر ایدوپاتی هستند، به این معنی که علت شناخته شده ای برای این بیماری وجود ندارد.
بثورات کهیر معمولا در شکل ها و اندازه های مختلف ظاهر می شوند و باعث خارش می شوند. آنها در عرض چند دقیقه بعد از قرار گرفتن در معرض عامل آلرژی زاد ظاهر می شوند یا ممکن است واکنش تاخیری بعد از دو ساعت داشته باشید.
در حالی که کهیر می تواند ناراحت کننده باشد، معمولا بی ضرر است و در عرض چند ساعت یا چند روز ناپدید می شود. با این حال، همیشه می توانید در آشپزخانه و باغچه موادی برای درمان خانگی کهیر پیدا کنید.

در اینجا ده روش خانگی برای درمان کهیر ذکر شده است.

کمپرس سرد

بیشتر متخصصان آلرژی پوست، کمپرس سرد را به عنوان بهترین درمان موضعی طبیعی برای کهیر عنوان می کنند. دمای پایین باعث انقباض رگ های خونی و جلوگیری از انتشار بیشتر هیستامین می شود. این به نوبه خود تورم، التهاب و خارش را کاهش می دهد.

یک تکه یخ را در پارچه قرار دهید. آن را به مدت 10 دقیقه، سه تا چهار بار در روز بر روی پوست آسیب دیده قرار دهید.
همچنین می توانید حمام یا دوش خنک بگیرید تا پوست ملتهب آرام شود.

توجه: هرگز یخ را مستقیما بر روی پوست قرار ندهید.

جوش شیرین

جوش شیرین یکی دیگر از داروهای محبوب برای کهیر است. خواص ضد التهابی آن باعث کاهش التهاب و خارش می شود.

نصف یک فنجان جوش شیرین را به حمام پر از آب گرم اضافه کنید. آن را به خوبی مخلوط کنید و سپس در این آب 20 تا 30 دقیقه بمانید.
دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک کاسه کوچک بریزید. آب به اندازه کافی اضافه کنید. خمیر را در منطقه آسیب دیده قرار دهید. 10 دقیقه بماند سپس آن را با آب گرم بشویید.

می توانید از هر یک از این درمان ها یک بار در روز استفاده کنید.

سرکه سیب

سرکه سیب یکی دیگر از داروهای مناسب برای کهیر است. خواص آنتی هیستامین آن کمک می کند تا التهاب کاهش یابد و پاسخ سیستم ایمنی بدن را تنظیم می کند. همچنین نقش کلیدی در بازگرداندن سلامت کلی پوست دارد.

دو فنجان سرکه سیب را به حمام پر از آب گرم اضافه کنید. 15 تا 20 دقیقه بطور روزانه در آن بمانید.
سرکه سیب را با مقدار برابر آب رقیق کنید و آن را برای شستن پوست آسیب دیده دو یا سه بار در روز استفاده کنید.
همچنین می توانید یک یا دو قاشق چای خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب مخلوط کنید. برای بهبود طعم، کمی آبلیمو و عسل اضافه کنید. این مخلوط را سه بار در روز بنوشید.

این درمان را تا زمانی که بهبودی را مشاهده کردید استفاده کنید.

جو دوسر

جو دوسر برای درمان کهیر مفید است. خواص ضد التهابی و تسکین دهنده آن کمک می کند تا خارش کاهش یابد و به سرعت پوست شما بهبود یابد.

یک فنجان جوش شیرین و دو فنجان جودوسر را مخلوط کنید. این مخلوط را به حمام پر از آب گرم اضافه کنید. آن را به خوبی مخلوط کرده و در این آب برای حداقل 15 دقیقه بمانید. دو بار در روز برای بهبودی در این حمام بمانید.
دو فنجان بلغور جو دوسر، دو قاشق غذاخوری آرد ذرت و آب کافی برای تشکیل خمیر را با هم مخلوط کنید. خمیر را روی پوست آسیب دیده 15 تا 20 دقیقه بمالید. آن را با آب گرم بشویید. این درمان را یک بار در روز انجام دهید.

زنجبیل

زنجبیل به عنوان یک ماده شیمیایی عجیب برای درمان خواص ضد التهابی و هیستامین استفاده می شود. اساسا، زنجبیل به ژن ها و آنزیم هایی که باعث التهاب می شوند، حمله می کند و به نوبه خود باعث بهبود گردش خون، کاهش تورم و کاهش خارش می شود.

یک چهارم شکر قهوه ای و یک قاشق غذاخوری زنجبیل تازه را در سه فنجان سرکه بگذارید بجوشد. محلول را با آب گرم مخلوط کرده و چندین بار در روز روی پوست آسیب دیده بگذارید.
پوست یک ریشه زنجبیل تازه را بکنید و به آرامی زنجبیل را روی پوست ملتهب قرار دهید. این کار را دو یا سه بار در روز انجام دهید. برای خنک شدن اثر اضافه شده، ریشه زنجبیل را در یخچال می توانید قرار دهید.
همچنین می توانید چای زنجبیل بنوشید یا زنجبیل تازه بجوید.

هر یک از این درمان ها را تا زمانی که پوست شما به طور کامل خوب شود انجام دهید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا یکی دیگر از داروهای طبیعی برای کهیر است. این درمان شامل خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است که در هنگام استفاده موضعی باعث کاهش قرمزی، التهاب و خارش می شود. همچنین، هنگامی که به صورت داخلی مصرف می شود، ایمنی را تحریک می کند و به حذف سموم التهابی کمک می کند.

ژل آلوئه ورا تازه را بر روی پوست آسیب دیده قرار دهید. آن را به مدت 15 دقیقه بگذارید بماند. سپس با آب گرم بشویید. این درمان را چندین بار در روز انجام دهید تا پوست شما به طور کامل بهبود یابد.
همچنین می توانید دو قاشق غذا خوری آب آلوئه ورا را هر روز برای تقویت سیستم ایمنی بدن بنوشید. مصرف این دارو باید توسط کودکان و زنان باردار یا شیرده اجتناب شود.

زردچوبه

زردچوبه به علت خواص ضد التهابی آن شناخته شده است و به تحریک کورتیکواستروئیدهای طبیعی ضد التهابی بدن کمک می کند. همچنین آنتی هیستامین طبیعی و آنتی اکسیدان طبیعی برای کهیر و انواع بیماری های التهابی پوست می باشد.

یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را در لیوان شیر گرم یا آب مخلوط کنید. دو بار در روز این مخلوط را بخورید.
همچنین می توانید زردچوبه را در غذا بیفزایید و یا مکمل های زردچوبه مصرف کنید. اما پیش از مصرف مکمل با پزشک مشورت کنید.

نکته: اگر قرصهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، زردچوبه نخورید.

گزنه

گیاهخواران نیز گزنه را به عنوان درمان مؤثر برای کهیر توصیه می کنند. گزنه دارای آنتی هیستامین طبیعی و خواص ضد التهابی است و تورم، التهاب و خارش را کاهش می دهد.

یک قاشق غذاخوری از برگ گزنه خشک را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. مخلوط را به مدت 10 تا 15 دقیقه بپوشانید. مخلوط را فشار دهید و به آن عسل اضافه کنید. این چای را دو تا سه بار در روز بنوشید تا حال شما بهبود یابد.
می توانید روزانه 5 کپسول 300 میلی گرم گزنه را مصرف کنید. پیش از مصرف کپسول، با دکتر مشورت کنید.

ریحان

ریحان همچنین به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی عمل می کند و از این رو برای درمان کهیر بسیار موثر است. علاوه بر این، می تواند به طور موثر با خارش و التهاب مقابله کند.

یک قاشق غذاخوری برگ های خشک ریحان را در یک کاسه قرار داده و آب گرم را به آن اضافه کنید. شیشه را بپوشانید و آن را خنک کنید. با استفاده از یک پارچه پنبه ای، این مخلوط را در ناحیه آسیب دیده اعمال کنید.
برگ های ریحان تازه را با دست خود له کنید. آنها را به آرامی بر روی کهیرها قرار دهید. اجازه دهید خشک شود و سپس پوست را با آب گرم شستشو دهید.

هر بار که لازم است برای تسکین، از این درمان ها استفاده کنید.

نعناع

با توجه به اثر خنک کنندگی آن، نعناع نیز یک درمان محبوب برای کهیر است. علاوه بر این، دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که به کاهش خارش و سوزش کمک می کند.

دو قاشق چای خوری برگ خرد شده نعناع را در یک فنجان آب جوش به مدت پنج دقیقه خیس کنید. مخلوط را فشار دهید و مایع را در یخچال و فریزر قرار دهید. از این آب نعناع سرد برای شستن پوست ملتهب و تحریک شده چندین بار در روز استفاده کنید.
یک قاشق چایخوری برگ نعناع خرد شده و دو قاشق چای خوری شکر را در یک فنجان آب برای مدت پنج دقیقه بجوشانید. فشار دهید و اجازه دهید سرد شود. این مخلوط را یک بار یا دو بار در روز بخورید.

نکات اضافی

عواملی که باعث تشکیل کهیر می شوند را بنویسید. این کار باعث می شود از مصرف این عوامل بپرهیزید.
برای جلوگیری از سوزش بیشتر پوست، از لباس پنبه ای نرم استفاده کنید.
کاهش استرس می تواند وضعیت شما را بدتر کند.
مقدار ویتامین C در رژیم غذایی خود را افزایش دهید.
از حمام و دوش گرم اجتناب کنید.
تا حد ممکن از نور مستقیم خورشید دور بمانید.

این درمان ها و راهنمایی ها به کاهش شدت کهیر کمک می کند. با این حال، اگر علائم شما بیش از یک هفته باقی بماند یا عوارضی مانند تنگی نفس داشته باشید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

منبع: اوما