چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها نزد ما ایرانیان است. ریشه این گیاه به کشور های شرقی آسیا بازمی گردد. مصرف صحیح چای فواید بسیار زیادی را برای سلامتی در پی دارد. افراد بسیاری هستند که از اضافه وزن رنج می برند. محققان معتقدند مصرف چای تاثیر زیادی در لاغری افراد دارد. با دکتر سلام همراه باشید.

محققان درصدد یافتن راه‌های جدیدی هستند که به کاهش وزن کمک کند. حالا مشخص شده که چای می‌تواند به این هدف کمک کند و این تاثیر به همان میزان چای سبز است.
هم چای سبز و هم چای سیاه (چای معمول مورد استفاده) حاوی پلی فنول است که از آنتی‌اکسیدان‌های قوی است. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که ساختارهای مهم سلولی را مانند دی ان ای و غشاء سلول‌ها را از مواد آسیب‌رسانی مانند رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. مشخص شده که پلی‌فنول‌ها می‌توانند متابولیسم انرژی کبد را به نحوی تغییر دهند که به کاهش وزن کمک کند. پلی‌فنول‌های چای سبز از طریق روده جذب شده و تاثیر ذکر شده را در کبد ایجاد می‌کند.
پلی‌فنول‌های چای سیاه نمی‌توانند از روده جذب شوند و محققان عقیده دارند تاثیر آنها بر وزن افراد از راه دیگر است.
جمعیت باکتریایی روده در افراد چاق و لاغر با یکدیگر متفاوت است و محققان معتقدند این تفاوت از علل مهم فرق داشتن افراد از لحاظ وزنی است. مطالعه جدید نشان داد که مصرف چای سیاه می‌تواند جمعیت نوعی از باکتری‌های روده را که بیشتر در افراد لاغر وجود دارند افزایش داده و تعداد باکتری‌هایی را که بیشتر در افراد چاق دیده می‌شوند کم کند.

به این ترتیب چای سیاه هم می‌تواند همانند چای سبز به کاهش وزن افراد کمک کند.

 

منبع: سپید آنلاین