بر اساس تحقیق دانشمندان امریکایی ، جراحی معده به منظور از بین بردن چاقی از میل انسان به شیرینی می کاهد.

کاهش میل به شیرینی جات به وسیله ی عمل معده

به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام به نقل از سلامت نیوز، به نوشته روزنامه اینترنتی روسی لنتا گروهی از محققان انستیتو کالج پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا به سرپرستی آندراس هاجنال با ازمایش روی موش های ازمایشگاهی میزان فعالیت یکصد و هفتاد سلول عصبی مسول احساس مزه را در موش های چاق و معمولی اندازه گرفتند.

براساس این گزارش وقتی مقداری آب شیرین روی زبان موشها ریخته می شد سلول های عصبی موش های چاق در مقایسه با سلولهای عصبی موشهای سالم فعالیت بیشتری نشان می داد.
سپس محققان روی موشهای چاق عمل جراحی کوچک کردن معده انجام دادند که موثرترین روش برای درمان بیماری چاقی محسوب می شود و طی ان حجم معده کاهش می یابد و روده کوچک به ان متصل می شود. در نتیجه نه تنها حجم غذایی که افراد می خورند کمتر می شود بلکه مقدار غذایی که به روده کوچک می رسد نیز کاهش می یابد.
به گفته محققان پس از عمل جراحی حجم معده موشها بیست تا سی درصد کاهش یافت که همین نتیجه در مورد انسانها هم صادق است.
سپس مشاهده شد واکنش موشهای عمل شده به اب شیرین حالت طبیعی پیدا کرده و در مقایسه با قبل کمتر شده چون میزان فعالیت نرونهای عصبی انها به اندازه موشهای سالم شده است.
علاوه بر این فعالیت گوارشی موش ها هم پس از عمل طبیعی شده است.
به گفته آندراس هانجال نتایج این تحقیقات می تواند موجب ایجاد روش درمان چاقی با درنظر گرفتن مکانیزم های گوارشی شوند که بعد از عمل جراحی معده در بدن ایجاد می شود.