کنترل و مدیریت احساس افسردگی

افسردگی با احساساتی مانند تنهایی، احساس پوچی، غمگین بودن، احساس گناه و احساس بی ارزشی همراه است اگر می خواهید مدیریت احساسات خود را در دست بگیرید و مانع افسردگی خود شوید بهتر است به راهنمایی های مشاورین در تنظیم احساسات مغز دقت کنید. خودکشی و انزوای اجتماعی از پیامدهای منفی افسردگی به شمار می روند.

آیا دچار افسردگی هستید؟ افسردگی مانع تنظیم احساسات توسط مغز می شود.

افسردگی می تواند کوتاه مدت (1 یا 2 هفته) و یا بلند مدت (یک سال یا بیشتر) باشد. این که گاهی مثلا وقتی که با وجود تلاش بسیار چیزی را در زندگی از دست بدهید و احساس ناراحتی، تنهایی، نا امیدی کنید، کاملا طبیعی است. ولی همین احساسات اگر از بین نروند و ماندگار شوند، عوارض جسمی ایجاد کنند و زندگی روزانه شما را تحت تاثیر قرار دهند، مشکل ساز خواهند شد. اگر احساس می کنید که دچار افسردگی شده اید حتما باید در اسرع وقت به درمان افسردگی خود بپردازید وبا دکتر و روانشناس مشورت کنید. اگر نسبت به درمان افسردگی خود بی توجه باشید ممکن است ماه ها و سال ها زندگی شما را تهدید کند.

افسردگی
به عواطف و احساسات خود توجه کنید

افسردگی مانع تنظیم احساسات توسط مغز می شود. هر کسی ممکن است گاهی احساس غمگین بودن داشته باشد ولی افرادی که از افسردگی رنج می برند اغلب اوقات ترکیبی از این احساسات را تجربه می کنند. اگر این احساسات مانع عملکرد صحیح روزانه شما می شود پس حتما باید به دنبال درمان افسردگی خود باشید. برخی علائم افسردگی موارد زیر را شامل می شود:

کنترل و مدیریت احساس افسردگی

غمگین بودن

آیا اغلب اوقات غمگین هستید و یا میل به فعال بودن و نشاط در شما کم است؟

احساس پوچی

آیا احساس می کنید اصلا حسی ندارید و دچار حس پوچی شده اید؟

احساس نا امیدی

آیا وسوسه می شوید که از ادامه ی کار جا بزنید و یا هیچ پیشرفتی را برای خود متصور نیستید؟ آیا از زمانی که به افسردگی خود شک کرده اید بد بین شده اید؟

احساس گناه

آیا بدون دلیل و یا به خاطر چیز های بی ارزش و کوچک احساس گناه می کنید؟ آیا این حس همیشه در شما وجود دارد و باعث عدم تمرکز روی توانایی های خود و لذت بردن از آن ها می شود؟

احساس بی ارزشی

آیا احساس بی ارزشی می کنید؟

تحریک پذیری

آیا بدون دلیل کافی مردم را سرزنش می کنید و یا با آن ها بحث و جدل می کنید؟ زود از کوره در رفتن نیز یکی از علائم افسردگی به خصوص در جوانان و نوجوانان می باشد.

احساس خستگی

آیا مدام احساس خستگی دارید و قادر به انجام کار ها و تمرکز روی وظایف روزانه خود نیستید و تمایل به فعالیت ندارید؟

عدم توانایی در تصمیم گیری

آیا به هنگام تصمیم گیری با مشکل رو به رو می شوید و به سختی می توانید تصمیم های مهم بگیرید؟ آیا به هنگام تصمیم گیری دست پاچه و نا امید می شوید؟

کنترل و مدیریت احساس افسردگی

تمایل به فاصله گرفتن و ترک دوستان و خانواده

افرادی که دچار افسردگی هستند معمولا ارتباط خود را با دوستان خود قطع می کنند و کار ها و یا چیز هایی که قبلا از آن لذت می بردند را دیگر انجام نمی دهند. آن ها تمایل دارند از مردم و زندگی اجتماعی دوری کنند. فعالیت های روزانه چند ماه اخیر و یا یک سال اخیر این افراد تحت تاثیر افسردگی تغییر کرده است. لیستی از فعالیت هایی که قبل از حس افسردگی داشتید تهیه کنید و ببینید هر کدام از آن ها را هر چند وقت یک بار انجام می دادید سپس لیستی از فعالیت های دو هفته اخیر خود نیز تهیه کنید و ببنید آیا میزان فعالیت های شما به میزان قابل توجهی کاهش یافته است؟

درمان افسردگی

هر گونه افکار خودکشی را شناسایی کنید

اگر افکار صدمه زدن و یا خودکشی به سراغتان آمده است خیلی سریع باید به فکر درمان افسردگی خود باشید. فورا با خدمات اضطراری تماس بگیرید. سایر علائم گرایش به خودکشی عبارتند از:

• خیال بافی کردن درباره ی صدمه زدن و یا کشتن خود

• دست کشیدن از تعلقات و انجام کار هایی که در جهت خداحافظی با اطرافیان است

• احساس می کنید که به دام افتاده اید و هیچ راه نجاتی نیست

• بیان جمله هایی مثل “با مردن راحت می شوم” و یا “اطرافیان بدون من خوش حال تر خواهند بود”

• تغییر رفتار سریع از حالت نا امید و افسرده به حالت خوش حال و آرام