نوزاد

بسیاری از مرگ و میرهای کودکان به خاطر وجود بیماری های مادرزادی قلب می باشد. از جمله این بیماری ها می توان به سوراخ بودن بین بطن و سوراخ بین دهلیزی و تنگی و نارسایی اشاره کرد که از مهم ترین علت های مرگ و میر بین کودکان می باشد.

متخصص بیماری‌های اطفال از کشور سوریه گفت: بیماری‌های مادرزادی قلب، مرگ و میر تعداد فراوانی از کودکان را به دنبال دارد.

محمد یونس در حاشیه کنگره بین المللی CSI ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: این کنگره از نظر سطح علمی بسیار عالی است و این گونه کنگره‌ها در سایر کشورها کمتر دیده می‌شود.

وی افزود: در بسیاری از کنگره‌های علمی در کشورهای اروپایی و آمریکایی شرکت کرده‌ام، اما این کنگره از سطح علمی بسیار خوبی برخوردار است.

یونس در زمینه بیماری‌های مادرزادی قلب و عروق، عنوان کرد: بسیاری از بیماری‌های مادرزادی قلبی از جمله سوراخ بین بطن و سوراخ بین دهلیزی و تنگی و نارسایی در دریچه‌ها و تنگی در آئورت نزولی و … فاقد علامت هستند و به این ترتیب کودک از درد و ناراحتی خاصی شکایت ندارد و ناتوانی خاصی در وی مشاهده نمی‌شود.

وی اشاره کرد: تنها در گروهی از بیماران خاص که تحت عنوان بیماری‌های سیانوتیک شناخته شده‌اند بیمار از بدو تولد یا مدتی بعد از تولد دچار کبود شدگی می‌شود و گاها این بیماران قادر به فعالیت شدید نیست.

این متخصص اطفال بیان کرد: در جهان به دلیل پیچدگی‌های موجود در تکامل سیستم قلب و عروق در دوران جنینی بیماری‌های مادرزادی قلب شایع بوده و شیوع آن 8 در هزار تولد زنده است. این امر در حالی اتفاق می‌افتد که شیوع این بیماری‌ها در جنین و نوزادان سقط شده حدود 20 در 1000 است.

وی تکمیل کرد: اگرچه امروزه اکثر بیماریهای مادرزادی قلب قابل درمان می‌باشند ولی باز هم این بیماری‌ها از مرگ و میر بالای بر خوردارند که امیدواریم با برگزاری این گونه کنگره ها بتوانیم راهی برای کاهش مرگ و میر بیماران قلبی پیدا کنیم.

منبع: تسنیم